Recenze strategické hry This war of mine od Albi
Jsem milovnice deskových a společenských her. Takže když jsme víkend trávili u přítelových rodičů, nemohla jsem strategickou deskovou hru od Albi s názvem This war of mine odmítnout. This war of mine je desková hra inspirovaná válečnou počítačovou hrou stejného názvu. Počítačová verze hry byla vyvinutá a publikovaná v roce 2004 polskou 11Bit Studios. Hra byla velice oblíbená, protože se nezaměřovala na boj v první linii, ale na civilní válečné zkušenosti.
Obě hry (počítačová i desková) jsou inspirované skutečnými událostmi. Přesněji řečeno špatnými životními podmínkami a válečnými zvěrstvy, které bosenští civilisté snášeli při obléhání Sarajeva v letech 1992–1996. Jde o nejdelší obléhání města od 2. světové války.
Strategická desková hra This war of mine od Albi
vydavatel: Albi • typ hry: strategická • počet hráčů: 1-3 • hrací čas: 45-120 minut • věk hráčů: 18+ • přibližná cena: 1 499 Kč Porovnat cenu
This war of mine ve zkratce
Kooperativní hra od Albi je hodně zaměřená na příběhovou složku, takže každá vaše hra může vypadat jinak. Desková hra vás přenese do obléhaného Sarajeva nikoliv v roli vojáka v první linii, ale v roli civilisti. Vaším úkolem je hlavně přežít. To není tak jednoduché – musíte přeci něco jíst a pít. A také zabezpečit svůj úkryt před nájezdy násilníků a lidských hyen. Jídlo neroste na stromě a vodu nezískáte z kohoutku. Musíte si veškeré potřebné suroviny obstarat během nočních výprav do města, kde vás čeká nejenom spousta zajímavých věcí, ale někdy také smrt. Občas však můžete narazit i na situace, které rozšíří váš úkryt o nové posily. Hra je postavená na strategii, ale je tu důležitý také prvek náhody.
Hrajeme deskovou hru
Na začátku je potřeba říct, že hrajete vždy proti hře. Ať už zkoušíte tuto deskovku s kamarády nebo ji zkoušíte sami za sebe, vždy jde tým proti hře. A je to pekelně těžké. Ale nebudu předbíhat. Začneme tedy od začátku.
Nejdříve je potřeba si připravit hrací plochu podle počtu hráčů. Když hrajete pouze v jednom člověku, máte jiné nálezy ve skladu a jiný počet postav. Když si rozdělíte veškeré kartičky, žetony a figurky, kterých je opravdu hodně, můžete se pustit do hry. Vezměte si k sobě hrací knihu a návod a postupujte podle něj.
Denní akce v úkrytu
Začínáte úsvitem, kdy každá postava může udělat celkem 3 akce. Je jenom na vás, jestli prohrabete Haldu nebo Nábytek a najdete nějaké suroviny nebo si prokopete cestu sutí. A pokud máte šperhák, můžete se dostat přes zamčené dveře dál. Na herním poli je také kartička Mříž, přes kterou se dostanete pouze za použití pili.
Své akce můžete obětovat i pro Vynálezy, díky kterým si můžete postavit postel, kamna na výrobu jídla, palírnu pro výrobu pálenky, bylinkovou zahrádku a další užitečné vynálezy. Každý vynález má jinou výhodu a také jinou spotřebu materiálu. Musíte si tedy dobře promyslet, co aktuálně potřebujete. Postel vám dodává víc energie než spánek na zemi, na kamnech si můžete připravit jídlo a v palírně lze vyrobit pálenku, která snižuje Zoufalství postav. Jakmile vám dojdou akce, můžete pokračovat dál.
Přichází soumrak
A se soumrakem přichází potřeba jídla a pití. Pokud jste v úkrytu nenašli vodu nebo nemáte potřebné suroviny k filtrování dešťové vody, může dojít k zvýšení Zoufalství. Pokud nemáte, co co jíst, zvyšuje se Hlad. A takhle to jde každý den, takže dobře přemýšlejte, co přes den uděláte, protože Zoufalství i Hlad na úrovni 4 znamená konec hry pro postavu. Buď umře hlady nebo ze zoufalství odejde jinam. V horším případě se vaše postava zblázní nebo spáchá sebevraždu – ano, je to jedna z drsnějších variant, proto je hra určena 18+.
Přichází noc
Večer máte také možnost volby – dáte svou postavu vyspat na zem nebo na vytvořenou postel a snížíte jí úroveň únavy? Nebo své figurky pošlete prohledávat město, kde můžete najít potřebné suroviny, nové obyvatele vašeho úkrytu, obchodníky, ale také násilníky, vojáky a možná i smrt? Důležitá je však i hlídka. Nechcete přeci, aby váš úkryt vykradli nebo zničili lidské hyeny nebo násilníci, že ne?
Noc je ve hře docela divoká, protože při svém zkoumání a prohledávání zvyšujete úroveň hluku. Ta vás může přivést v lepším případě k obchodníkům, kde můžete směnit šperky za jídlo, obvazy nebo pálenku, ale také můžete přilákat lidské hyeny, zloděje a násilníky. Ani v úkrytu není v noci bezpečno, každou noc probíhají nájezdy na skrýš, takže musíte mít minimálně jednoho človíčka na hlídce. A doporučuji ho vybavit nějakou zbraní, protože nájezdy mohou být občas pěkně divoké.
Konečně je tu úsvit!
A s ním i sčítání škod. Vaše skupina se vrací z prohledávání a přidává do vašeho skladu nějaký ten obvazový materiál, jídlo, pálenku, cigarety nebo materiál k výrobě. Prostě vše, co najde ve městě a dokáže unést. Také se musíte postarat o své zraněné. A závěrem vytáhnout kartu Osudu, která si s vaším osudem dokáže také pěkně pohrát.
Pokud jste neumřeli, pokračujete dále zase denními akcemi a tak dále. A tak dále dokud neumřete nebo dokud neskončí válka.
Vyzkoušejte i další strategické hry pro jednotlivce i rodinu.
Hodnocení deskové hry This war of mine
Líbí se mi, že hru můžete hrát i v jednom člověku, protože řekněme si to upřímně. Nás milovníků deskovek není tolik a už vůbec né tolik, abychom u hry vydrželi hodinu až dvě. Ale pokud narazíte na další cvoky do podobných deskovek, máte vyhráno, protože je to o dost větší zábava.
Oceňuji to, že je hra strategická, ale zároveň ji ovlivňuje i prvek náhody, takže i sebelepší stratég může utrpět velké škody. Navíc pokud hrajete v týmu lidí, může občas dojít i na rozepři. O tom, co se nakonec udělá nebo neudělá rozhoduje hlavní hráč, který se mění v průběhu hry. Ke hře je také kniha příběhů, která dostává hru na úplně jiný level. Kromě klasického šoupání figurek po hrací desce a sbírání žetonů si totiž poslechnete od vypravěče příběh, který se mění. Příběh ovlivňuje lokace, zvolené figurky, jejich zoufalství a další věci. Díky knize příběhů máte možnost volby. Například v nemocnici narazíte na zloděje obvazů a je jenom na vás, jestli ho prásknete nebo v klidu odejdete a necháte to být.
Suma sumárum – hru jsme hráli několikrát a je opravdu těžké hru This war of mine dohrát do konce a přežít. Ale i když jsme umřeli nebo utekli ze skupiny kvůli velkému zoufalství, hra nás bavila a zkusili jsme to příště znovu. Díky knize příběhů se navíc neopakujete, takže můžete hrát znovu a znovu a znovu a pořád to bude něco nového. Za mě pecka!
2 Komentáře