Mafia city recenze
| | |

Recenze: Mafia city – staňte se mafiánem a obsaďte celé město!

Dnes jsem si pro vás, milovníky deskových a společenských her, připravila recenzi mafiánské hry z dílny Stragoo games. Společně se podíváme do 20. a 30. let 20. století, kdy americkým městům jako je New York, Chicago nebo New Orleans  vládnou velké mafiánské gangy. A vy budete jedním z nich!

Abych vás nejdřív uvedla trochu do děje a navodila atmosféru, představte si 20. a 30. léta 20. století. Je to období ze seriálu Peaky Blinders, ale trochu jiný kontinent. My se podíváme do New Yorku a Chicaga, kde pod rouškou noblesy a elegance zuří brutální boj o moc. Ač se může zdát, že zákon je na straně nevinných obětí, není tomu tak. Místním mafiánským klanům slouží nejenom zkorumpovaní politici, ale také policie a federální agenti. Moc má ten, kdo je silnější, bohatší a také mazanější.

Tady je recenze na deskovou hru Mafia City!

Mafia city – recenze strategické deskové hry

vydavatel: Stragoo Games • typ hry: strategická • počet hráčů: 3-5 •  hrací čas: cca 60 minut • věk hráčů: 12+ • přibližná cena: 499 Kč

Mafia city recenze

Ve strategické hře Mafia City se stanete hlavou jednoho mafiánského klanu. A vaším cílem je jediné – získat největší vliv v jednotlivých částech města. Jednoduché, že? Ale…do hry vstupují prvky náhody, klamu a intrik. Musíte se umět pohybovat ve vysokých kruzích, tahat dokonale za nitky v pozadí a své akce plánovat dopředu s vražednou přesností.

Každá čtvrť má totiž nějakou výhodu, takže je potřeba důkladně vybírat. Ale i když zrovna vítězíte, neusněte na vavřínech! Situace se může snadno vymknout kontrole, protože do hry kromě lokalit vstupují také akční karty, které mají hráči k dispozici. A i ty mohou ovlivnit celý průběh hry.

Obsah balení

Součástí krabičky jsou barevné žetony, které představují mafiánské klany a jednotlivé mafiány. Dále kartičky městských čtvrtí, které se dají rozmístit na několik způsobů a také akční kartičky, které ovlivňují hru prvkem náhody. Nechybí ani žeton prvního hráče kola a vítězné body, které získávají hráči po každém vyhodnocení.

To vše s českým návodem, který doporučuji mít vždy po ruce!

obsah balení mafia city

Jak se hraje Mafia City

Tato hra se hraje na jednotlivá kola. Každý hráč má k dispozici barevné plastové žetony, které reprezentují vždy 1 člena mafiánské rodiny. Každý mafiánský klan má svou vlastní barvu (žlutá, červená, šedá, zelená, modrá). A každé herní kolo se skládá ze tří fází:

1. fáze – zabírám si území!

První fáze je nejjednodušší. Hráči se střídají ve svých tazích a 1. fáze končí, když všichni hráči provedou pas. V této fázi můžete buď umístit svůj žeton na městskou lokaci a tím získat vliv. Ale můžete zahrát strategickou hru Akce, která může změnit průběh hry ve váš prospěch.

jak se hraje mafia city

2. fáze – vliv mafiánů ve městě

Tato fáze probíhá ve dvou krocích.

  • Krok 1: Nejdříve musíte zjistit vliv u 7 městských lokací. Danou čtvrť ovládá ten, který u ní má nejvíce svých mafiánů. Ale pozor, váš protivník může použít kartu Lokace a tím jí získat pro sebe. Mafiánský gang, který ovládá lokaci získá vítězný bod a čerpá výhody, které mu lokace poskytne.
  • Krok 2: Každý hráč může z každé městské lokality stáhnout libovolný počet svých mafiánů.

3. fáze – srovnání účtů

Mafián, který zahajoval toto kolo, předá žeton prvního hráče dalšímu hráči v pořadí. Všichni hráči si doberou strategické karty a hra pokračuje dalším kolem. Tedy opět 1. fází. A takto to pokračuje dál, dokud někdo nezíská potřebný počet vítězných bodů za jednotlivá kola.

recenze strategické deskové hry

Co ovlivňuje hru

Jak už jste si mohli všimnout, hru ovlivňujete hodně vy svým chováním a intrikami. Můžete vložit žetony mafiánů na jednotlivé čtvrtě a získat je tak pro sebe. Ale velkou část hry ovlivňují také jednotlivé strategické karty. Ty můžete použít hned několika způsoby. A to buď podle efektu karty nebo podle jejího symbolu.

Baví vás deskovky? Vyzkoušejte i další strategické deskové hry pro jednotlivce i rodinu.

Efekt strategické karty

Akce: kartu můžete použít v 1. fázi herního kola a zvýšit tak svůj vliv nad lokací nebo ovlivnit další hráče.
Lokace: kartu můžete použít ve 2. fázi herního kola a získat tím vliv na územím, i když na něm stojí jiný hráč.
Reakce: kartu můžete použít jako reakci nebo negaci jiné strategické karty.

Symbol strategické karty

Klobouk: umožňuje přesunout mafiána do jiné lokality, ale díky ní můžete také získat nového mafiána do svého klanu. Mafiáni jsou tak přelétaví, že?
Náboj: dovolí vám provést ještě jednu akci v 1. fázi herního kola, i když jste dali pas.
Hvězda: vám může přidat vítězný bod do sbírky a zvýšit tak vaše šance na výhru.
Pěst: jak mafián na vás, tak vy na něj. Díky této kartě můžete zrušit efekt jiné strategické karty.

recenze deskových her

Hodnocení deskové hry Mafia City

Když jsem viděla pravidla na 6 stránek, trochu jsem se lekla. A opravdu jsme pravidla četli několikrát i v průběhu hry. Ale  nenechte se tím odradit, protože hra je opravdu skvělá. Dávám plus nejenom za to, že si hrajete na mafiány, ale také za pěkné zpracování karet i herních políček. Líbí se mi, že jde o českou hru od českého autora Petra Bělíka.

A teď k samotnému hraní a pocitu z deskovky. Hra je super. Nestačí vám štěstí ve hře ani super mozek. Tady musíte přemýšlet nad každým svým krokem, ale zároveň trochu předvídat, co udělají druzí. A díky náhodnému líznutí strategických karet do hry vstupuje také prvek náhody. Abyste vyhráli, musíte využít každé možné situace pro získání vlivu čtvrti. Zároveň hlídejte chyby svých protivníků. Tedy, pokud chcete vyhrát.

Za mě je Mafia City parádní oddechovka pro celou rodinu. Časově vyhází opravdu na tu hodinku, takže si jí můžete zahrát třeba po nedělním obědě nebo během zimních večerů.

Baví vás strategické hry? Podívejte se také na recenzi This war of mine od Albi.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *