jak uspořádat svatbu
|

Jak uspořádat svatbu a nezbláznit se z toho

Ani nevíte, jakou jsem měla radost, když přede mnou můj přítel kleknul a vyslovil tu větu, která vám kompletně změní celý váš život. „Vezmeš si mě?“ rozléhalo se mi hlavou a samou radostí jsem řekla „Tak jo!“. Ano, doteď mám na talíři, že jsem vlastně neřekla klasické „ano“. No, to bude muset počkat na svatbu. Ale příprava svatby je také trochu náročnější sousto. Proto v následujících článcích najdete také toto ožehavé téma. Jak uspořádat svatbu a nezbláznit se z toho?

Jak uspořádat svatbu a nezbláznit se z toho

Na internetu sice najdete hromadu svatebních plánovačů, ale všechny počítají s tím, že svatbu plánujete rok. No, opravdu. Najdete tam tipy, co zařídit 12 měsíců před svatbou, na co nezapomenout 6 měsíců před svatbou atd. Ale kdo by plánoval takhle dlouho? Co když se váš miláček vyjádřil například na jaře a vy chcete podzimní svatbu?

Například my musíme stihnout svatbu za 4 měsíce, proto jsem si vytvořila plánovač pro své potřeby, o který se s vámi ráda podělím.

Stáhněte si Svatební plánovač (check-list), který jsem pro vás vytvořila. Můžete si odškrtávat jednotlivé úkoly a mít tak přehled nad svatebními přípravami.

Svatební plánovač podle Brunety

Plánovač jsem rozdělila do několika sekcí – ne podle času, ale podle situace. Důvod byl jednoduchý – některé věci spěchají, protože je potřeba je zajistit s dostatečným předstihem. Jiné se dají zařídit o něco déle. Podívejte se, jak uspořádat svatbu v klidu.

Po zásnubách

Pokud se dostanete do týmu zasnoubených, tak gratuluji! Než začnete přemýšlet nad tím, co vše je potřeba zařídit, oslavte to. Opravdu. Protože potom je to už jedna velká jízda plánů, ochutnávání, zařizování a času na oslavu už moc nezbývá.

Potom můžete začít oznamovat tu skvělou zprávu rodině a příbuzným.

Fáze 1 – úvodní rozhodnutí

Tady přihořívá, ale nejde o nejnáročnější část příprav. Zatím jste ve fázi inspirace.

Podívejte se na internet, do facebookových skupin a hlavně doporučuji navštívit Pinterest, kde najdete spoustu vychytávek a inspirací pro svou svatbu. Mně osobně se líbilo mnoho stylů a barev. V této části si určete i to, jak velkou svatbu chcete a jaký do ní můžete vrazit rozpočet. V tom vám pomůže také předběžný seznam hostů, protože podle toho můžete hledat prostory.

Vytipujte si seznam míst, které se vám líbí, a které odpovídají vašemu vkusu a představám. A nezapomeňte se dohodnout, jestli upřednostníte svatbu církevní v kostele nebo civilní kdekoliv podle vašich představ. Pokud nevíte, jak vybrat místo pro vaši svatbu, podívejte se, na mé další svatební články.

Nevěsty a ženichové, nezapomeňte ani na výběr svědků a družiček. Svědkové mají na svatbě důležitou roli. Kromě toho, že vám stojí za zády, když si řeknete své „ano“, zodpovídají na vaše občanské průkazy, dělají přípitek, pomáhají vám před i během svatebního dne a hlavně vám plánují rozlučku se svobodou. Pokud už máte svého svědka vybraného, podívejte se, jak ho originálně požádat.

jak uspořádat svatbu

Fáze 2 – inspirace a informace

Založte si složku svatební inspirace a přidejte si do ní vše, co se vám bude líbit. Od svatebních šatů přes výzdobu stolu až po vývazky pro hosty.

Je to také ideální čas na návštěvu potencionálních míst pro obřad i hostinu. A skvělý čas na ochutnávku dortů, jídla a pití. Tohle je opravdu nejsladší část příprav, na kterou se těší nejedna nevěsta. A většinou i chlapi, když jde o jídlo.

Ale na co se nevěsty těší úplně nejvíc jsou svatební šaty. Promyslete si, jestli si je chcete půjčit, koupit nebo nechat ušít na zakázku. Navštivte několik svatebních salonů, vyzkoušejte několik šatů a zkoušejte. A moje osobní rada – nedejte na to, že se vám šaty nelíbí na ramínku. Vyzkoušejte je!

Přečtěte si článek, Jak vybrat svatební šaty snů podle postavy i stylu nebo Recenze: svatební salon Le Monika.

A nezapomeňte najít i tým svatebních profíků a samozřejmě jejich ceny. Ideální je najít všechny možné kadeřníky, vizážisty, fotografy, kameramany a svatební salony v okolí. Poté můžete škrtat nevyhovující kandidáty – například, když vám nebudou vyhovovat cenou nebo stylem své práce.

Svatební profíci – koho si najít?

  • Fotografy (Přečtěte si také, jak vybrat svatebního fotografa);
  • kameramany;
  • vizážistky a kadeřnice;
  • hudbu – DJ, kapelu, zpěváka;
  • moderátora, pokud chcete moderovanou svatbu;
  • květinářství nebo floristu;
  • osvětlení;
  • zvukaře, pokud nemá kapela svého;
  • cukráře;
  • catering.

Tahle fáze je skvělá na plánování harmonogramu. Samozřejmě předběžného.

místo na svatbu

Fáze 3 – první rezervace

Čas na rozhodnutí! Rezervujte si termín svatby v místě, kde budete mít obřad i hostinu. Většinou budete platit i první zálohu. Nezapomeňte si domluvit i oddávajícího matrikáře v případě civilní svatby nebo kněze v případě církevní svatby. Budou po vás chtít potvrzení z místa, kde se budete oddávat, ale o tom zase v jiném článku.

Vyberte si tým svatebních profesionálů a domluvte se s nimi na závazné rezervaci vašeho termínu. I tady je možné, že budete platit zálohu a sepisovat smlouvu.

Nezapomeňte si jít vybrat snubní prsteny. Většinou je nedostanete hned, ale musíte si na jejich zhotovení a úpravu velikosti počkat.

Přečtěte si mé články Jak vybrat snubní prstenMateriály snubních prstenů – tradiční i netradiční řešení.

V posledních letech jsou trendy také vlastní svatební webové stránky. Pokud je plánujete i vy, teď je ideální doba.

A pokud jste ještě rodině a přátelům neoznámili datum svatby, vytvořte si pozvánky typu „save a date“. Nebojte, nejde o oficiální oznámení a pozvánky ke svatebnímu stolu.

Chcete ušetřit při plánovaní svatby a máte šikovné ruce? Vytvořte si DIY doplňky, látkové květiny nebo třeba vývazky.

místo na svatbu

Fáze 4 – hoďte se do gala

Moje oblíbená část! Finální výběr šatů, bot a doplňků. A pro chlapa méně oblíbená část, kdy bude vybírat oblek a další doplňky.

Zaměřte se také na květiny, kytici, šaty a doplňky pro družičky.

A pokud chcete mít krásnou vzpomínku, nezapomeňte si vytvořit svatební ramínko.

svatební šaty

Fáze 5 – předsvatební přípravy

Rozhodněte se, jaký dort ze všech těch úžasných dobrot vám chutná nejvíce. Také si sestavte menu pro hostinu a domluvte se s cateringovou společností ohledně počtu porcí, rautu, alkoholu atd.

Teď je také čas rozeslat oficiální svatební oznámení a pozvánky ke svatebnímu stolu. Nezapomeňte zajistit i ubytování a odvoz hostů.

 

Nevěsty čeká první zkouška líčení a hairstylingu. Ženicha možná domluvení proslovu se svědkem, protože proslov většinou dělá svědek od ženicha.

A pokud chcete jet po své svatbě na svatební cestu, je čas na rezervaci ubytování, letenek a dalších potřebných věcí.

svatební účes

Fáze 6 – svatební tiskoviny

Pokud je pro vás grafika hračka, tak si vytvořte grafický návrh menu a dalších tiskovin. Pokud v tom zběhlí nejste, požádejte někoho o pomoc. V této fázi máte finální menu, stačí ho jen vytisknout. Stejně tak zasedací pořádek a jmenovky na stůl.
Pokud budete mít na svatbě děti, můžete jim zpříjemnit oslavu svatebními omalovánkami nebo úkoly.

vytvořte si svatební stírací losy

Fáze 7 – přípravy vrcholí

Vaše svatba se blíží! Nezapomeňte zařídit dárky pro družičky, svědky a samozřejmě pro hosty. Můžete je dát k výslužce, ale oblíbené jsou také místo výslužky.

 

Nevěsty  by si měly zajít na kosmetiku, pedikúru, manikúru a ke kadeřnici. Také je potřeba poslední zkouška šatů a případné úpravy.

Oba také čeká rozlučka se svobodou!

dárky pro hosty - svatba Brunety v kuchyni

Den před svatbou

Den před svatbou si odpočiňte. Zkontrolujte, jestli máte vše potřebné. A hlavně – dobře se vyspěte!

Den „D“ – Svatba

Dejte si dobrou snídani a užijte si svůj den. Zvládli jste to!

svatba Na nebesích

Líbí se vám článek se svatební tématikou? Podívejte se i na další články zaměřené na toto téma. Nebo doporučte článek dalším nevěstám. Moc děkuji.

Podobné články

5 Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *