domácí makové mléko
Nápoje,  RECEPTY,  Snídaně a brunch

Recept na domácí makové mléko plné živin bez laktózy

Zdravá a chutná alternativa mléka – to je domácí makové mléko. Stačí vám hrstka máku a voda a můžete si vykouzlit zdravou a na bílkoviny bohatou variantu mléka bez laktózy.

 

Příběh receptu

Mák je v mnoha zemích považován za halucinogen a nesmí se pěstovat, což u nás naštěstí neplatí. Mák je totiž kvalitním zdrojem bílkovin, zinku, železa, hořčíku a hlavně vápníku. 100 g máku obsahuje 1460 mg vápníku. Pro srovnání například sojové mléko má 120 mg, 100 g luštěnin má 143 mg a 100 g brokolice obsahuje 77 mg. Mák je tedy velice užitečný, zdravý a bezlaktózový produkt.

 

Mák také pomáhá předcházet rakovině prsu a bojuje i s depresemi, protože pozitivně ovlivňuje nervovou soustavu. Jo a pokud trpíte migrénami, tohle vám také při pravidelné konzumaci pomůže. Osobně vyzkoušeno! Makové mléko si oblíbili lidé s alergií na laktózu a hojně se používá i v Raw stravě. Makové mléko můžete pít jen tak nebo jej použít jako základ do pudinků, smothies nebo dezertů. Jaj jej tedy připravit?

 

Domácí makové mléko

obtížnost: snadné • doba přípravy: cca 2-3 hodiny louhování • počet porcí: 1,5 litr makového mléka

 

domácí makové mléko

Makové mléko bez laktózy potěší vaše chuťové buňky i vaše střeva.

 

Ingredience

  • 4 hrnečky modrého máku
  • 6 hrnečků přefiltrované nebo převařené studené vody
  • tyčový mixér
  • sítko nebo plátýnko

 

Postup

Recept je velice jednoduchý. Mák jsem přimíchala do studené přefiltrované vody a nechala jsem jej odstát přibližně 2-3 hodiny. Pokud nemáte přefiltrovanou vodu, můžete použít i převařenou, ale nechejte ji nejdříve vychladnout!

 

Následně jsem mák ve vodě rozmixovala tyčovým mixérem a přefiltrovala do uzavíratelné flašky přes jemné sítko. Můžete přefiltrovat i přes plátýnko. Vzniklé makové mléko můžete uchovávat v ledničce maximálně po dobu 2 dnů.

 

Z takto připraveného mléka můžete připravit dezerty, pudinky, ale mléko můžete použít pro své ranní musli. Samozřejmě se dá i klasicky pít. No, a jak už jistě víte, nerada plýtvám, takže zbytek máku nevyhazuji. Používám ho jako náplň do buchet, koláčů, dezertů nebo do Mug cake.

domácí makové mléko recept

Jsem milovnice dobrého jídla a pití. Ve volném čase ráda vařím, vytvářím recepty, tvořím a užívám si života. Vím, že nikdo není dokonalý, ale věřím, že každý může být šťastný.

Komentujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

error: Pozor: Obsah je chráněn proti zneužití