Podzimní hry pro děti v přírodě: nápady pro zábavné chvíle venku
Podzim možná na první pohled nevypadá jako ideální čas na venkovní aktivity, ale právě toto období přímo láká k procházkám a hrám venku! A proč nevyrazit i s dětmi? Nevíte, jak je v chladnějších dnech zabavit? Připravila jsem pro vás pár tipů na podzimní hry pro děti v přírodě!
Děti i dospělí obvykle dávají přednost slunnému létu, ale podzim přináší své vlastní kouzlo, které můžete společně s dětmi prozkoumat. Pestrobarevné listí, přírodní plody, čerstvý vzduch a poslední paprsky slunce vytvářejí ideální kulisu pro různé hry a aktivity, které zaujmou děti všech věkových kategorií (a často i dospělé). Pojďme se tedy spolu podívat na ty nejlepší podzimní hry v přírodě!
Nenáročné podzimní hry pro děti každého věku
Lov podzimních pokladů
Zajímavou a nenáročnou aktivitou je „lov podzimních pokladů“. Předem připravte seznam přírodních úlovků, které děti mají najít. Mohou to být různé druhy listů (např. červený, žlutý, javorový), kaštany, šišky, žaludy nebo kamínky zajímavého tvaru. Pokud chcete hru ještě oživit, můžete každý nalezený předmět ohodnotit určitým počtem bodů a vyhlásit malou soutěž o nejlepšího sběrače pokladů.
Tip Brunety: Připravte dětem malý kufřík, do kterého si mohou poklady uschovat.
Herbář
Dělali jste v dětství v přírodopise (přírodovědě) herbáře? My ano – během celého roku jsme museli sbírat různé květiny nebo listy, nechat je uschnout, lisovat je a poté si je nalepit do herbáře a důkladně je popsat. Nevím, jestli to děti ve školách ještě dělají, ale je to skvělá příležitost, jak zabavit děti venku a něco nového je naučit. Na podzim mohou sbírat pestrobarevné listí, které bude v herbáři vypadat skvostně!
Tip Brunety: Herbář nemusí být zrovna bichle o velikosti bible. Stačí malý deníček, kam si děti mohou své úlovky lepit nebo kreslit. Takový podzimní „deník pokladů“ bude krásnou vzpomínkou na společné chvíle venku.

Kdo najde…
…nejbarevnější list? Největší kaštan? Nejpodivnější žalud? Místo tří teček si můžete dosadit cokoliv, co vás napadne. Můžete uspořádat soutěž, kdo najde nejbarevnější list, největší kaštan nebo nejpodivnější žalud. Hra není časově ani fyzicky náročná, a tak můžete děti takto zabavit na libovolně dlouhou dobu. Děti se budou bavit, ale zároveň se naučí všímat si i drobných detailů.
Vytváření mandal z přírodnin
Mandaly nejsou jen pro dospělé! S dětmi můžete vytvářet nádherné mandaly z toho, co příroda nabízí. Každé dítě si může sesbírat různé přírodniny – listy, kamínky, šišky nebo květiny – a následně je rozložit do kruhového obrazce. Tato aktivita rozvíjí kreativitu i jemnou motoriku. Navíc mohou být mandaly nejen krásné, ale i jedinečným obrazem podzimu, který příroda každý rok maluje jinak.
Tip Bruneta: Hotové mandaly si vyfoťte a můžete si je doma vytisknout na památku.
Podzimní malování přírodou
Podzimní příroda nabízí i možnost výtvarného vyžití. Místo štětců mohou děti malovat listy, šiškami nebo větvičkami namočenými do barev. Můžete vyzkoušet i otiskování listů – list namočíte do barvy a obtisknete na papír. Každý otisk je unikátní a vytvoří krásný přírodní obraz. Tento typ tvoření je skvělý způsob, jak propojit podzimní přírodu s kreativitou dětí.
Sportovní podzimní hry pro děti
Podzimní překážková dráha
Pokud máte rádi aktivní hry, připravte si přírodní překážkovou dráhu. Použijte k tomu přírodní prvky, které najdete v okolí – skákejte přes menší klády, běhejte mezi stromy, přeskakujte kaluže nebo si vytvořte rovnovážný chodník z větví. Děti milují pohyb a přírodní překážky jsou skvělým způsobem, jak si užít podzimní radovánky.
Zvířecí stezka pro menší děti
Menší děti asi neocení podzimní překážkovou dráhu svých starších sourozenců. Ale i tak je můžete na procházce zábavně zabavit! Stačí, když jim vymyslíte „zvířecí stezku“. Můžete jim říct, že například od jednoho stromu ke druhému budou vždy napodobovat zvíře, které jim řeknete. Mohou skákat jako žabáci, plížit se jako liška, plácat rukama jako čáp zobákem, chodit pozadu jako rak, mávat rukama jako ptáci atd.
Podzimní stopovací hra
Vydejte se s dětmi na „stopovací hru“. Jeden z vás může vytvářet trasu pomocí přírodních značek, například z větviček nebo kamenů, které ukazují směr. Úkolem dětí je trasu najít a správně rozluštit znamení. Můžete také zahrnout malé úkoly – „najdi listy tří různých barev“ nebo „najdi a pojmenuj tři různé druhy stromů“. Tento způsob zábavy posiluje orientaci v přírodě a zlepšuje smysl pro týmovou spolupráci. My jsme stopovací hru hráli na táboře i mimo něj a vždy jsme si lov užili!
Tip Brunety: Na konci mohou děti najít truhlu s pokladem, aby měly větší motivaci.
Závody s kaštany
Kaštany jsou symbolem podzimu a děti je milují. Zkuste si zorganizovat malé závody s kaštany! Stačí vám k tomu kaštany a třeba plastové lžičky. Děti musí kaštany přenášet po vytyčené trase, aniž by jim spadly. Pokud chcete hru udělat ještě zajímavější, můžete do dráhy přidat překážky. Výherce může získat třeba kaštanovou korunu jako cenu.
Podzimní pouštění draků
Co by byl podzim bez pořádného pouštění draků?
Děti mohou vytvořit draky například z barevného papíru a dřívek. A při nejbližší příležitosti se mohou vydat ven na otestování. Nejenže si užijí spoustu zábavy, ale také se naučí základy fyziky – jak vítr působí na předměty a jak se draci pohybují ve vzduchu.

Tip Brunety: Kromě draků si děti mohou zkusit vyrobit i malé podzimní větrníky. Ty pak stačí zapíchnout do hlíny na zahradě nebo na balkónu a pozorovat, jak se krásně točí.
Podzim v přírodě nabízí nepřeberné množství her a aktivit, díky kterým mohou děti objevovat, tvořit i se aktivně hýbat. Využijte toto barevné období naplno a užijte si společně strávené chvíle, které se stanou krásnými vzpomínkami pro vás i vaše děti.