dýňová sezóna
| | | | |

TOP 20 nejoblíbenější dýně na jídlo i dekoraci

Dýně je královnou podzimu, takže není divu, že ji najdete nejenom v receptech, ale také v domácnosti jako ozdobu. Zajímá vás, která dýně je nejlepší? Které dýně jsou jedlé? Nebo, která dýně se loupe? Podívejte se na TOP 20x nejoblíbenější dýně podzimu do kuchyně, ale také jako dekoraci domácnosti.

Dýně jsou víc než jen symbol podzimu a Halloweenu. Jsou chutnou a výživnou ingrediencí, kterou můžete použít do sladkých i slaných pokrmů. Zároveň slouží jako vynikající dekorační prvek na zahradu, balkon nebo do bytu. Proto jsem pro vás sepsala seznam 20 nejoblíbenějších dýní, které si zaslouží vaši pozornost.

Nejoblíbenější dýně do kuchyně

Hokaido dýně

Zaručeně nejrozšířenější a nejoblíbenější dýně v Česku je dýně Hokaido. Tato malá oranžová kráska je pro naše tělo i žaludek velice prospěšná. Je bohatá na vitaminy B, C, E, K, ale i na minerály jako je železo, hořčík, sodík, zinek, draslík, sodík. Navíc v sobě ukrývá také betakaroten, který se ve vašem těle mění na vitamin A. Dalším plusem je nízký energetický příjem, takže se stává oblíbenou potravinou fitness jídelníčků.

Slupku dýně Hokaido nemusíte loupat, protože je měkká a jedlá. A dají se použít i semínka, která můžete osmahnout na pánvičce a baštit třeba jako snack k televizi. Hokaido má skvělou nasládlou chuť podobně jako batáty. Výborně se hodí na přípravu sladkých i slaných jídel, takže z ní můžete udělat podzimní polévku, omáčku, dýňové pyré, vafle, koláče nebo jiné sladké dobroty.

dýně hokaido

Máslová dýně

Máslová dýně má tvar hrušky, šedobílou až nažloutlou barvu a tvrdou slupku, kterou musíte před zpracováním oloupat. Díky své jemné chuti a malému množství semínek je hodně oblíbená na vaření i pečení. Je skvělým zdrojem vlákniny, hořčíku, draslíku a vitaminů A a E. Má jemnou nasládlou chuť a voní jako rozpuštěné máslo. Máslovou dýni můžete použít do sladkých i slaných receptů, takže i ona si zaslouží své místo v článku TOP 20 nejoblíbenější dýně. Skvělá je například zapečená s masovou směsí a naprosto dokonalá je pečených koláčích. Výborná je také polévka z máslové dýně.

Muškátová dýně

Muškátová dýně je typická svou sladkou jemnou chutí a oříškovou vůní, takže se skvěle hodí do sladkých, ale i slaných receptů. Má žebrovanou strukturu a světle oranžovou, tmavě šedou, zelenou či oranžovou barvu s charakteristickým bílým ojíněním. Můžete jí použít do všech pokrmů na místo dýně Hokaido. Jídlům dodá typickou vůni muškátového oříšku.

Špagetová dýně

Nejoblíbenější dýně bezlepkářů je nejspíše tahle špagetová. Je zajímavá tím, že se po tepelné úpravě její dužina rozpadne na jednotlivá vlákna, která připomínají špagety. Proto i název špagetová dýně. A hodně lidí právě špagety nahrazují špagetovou dýní kvůli nízkým kalorickým hodnotám, a protože jsou bez lepku. Skvěle se hodí i na zavářku do polévek.

Žlutá melounová dýně

Tato odrůda je velice chutná a díky svému vysokému obsahu vitaminu A hodí i do dětských pokrmů. Žlutá melounová dýně dosahuje okolo 20-30 kg a vyznačuje se světle žlutou až oranžovou vrásčitou kúrou. Jo a má velmi šťavnatou dužinu, která bude chutnat nejenom dětem.

Bambino dýně

Když už jsem zmiňovala dýni vhodnou pro přípravu dětských pokrmů, nesmím zapomenout ani na Bambino dýni. Její název je sice hodně úsměvný, ale pokud čekáte mini dýni, tak vás trošku překvapím. Tahle dýně totiž váží od 15 do 50 kg. Má zploštělý kulatý tvar a její struktura připomíná kúru pomeranče. Pro děti je vhodná hlavně kvůli tomu, že má hodně vitaminů (hlavně vitamin A), minerálů a betakaroten (dokonce ve větším množství než mrkev).

nejoblíbenější jedlé dýně

Nejoblíbenější jedlé dekorační dýně

nejoblíbenější dýně

Velkoplodá dýně Golias

Tahle dýně je obrovská! Je sice jedlá, ale je hodně tvrdá, takže se hodí spíš na zavařování. Lidé ji používají hlavně jako podzimní dekoraci nebo na halloweenské vydlabávání. Vnitřek se dá zavařit podobně jako okurky s kyselým nálevem, ale skvěle chutná i jako zavařenina s ananasem nebo jablky. Velkoplodá dýně má většinou okolo 20-30 kg, ale výjimkou nejsou ani obří 70 kg dýně.

Bílé dýně Baby Boo

Při pohledu na tyhle malé bílé dýně vás asi napadne, že budou parádní ozdobou vaší podzimní domácnosti. Ale asi vás překvapí, že jsou i jedlé (a dokonce velmi chutné). Tyto dýně se slonovinovou slupkou mají hustou, lahodnou oranžovou dužinu, která se hodí do koláčů i pečiva. A díky své velikosti se hodí i na zapékání!

Dýně Rouge Vif D’Etampes

Francouzská dýně s názvem Rouge Vif D’Etampes je typická svou zářivě oranžovou až červenou barvou a velmi dekorativním žebrováním. Hodí se nejenom na výzdobu, ale také do kuchyně, protože je velice chutná a sladká! Francouzi ji používají na přípravu polévek, ale také sladkých dezertů.

Dýně Turecký turban

Tahle dýně vypadá trochu komicky. A i když byla objevena v Americe v roce 1869, u nás není zatím tolik rozšířená. Jak vypadá? Má výrazně ohraničený prsten v horní části plodu a svým vzhledem opravdu připomíná turecký turban. Lidé ji používají jako dekoraci, ale skvěle se hodí také do kuchyně. Její dužina má nasládlou lehkou chuť s příchutí lískových oříšků. Používá se hlavně k pečení, ale můžete jí připravit i na páře nebo z ní udělat polévku. Dýně Turecký turban kuchaři používají také k výrobě gnochchi.

Dýně Sweet dumpling

Tato dýně vypadá skvěle jako dekorace, ale můžete ji použít i do podzimních dobrot. Je krémově bílá s výrazným zeleným žebrováním, které tvoří dokonalý kontrast se světlou barvou. Dužina je oranžová, šťavnatá, nasládlá a velice chutná. Díky svému malému vzrůstu a designu se hodí nejenom jako parádní podzimní dekorace, ale také jako skvělý pokrm. Třeba zapečená s masem.

Dýně Patizon Disco

Tuhle dýni si rozhodně s žádnou jinou nespletete. Její originální design vytvoří skvělou podzimní atmosféru v domě i na zahradě. Ale dá se i jíst. A je velice chutná. Tato dýně je hladká a má diskovitě zploštělý tvaru podobně jako UFO. Její barva je bílá, a to jak zvenku tak uvnitř. Vyznačuje se charakteristickou nasládlou chutí. K jídlu se upravuje podobně jako cuketa. Hodí se do salátů, jako příloha k pečenému masu nebo ji můžete přidat do polévky.

nejlepší dýně

Mramorová dýně

Tahle dýně vypadá trochu jako meloun. Má oválný tvar a její slupka je zelená se světlejšími pruhy, které tvoří typické mramorování. Mramorová dýně je považována za jednu z nejchutnějších dýní, ale musí je jíst pouze tepelně upravená!

Tykev velkoplodá Blue Hubbard

Jak už název napovídá, tahle dýně bude modrá. Proto ji mnoho lidí používá jako součást podzimní dekorace. Ale je skvělá také v kuchyni. Díky své pevnější nasládlé dužině se hodí hlavně na pečení, ale můžete jí připravit i na další způsoby.

Nejoblíbenější dekorační dýně

Miniaturní dýně

Ano, i dýně můžou být v mini verzi. To se skvěle hodí na odrůdu miniaturních dýní, které vytvoří ve vašem bytě útulnou podzimní atmosféru. Jsou oranžové a mají většinou velikost dlaně.

Tykev okrasná

rozmanité tvary i barvy a k podzimní atmosféře prostě patří. Sice není jedlá, ale vydrží opravdu dlouho, takže ji můžete použít do vnitřních i venkovních podzimních expozic.

Korunková dýně

V podzimní dekoraci nesmí chybět ani korunková dýně, která je malá a její vršek připomíná korunku. Má několik rozmanitých barev a povedené barevné žebrování, takže skvěle doplní každou výzdobu.

Autumn wings

Podzimní křídla jsou tmavě zelené s barevnými žebry a proužky. Svým vzhledem připomínají křídla. V kombinaci s dalšími dýněmi vytváří úžasnou podzimní atmosféru v interiéru i exteriéru.

Little indian mix

Tyhle malé tykvičky mají nespočet barev i tvarů. Dorůstají do do maximální délky 15 cm a vysušené vydrží bez ztráty barvy až jeden rok. Hodí se na stůl jako podzimní dekorace, ale využívají se také pro sušené kompozice.

Sicilian snake

Sicilský had je oblíbenou dýní na doplnění podzimní dekorace. Plody posbírané na podzim vydrží v interiérové i exteriérové výzdobě až do pozdního jara. A proč má název had? Protože svým zkrouceným tvarem a zelenou barvou hada opravdu připomíná. Na rozdíl od všech ostatních dýní je sicilský had podlouhlý.

Dýní a tykví je samozřejmě mnohem více, ale vybrala jsem pro vás ty nejoblíbenější v Česku. A nezapomeňte, dýně jsou všestranným prvkem, který můžete využít jak pro kulinářské účely, tak pro vytváření krásných dekorací během podzimního období. Nezáleží na tom, zda se rozhodnete vařit dýňový koláč, polévku nebo vytvářet dýňové lampičky nebo jednoduše zdobit váš domov, dýně vám nabízejí bohatou paletu možností.

Podobné články

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *