svatební kornouty na svatbu
| | |

Svatební DIY: návod na svatební kornouty

Jednou ze svatebních tradic je házení rýže či plátků květin. Pytlík rýže nevypadá zrovna moc pěkně, ale co takový papírový kornout? Dneska vám ukážu návod, jak vytvořit svatební kornout z papíru. Tady je další článek věnovaný svatebnímu DIY!

Házení sušených květů, rýže, plátků růží nebo konfet ze sušených listů je jednou z mnoha tradic svatebního dne. Tyto propriety mohou mít svatebčané v látkovém pytlíku, ale mnohem lépe vypadají papírové kornoutky. Navíc je můžete přizpůsobit barvě a tématu vaší svatby.

Můžeme vůbec házet?

Než se vrhnete do čtení a tvoření, doporučuji si ověřit v místě obřadu, jestli vůbec házet můžete. Některá místa mají zákaz házení rýže, ale sušené květy jsou povolené. Jinde je zákaz házení čehokoliv. Pokud se setkáte s omezením nebo zákazem, doporučuji na to upozornit také vaše hosty předem. V některých případech sice házet můžete, musíte si zajistit úklid hned po obřadu. Na to je potřeba také myslet.

Pokud žádné omezení nemáte, směle pokračujte ve čtení. 🙂

házení konfet na svatbě

Čím svatební kornout naplnit?

Já jsem zvolila sušené růže, které vypadají skvěle, krásně voní a jsou přírodní, takže se vstřebají do země a nikomu ani ničemu neškodí. Takové množství růží jsem nesušila, ale koupila jsem si už hotovou bylinkovou směs na byliny.cz. Je to kombinace sušených plátků růže stolisté a růže damaškové.

Ale čím dalším se dají kornouty naplnit? Můžete použít například

 • papírové konfety;
 • rýži (klasika, kterou za sebe nedoporučuji);
 • konfety z usušených podzimních listů (v případě podzimní svatby ideál!);
 • zrní pro ptáky;
 • čerstvé nebo sušené plátky květin nebo bylinek (růže, slunečnice, sedmikrásky, levandule, kopretiny, atd.);
 • mince.

Kupované svatební kornouty

Papírové kornouty můžete objednat na internetu. E-shopů s dekoracemi na svatbu je opravdu mnoho, ale cenově vás vyjdou dráž. Navíc nemusí mít papírové kornouty ve vašich barvách. Oblíbeným zdrojem je také AliExpress, kde najdete papírové kornouty různých vzhledů za poměrně nízkou cenu. Ale pokud nechcete čekat nebo svěřovat svou důvěru v čínský obchod, můžete si papírový kornout vytvořit sama.

DIY návod na svatební kornouty

Výroba papírových kornoutů je velice jednoduchá. A poměrně rychlá, ale samozřejmě záleží na tom, jak moc budete kornouty zdobit. A také na tom, kolik jich budete dělat – je rozdíl, pokud budete dělat 40 kornoutů nebo 150. Ale jeden večer strávený ve společnosti filmu by na to stačit měl. Nebo si pusťte nějaký romantický seriál – například Bridgertonovi.

svatební kornouty bruneta v kuchyni

Co budete potřebovat

 • papír, ze kterého budete dělat kornout (může být klasický tvrdý kartón, noviny, dekorační nebo embosovaný papír, dortová krajka, pečicí papír, stará kniha a další);
 • nůžky;
 • pravítko;
 • obyčejnou tužku;
 • spolehlivé lepidlo nebo sešívačku;
 • kolíček;
 • dekorační předměty (juta, samolepící krajky, razítka, nálepky, ozdobné děrovačky nebo nůžky, dřevěná srdíčka, stuhy a další).

Já jsem použila papír ze staré poškozené knížky. Vdechla jsem jí nový život. Ale použít můžete jakýkoliv papír, se kterým se vám bude dobře pracovat. Využít můžete i novinový papír (skvěle vypadá ten černobílý). Pokud nechcete moc zdobit, zvolte dekorativní nebo embosovaný papír.

Návod na svatební kornouty ze čtverce

Ze zvoleného papíru si vystřihněte čtverec o velikosti minimálně 15×15 cm. Postupně začnete rolovat papír do kornoutu. Pokud se chcete vyhnout nevzhledným skladům u tvrdších papírů, přehýbejte strany přes prsty. Stranu natřete lepidlem a přiložte k druhé straně. Abyste nemuseli sklad držet, sepněte ho kolíčkem než se vytvrdí lepidlo. Pokud nejste kamarádi s lepidlem, můžete použít i sešívačku, ale pozor na prsty. Spona sešívačky se dá potom schovat pod nějakou jutovou nebo krajkovou ozdobu.

Návod na papírové svatební kornouty pomocí kruhové metody

Vytvořte si kruh z papíru. Výška svatebního kornoutu bude záviset na poloměru vašeho kruhu. Čím větší poloměr, tím vyšší kornout budete mít. Pro dokonalý kru použijte kružítko, pokličku nebo další kulatou šablonu, kterou obkreslíte.

Z vytvořeného kruhu vystřihněte trojúhelníkovou výseč. Spojte obě strany, abyste vytvořili kornout. Teď už jenom stačí kornout slepit dohromady. Zase ho můžete přidržet kolíčkem, dokud lepidlo nevytvrdne. Použít můžete i lepicí pásku – v tom případě lepte z vnitřní strany delším kouskem pásky.

Návod na papírový kornout z dortové dekorační krajky

Pokud nechcete zdobit hotový kornout, můžete využít dekorační krajku z papírnictví. Používá se například jako „podtácek“ dortu. Vypadá elegantně a stylově. A dají se z ní dělat i svatební kornouty.

Můžete použít dekorativní papírovou krajku o průměru 32 cm nebo 36 cm. Krajku si nejdřív rozstřihněte na stejně velké čtvrtky. Přehněte jednu stranu, aby vznikla dole na kornoutu špička. Na druhou stranu naneste lepidlo, přitiskněte a nechte zaschnout. Hotovo.

kornout z dekorativní krajky

Líbí se vám mé svatební články? Budu ráda, když je budete sdílet s dalšími nevěstami.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *