jak přežít 1. trimestr těhotenství
| |

Moje rady, jak přežít 1. trimestr těhotenství

Objevily se vám na těhotenském testu 2 čárky? Gratuluji! Nejspíš jste těhotná! Čeká vás období plné radostí, těšení, ale abych byla upřímná tak i období nechutenství, žravosti, střídajících se nálad a také strachu. Ale nebojte, 1. trimestr se dá hravě zvládnout. Tady jsou tipy, jak přežít 1. trimestr těhotenství.

Já už mám těhotenství úspěšně za sebou a užívám si chvíle s naší roční holčičkou. Ale nebudu vám lhát, je to zvláštní pocit, když najednou držíte v náručí mimčo, které bylo celých 9 měsíců ve vašem bříšku. V minulém článku s názvem Mámou ve 30, aneb na dítě jste stará jsem řešila to, že problémy s otěhotněním jsou z velké části hlavně v hlavě. A dnes se s vámi podělím o tipy, jak úspěšně přežít 1. trimestr těhotenství, protože první 3 měsíce jsou pro vývoj plodu nejdůležitější a nejnebezpečnější.

Co se děje v 1. trimestru těhotenství?

Je toho opravdu hodně. No, kde začít…Tak pěkně od začátku.

1. a 2. týden těhotenství se oficiálně nepočítají. V této době ještě nejste těhotná, ale pro lepší výpočet termínu porodu se bere 1. týden jako poslední týden menstruace. Zatím o těhotenství nevíte vy, ani vaše tělo.

Jaké jsou první příznaky těhotenství?

První příznaky těhotenství můžete cítit 3., ale většinou spíše 4.-5. týden, kdy vynecháte menstruaci a hormony se vám vzbouří tak, že chcete pořád brečet nebo startujete na první dobrou. Od 6. týdne se bohužel přidávají ranní (ehm, celodenní) nevolnosti. Můžete být víc unavená, cítit nechuť k jídlu a začnou vám smrdět různé věci (nejenom jídlo). Někde jsem četla, že by vám mělo smrdět vše, co nedělá dobře tělu ani miminku, takže syrové maso, káva, ryby a mořské plody a další potraviny. Ale u každé ženy je to hrozně individuální!

Na 1. trimestr těhotenství vzpomínám strašně ráda, ale ani mně se nevyhnuly nějaké problémy. Měla jsem žaludek na vodě a smrdělo mi syrové maso. A to hodně! Když jsem jídlo připravovala já, tak jsem ho pak nejedla. Takže, když jsem do sebe chtěla dostat maso, musela jsem si už objednat někde hotové jídlo nebo poprosit manžela, aby uvařil. Naopak káva mi nevadila. Mám nízký tlak a denně piju po ránu kávu, abych si ho vyrovnala. A během těhotenství jsem to měla stejně. Každý se divil, že mi káva nesmrdí a chutná mi.

V 7. týdnu už bystřejší oko pozná, že jste těhotná, tak pozor na rodinu a kolegy v práci! Vy můžete cítit napětí v prsou a můžou se vám objevit příznaky výše.

jak přežít 1. trimestr těhotenství

Těhotenské chutě, aneb zmrzlina s kyselou okurkou

Co dalšího vás čeká v 1. trimestru těhotenství? Začínají také těhotenské chutě, kdy můžete mít chuť na zmrzlinu s okurkami, hlínu, omítku, kysané zelí a další dobroty. Obecně se říká, že pokud máte chuť na sladké, čekáte holčičku. A pokud na slané, bude to kluk. Ale platí to vždycky?

Nooo, já to měla na střídačku. V jednu chvíli jsem toužila po čokoládě a druhý den bych snědla pytlík slaných chipsů. Ale spíš se u mě střídaly týdny. Jeden týden jsem nutně potřebovala jablka, další týden pomeranče a pak jsem nemohla být bez kysaného zelí. Ale kombinace zmrzliny a okurek mě nikdy nelákala.

 

dárky pro těhotnou ženu

1. trimestr těhotenství – jak zvládnout ranní nevolnosti

Ranní nevolnosti u každého vypadají jinak. Někdo zvrací, jiný má žaludek na vodě a někdo nemá ranní nevolnosti vůbec. Proč vzniká těhotenská nevolnost? Na vině je hned několik faktorů. Jednak rapidně roste hladina hormonů, zvyšuje se vám stres a zvyšuje se citlivost na pachy. Takže i běžné věci vyvolávají zvracení.

Kdyby to byly pouze ranní nevolnosti, tak by se to dalo zvládnout, ale já měla žaludek na vodě celý den. Bylo to jako kocovina, ale bez chlastu.

Návodů na poražení ranních nevolností je hodně, ale opět každému pomůže něco jiného. Mně například pomohlo to, co běžně používám i na kocovinu – vychlazené sycené nápoje a čerstvý vzduch. Plus jsem se snažila pravidelně jíst, pít zázvorový čaj a v autě jsem cumlala zázvorová lízátka.

