kuchyň ve skandinávském stylu
|

Skandinávská kuchyň je útulná a nadčasová!

Minimalistický styl ze severu se pomalu, ale jistě vkradl také do našich kuchyní. A já se tomu ani nedivím, protože kuchyň je srdcem celé domácnosti. Ano, opravdu je to tak. A pokud máte kuchyň propojenou s jídelnou a obývacím pokojem, tak v ní trávíte většinu svého času. Skandinávská kuchyň je funkční, elegantní, nadčasová, ale také útulná! Jak vypadá?

Proč je skandinávský styl oblíbený?

Skandinávský styl je poslední dobou velice oblíbený. Důvod? Jeho minimalistické funkční, a hlavně praktické zpracování nám dodává klid v dnešní jinak hektické době. Naši severští sousedé totiž dbají na jednoduchost, komfort, udržitelnost, nadčasový design a maximální využití světla i prostoru.

A jako bonus – skandinávský styl se skvěle hodí i do menších místností, protože je umí maximálně využít. Takže pokud máte malou kuchyň, rozhodně zvolte scandi!

skandinávský styl v kuchyni
Skandinávský styl sluší i malým interiérům! | Zdroj fotky: shutterstock

Čím se vyznačuje skandinávská kuchyň?

Scandi styl vyznává čisté linie, neutrální barvy, dostatek světla a vzdušnost. Úložné prostory, ale i samotné dekorace jsou důmyslně promyšleny, aby ladily s celkovou podobou kuchyně a nerušily její čistý vzhled. V typicky skandinávské kuchyni nikdy neuvidíte nepořádek na kuchyňské lince ani zbytečné háčky s vařečkami, utěrkami, kořenkami a dalšími věcmi. Vše má své místo!   

Víte, v čem tkví tajemství seveřanů? Umí pracovat se světlem i úložnými prostory!

Pro koho je skandinávská kuchyň vhodná?

Pokud patříte mezi milovníky hygge stylu, budete ve své útulné kuchyni trávit více času s klidem a úsměvem. Ale ocení ho také majitelé malých kuchyněk, kterým může pomoct s organizací všech potřebných věcí.

Jak vypadá skandinávská kuchyň?

Nebudu tu říkat, kolik centimetrů čtverečních má ideální skandinávská kuchyň, protože na velikosti tentokrát nezáleží. Na čem naopak záleží jsou barvy, světlo, dekorace a uspořádání.

Světlé a krémové barvy opticky zvětšují prostor

Sever je sice chladný, ale to není jediný důvod, proč je hlavní barvou skandinávského stylu bílá. Světlé barvy totiž opticky zvětšují prostor, což se nejenom v malé kuchyni hodí. Bílá je navíc barva klidu, nevinnosti a čistoty. Pokud nepatříte mezi vyznavače sterilních prostor, oživte svou místnost pomocí krémové, hnědé, šedé nebo černé barvy.

světlé barvy skandinávské kuchyně
Světlé barvy ke skandinávské kuchyni prostě patří. | Zdroj fotky: shutterstock

Bílá a černá barva je nejen v oblékání dokonalou kombinací. Berte to jako nerozlučnou dvojku nebo osudové partnerství. A budete se divit, ale v dnešní době seženete i pěkný kvalitní dřez v bílé nebo smetanové barvě. Doporučuji značky FRANKE nebo BLANCO, protože jsou opravdu třídy ve svém oboru a jejich dřezy vám vydrží věčnost.  

 

Dřevo, kámen a sklo

Scandi styl miluje přírodní materiály. Nábytek je většinou dřevěný, ale může být zkombinován s kamenem nebo sklem. Pokud se vám do bytu nehodí odstíny dřeva, zvolte nábytek, který je přebarven nebo naopak odbarven. Dobře vypadá i kombinace bílé desky a dřevěných nohou stolu, které najdete například na Expedo.cz (odtud mám mimo jiné i postel a komodu do ložnice a vypadá suprově, ale k tomu jindy). Ale tento design židlí najdete určitě také v dalších obchodech. Při zařizování naší kuchyně jsem podobný design viděla několikrát.

nábytek ve skandinávském stylu
A jaký vybrat nábytek? Kombinace bílé barvy a dřeva je nesmrtelná kombinace! | Zdroj fotky: shutterstock

Dostatek světla a prostor

Třetím a posledním klíčovým prvkem skandinávského stylu je organizace úložných prostor. S tím je spojené také vhodné osvětlení, protože světlo dokáže umocnit nebo naopak úplně zabít útulnost kuchyně. Ne každý má možnost velkých oken v kuchyni a pokud patříte mezi ty méně šťastné, vynahraďte si to na osvětlení. Je jenom na vás, jestli je pro vás příjemnější studené bílé světlo nebo dáváte přednost útulnějšímu, ale méně pronikavému světlu.

Dekorace dodají na útulnosti

Bydlení ve skandinávském stylu vyznává útulnost a funkčnost a jinak tomu není ani u kuchyně v tomto stylu. Jak ale vybrat produkty, které dobře vypadají, jsou praktické, funkční a zároveň vás nezruinují? Já nakupuji tyhle dekorace většinou v Pepco, Jysku, Primarku nebo na internetu. Popřípadě si něco vyrobím nebo přetvořím podle sebe.

A na co nezapomenout? Útulnost v kuchyni dodají různé koberečky, svíčky, vázy, dózy, sošky, bylinky a rostliny. Skvělou službu udělají obaly na květináče, které jsou vytvořené z juty nebo z mořské trávy. V podobném designu můžete sehnat i různé košíky nebo organizéry, do kterých se dá uklidit „bordel“, který nemá být vidět.

Líbí se vám skandinávská kuchyň nebo dáváte přednost jinému stylu? Více inspirace skandinávské kuchyně můžete najít také na Pinterestu.

Podobné články

3 Komentáře

  1. Skandinávský styl je moje srdcová záležitost, takže když jsme postavili, tak jsem náš domeček oblékla do tohoto stylu a musím říct, že mě moc potěšila reakce mého protějšku, jak moc se mu to zamlouvalo. Kuchyň je celkově mé království, takže ta je v kompletu podle mého přání a jsem ráda, že jsem natrefila v oresi na super paní, se kterou jsem kuchyň řešila, takže mi pomohla i s rozvržením skříněk. V hlavě jsem měla představu, ale pak když se to dávalo celý na papír, tak bylo vidět, že s tím má praxi a celkově jsme kuchyň doladily do skvělýho konce. Jak říkám, prostě mé království, jak jsem chtěla a moc si v něm teď vaření užívám. :))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *