Gravlax – marinovaný losos
Dneska potěším milovníky ryb, hlavně lososů. Připravila jsem pro vás recept na gravlax – skandinávskou pochoutku ze syrového lososa. Podívejte se na tradiční recept na Gravlax s hořčičným dresinkem.
S tímto pokrmem jsem se poprvé setkala na dovolené v Českém Krumlově. Šli jsme s Danem na oběd do restaurace u splavu. Seděli jsme venku, popíjeli pivko a zaujala nás denní nabídka Gravlax s toustovým chlebem, salátkem a hořčičnou omáčkou. Nebudu lhát, do té doby jsem nevěděla, že nějaký Gravlax je. A hlavně jsem nevěděla, co to je.
Zaujal mě název, takže jsem hledala na Google.
Co je gravlax?
Doslova je to pohřbený losos. Nebojte, název zní hrozivě, ale nic příšerného nečekejte. Je to způsob marinování, který pochází ze skandinávských zemí. Syrové plátky čerstvého lososa naložíte do mořské soli, cukru a kopru, necháte pár dní marinovat v chladu a poté je můžete krájet. Sůl a cukr zakonzervují maso, takže maso vypadá a chutná trochu jako uzený losos.
Tento způsob přípravy masa poukazuje na tradiční přípravu a konzervaci ryb a masa. Sůl se používala ke konzervaci masa snad všude. Maso se dříve nakládalo do sudů se solí, aby se uchovalo co nejdéle čerstvé. Takže takový předchůdce Jerky masa. Lidé ze skandinávských zemí většinou zakopávali marinované maso do země – maso spolu se solí a cukrem na několik dní zahrabali do země. Spustil se tak lehký proces kvašení, jehož výsledkem je jemná chuť lososa a hlavně konzervace bez ledničky.
Asi si právě říkáte fuj. Ale nebojte, je to výborné, rychlé a jednoduché! ❤
Jak gravlax jíst?
Marinovaného lososa můžete jíst se salátem a hořčičným dresinkem nebo ho můžete nakrájet na tenké plátky na opečený toast, chleba nebo další pečivo. Výborný je i jen tak samotný – nakrájený na plátky, například jako součást masového nebo sýrového talíře. Jo a skvěle se bude vyjímat na slavnostním stole. 🙂
Jak dlouho gravlax marinovat?
Plátky čerstvého lososa marinujte 1-3 dny. Já osobně dávám marinovat raději na 2-3 dny, protože přeci jen jde o syrové rybí maso. Někde jsem viděla, že můžete marinovat lososa i déle, ale déle jak 3 dny bych ho v ledničce nenechávala. Tedy, pokud z něj nechcete mít sušené Jerky maso.
Pokud potřebujete akutně připravit gravlax na následující den, dejte na něj plechovku fazolí, aby bylo maso zatížené. Sůl se vstřebá rychleji. To je tak jediné, co vám mohu pro rychlejší přípravu doporučit.
Recept na gravlax z lososa
obtížnost: snadné • doba přípravy: 10-15 minut, 1-3 dny marinování v ledničce • vhodné jako: oběd, večere, svačina, slavnostní jednohubka
Co budete potřebovat na 4-6 porcí:
- čerstvého lososa v celku (cca 500 g);
- 300 gramů hrubší mořské soli;
- 300 gramů cukru (krystal);
- 2-3 lžíce nasekaného čerstvého kopru (pokud nemáte, můžete použít i sušený);
Dále budete potřebovat:
- větší misku, kterou můžete dát do ledničky;
- potravinářskou folii;
Jak se dělá gravlax
Ze všeho nejdřív se připravte čerstvého lososa. Doporučuji nevybírat ocasní část, protože ta tolik masa nemá. Aby byl gravlax dobře zakonzervován, je nejdříve potřeba připravit maso. Ideálně do špalíčku – to znamená, že je potřeba odkrojit boční část, která je nižší.
Pokud máte lososa s kůží, kůží klidně nechte. Bude se vám maso lépe krájet a při konzervování kůže nevadí. Jediné co doporučuji dát pryč jsou šupiny. Lososa omyjte, osušte kuchyňskými utěrkami a položte na prkénko.
V misce smíchejte sůl, cukr a kopr. Možná si říkáte, že 300 g cukru a soli je hodně, ale nenechte se odradit. Sůl se vstřebá do masa, aby ho zakonzervovala, nikoliv přesolila. Jakmile bude gravlax hotový, ani nepoznáte, že tam tolik soli a cukru bylo. Věřte mi.
Připravte si potravinářskou fólii a položte na ni lososa kůží dolů. Na maso nasypte připravenou směs ze soli, cukru a kopru. Snažte se, aby byl losos rovnoměrně zabalen do této směsi, respektive pohřben. Lososa zabalte do potravinářské fólie – klidně na 2x. Takto připravený balíček vložte do misky. Doporučuji sehnat větší misku, protože losos bude pouštět vodu, tak ať vám neudělá v lednici neplechu.
Gravlax dejte do ledničky na 1-3 dny. Pokud se rozhodnete konzervovat pouze 1-2 dny, můžete lososa zatížit něčím těžkým – já používám například konzervu s fazolemi, ale můžete použít cokoliv.
Když je gravlax hotový
Když vyndáte hotového lososa z ledničky, vylijte z misky vodu, rozbalte lososa z potravinářské fólie a nožem seškrábněte zbytek soli, cukru a kopru. Marinovaný losos má krásnou barvu – vypadá jako zauzený losos, ale je lesklejší. Takto připraveného lososa můžete nakrájet ostrým nožem na tenké plátky. Pokud jste si nechali kůži, nůž by vám měl krásně sjet po kůži a vytvořit tak opravdu tenký pláteček masa.
Gravlax z lososa můžete podávat k obědu nebo k večeři se salátem z rukoly, baby špenátu, ledového salátu a rajčat (nezapomeňte na hořčičný dresink) nebo třeba na opečeném toastu jako takovou svačinku nebo jednohubku. Marinovaný losos se hodí také na slavnostní příležitosti. Dokonce jsem ho viděla i 2x na cateringu během firemní akce.
Jak dlouho marinovaný losos vydrží?
Pokud vám zbydou nějaké plátky masa, můžete je uchovávat v ledničce po dobu 7 dní. Pokud jste marinovali z většího množství soli, můžete i déle, ale to osobně nemám vyzkoušené. Viděla jsem, že někdo hotové plátky dává také do mrazáku – ano, to můžete, ale ztratíte tím jeho krásnou barvu. Pokud vám to nevadí, je to rozhodně lepší alternativa, než do sebe maso násilím cpát nebo ho vyhodit.
Tak co, už jste zkoušeli gravlax? Pochlubte se na Facebooku nebo na Instagramu s použitím #receptypodlebrunety