Co rozhodně doporučuji vyzkoušet na ranní nevolnosti:

  • pijte mátový nebo zázvorový čaj (pokud vám nedělá dobře teplé, tak ledově vychlazený);
  • jezte pravidelně 5x denně (aby vám neklesla hladina cukru);
  • najezte se ihned po probuzení (i kdyby to měl být banán nebo ovesná sušenka položená na nočním stolku);
  • vyzkoušejte těhotenská lízátka (obsahují zázvor a ten žaludek zklidňuje);
  • choďte na procházky (čerstvý vzduch vám udělá dobře nejenom na žaludek);
  • často větrejte (není nic horšího než sedět v přetopené místnosti bez vzduchu);
  • sycené nápoje (někomu pomáhají sycené nápoje jako Cola, Pepsi nebo minerálka);
  • nehladovte (prázdný žaludek zhoršuje ranní nevolnosti);
  • žvýkejte žvýkačku;
  • omezte dráždivé potraviny (kořeněná a tučná jídla, rajčata, papriky, citrusy atd.);
  • přidejte do své životosprávy vitamín B6;
  • udělejte si čaj z máty peprné nebo pijte vodu s mátou.

Pokud je vaše nevolnost hodně nesnesitelná, doporučuji zajít do lékárny.

těhotenství

Co jíst v 1. trimestru těhotenství?

Pestrý jídelníček a dostatek tekutin jsou v 1. trimestru dost důležité! Do konce 8. týdne těhotenství se vyvíjí zárodek a mohou vznikat rozštěpové vady, když není plod dostatečně vyživený. Takže je potřeba jíst opravdu poctivě 5x denně. Ale nezapomeňte, že nejíte za dva, ale pro dva! To, že jste těhotná neznamená, že můžete zfutrovat každý den celý dort a na to si dát kakao se šlehačkou. To fakt ne!

Naopak jezte hodně zeleniny a ovoce, aby mělo tělo hodně vitamínů, minerálů a vlákniny. A zařaďte do svého jídelníčku víc bílkovin a celozrnných potravin. Také je potřeba zvýšit příjem kyseliny listové třeba ze špenátu, hlávkového salátu, zelí, rajčat, okurek, luštěnin, brambor, celozrnných obilovin, sóji, pomerančů, ořechů atd. Nebo si můžete koupit v lékárně doplňky stravy.

Já měla hroznou žízeň. Připadala jsem si jako velbloud protože jsem během 8hodinové pracovní doby zvládla vypít 3 litry vody.

Taky je potřeba zvýšit příjem tekutin. Doporučuju hlavně čistou vodu, minerálku nebo čaje. Ale pozor na bylinkové čaje, protože některé bylinky v těhotenství spíš škodí!

Co se nesmí v prvním trimestru?

Nooo, je toho poměrně hodně. Bohužel. Takže, co vynechat?

  • Slazené nápoje – jasně, to je škodlivé i pro netěhotné.
  • Alkohol – ano, i v malém množství škodí plodu
  • Káva – 1 káva denně není problém, zvláště, pokud máte nízký krevní tlak, ale nic se nesmí přehánět. Pokud jste závislák jako já, přejděte na bezkofeinové kafe.
  • Syrové maso – kuřecí maso může být napadeno listerií a vepřové, hovězí nebo jehněčí maso může být napadeno Toxoplasmou. Tento parazit způsobuje infekci, která může vyvolat potrat nebo vážně ohrozit plod. Proto jezte jen dostatečně tepelně upravené maso.
  • Syrová vejce – ano, stejný případ jako u masa. Zapomeňte na vejce „na hniličko“ a nechte je povařit o trochu déle.
  • Ryby a mořské plody – v některých rybách a mořských plodech může být rtuť, která je nebezpečná pro vývoj mozku plodu. Proto po dobu těhotenství vynechejte žraloka, královskou makrelu, ústřice, mečouna a tuňáka. Naopak lososa vřele doporučuji!
  • Houby – mohou na sebe vázat všechny škodlivé látky, takže v těhotenství nejsou zrovna ideální. Navíc jsou hůř stravitelné a mohlo by vám být po nich zle.
  • Chinin – může způsobit potrat, takže pozor na nápoje s obsahem chininu jako je třeba tonic.

V každé fázi těhotenství se vyhýbejte i tučným jídlům, fastfoodu, potravinám smaženým na přepáleném tuku a uzeninám.

Cvičení a pohyb

I když vám nebude zrovna dobře, je během 1. trimestru důležitý pohyb. To neznamená, že hned musíte naběhnout do fitka a vyřídit se na týden. Zkuste třeba pilates, těhotenskou jógu, těhotenské plavání nebo alespoň chůzi na čerstvém vzduchu.

Já si zamilovala těhotenské plavání, protože voda nadnáší a i v posledním měsíci těhotenství jsem zvládla plavat. A dokonce mi to pomohlo i na bolesti zad a kyčel.

Budete fit a uděláte něco (nejenom) pro své zdraví!

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *