Svatomartinské tradice svatý martin

Svatý Martin – kdo to byl a jak ho oslavujeme?

Dnes je 11.11., což je nejenom krásné datum, ale také začátek Svatomartinských hodů (nebo posvícení). Víte, kdo byl svatý Martin? Znáte svatomartinské tradice? Přečtěte si článek!

Svatý Martin je známý jako patron vína, hus, vojáků a štědrosti. Ale víte, kdo to byl? Jaké jsou Svatomartinské tradice u nás i ve světě? A proč oslavujeme sv. Martina?

Svátek svatého Martina připadá každoročně na 11. listopad. Tento den slaví mnoho zemí, zejména těch s křesťanskou tradicí, a to nejen v Evropě, ale i jinde ve světě. Den svatého Martina v sobě nese prvky oslav příchodu zimy, radosti z podzimu, sklizně a také duchovní rozměr, který vychází z legendy o svatém Martinovi. U nás je svátek svatého Martina spojený s oslavami vína a husami. Pojďme si tento oblíbený svátek blíže představit.

Kdo byl svatý Martin?

Svatý Martin z Tours byl voják a později poustevník a biskup římskokatolické církve. Narodil se kolem roku 316 v římské provincii Panonie (dnešní Maďarsko). Martin se už za svého života stal symbolem pokory, štědrosti a laskavosti. Podle nejznámější legendy jednou v zimě spatřil polonahého žebráka, který trpěl zimou. Žebrák chtěl po Martinovi almužnu, ale vzhledem k tomu, že neměl chudý voják žádné peníze, nabídl mu polovinu svého vojenského pláště, aby ho zahřál. Podle legendy se tu noc Martinovi zdálo o Ježíšovi, který byl oblečený právě ve vojenském plášti. Po tomto snu se Martin rozhodl odejít z armády, nechal se pokřtít a stal se biskupem.

Svatý Martin byl znám nejen svou štědrostí, ale také svou snahou pomáhat ostatním. Jako biskup se věnoval charitě, učil lidi o hodnotách křesťanství a podle legendy vykonal i několik zázraků. Martin žil skromně a odmítal přepych, což bylo v té době velmi neobvyklé, zejména pro muže v jeho postavení. Jeho příběhy často hovoří o tom, jak odmítal vojenskou službu a prosazoval mír, což vedlo k tomu, že byl mnohými vnímán jako ochranný symbol.

svatý Martin na koni
Sv. Martin je zobrazován jako voják na bílém koni. | zdroj fotky: kudyznudy.cz

Martin zemřel 8. 11. roku 397 ve věku kolem 80 let a pohřben byl 11. 11. A právě tento den byl oficiálně uznán jeho svátkem. Navíc datum 11. listopadu má v sobě hlubší symboliku. Číslo 11 připomíná dualitu – symbolizuje dávání a sdílení, což dokonale vystihuje odkaz svatého Martina, který se rozdělil o svůj plášť s chudým.

Svatý Martin je často vyobrazován ve vojenské výstroji na bílém koni s žebrákem, kterému daroval polovinu svého pláště. A je jako ochránce a patron všech vojáků, jezdců, koní, hus a vinařů. A vážou se k němu nejenom zimní pranostiky, ale také zvyky, které přetrvávají dodnes.

Proč slavíme svátek sv. Martina?

Svátek svatého Martina se slaví vždy 11. listopadu. Právě toto datum se historicky pojilo nejenom s pohřbením sv. Martina, ale také s koncem podzimních polních prací a začátkem zimního období. V tomto období byl také hospodářský předěl – to znamená, že končil vegetační rok, platily se daně, vyplácelo se za práci a prodlužovaly se pracovní smlouvy. Na vesnicích a v malých městech dostávala čeleď plat za uplynulý rok a také měnila svého zaměstnavatele nebo prodlužovala smlouvy u stávajícího. A když dostali peníze, slavili ve velkém. Většinou slavila celá vesnice společně.

Na koledu chodily nejen děti, ale také zaměstnanci. Hospodyňky pekly pro koledníky i pro čeleď na cesty rohlíky, které měly tvar rohů skotu nebo podkovy. Těmto rohlíkům se říkalo nejčastěji „martiny“, jinde roháče.

rohlíčky na svatého martina
zdroj fotky: Canva

Svatomartinské tradice – co se dělá na svatého Martina?

Svátek svatého Martina doprovází mnoho tradic a zvyků, které jsou oblíbené především v českých zemích, ale i v Německu, Rakousku a dalších evropských státech.

Martinská husa

Jednou z nejrozšířenějších tradic je pečení svatomartinské husy. Jak se svatým Martinem souvisí právě oblíbená „Svatomartinská husa“? Existují 2 legendy. Podle té první, která je podle mě více pravděpodobná, rušilo Martina při kázání hejno hus. Takže za trest skončily na pekáči. Podle 2. legendy se Martin schoval před volbou biskupem mezi husy, které ho ale svým kejháním prozradily.

svatý martin proč ho slavíme?
zdroj fotky: Canva

Asi už nezjistíme, která legenda je správná. Ale víme, že zvyk péct a jíst svatomartinskou husu k obědu měli naši čeští předkové již v 15. století. Nejstarší zmínka o martinské huse sice pochází od mnicha Antona von Snakenburg, který uvádí, že v roce 1171 Othelricus von Svalenberg daroval tamním mnichům stříbrnou husu. Ale svatomartinské tradice pečení martinské husy ve městech a na vesnicích v českých zemích pochází až z 15. století.

Svatomartinské tradice - svatomartinská pečená husa
zdroj fotky: Canva

Někde bylo dělení husy mezi členy přesně dané (nejnižší sluha dostal křídlo, vyšší sluha dostal stehno,…). Z obraných kostí se pak věštilo počasí. Pokud byly kosti bílé, předpovídalo to zimu a sníh, pokud tmavé – teplo a bláto.

Tradice svatomartinského vína

V tento den se také ochutnává první letošní víno, tzv. svatomartinské. Co má společného víno se sv. Martinem? Svatý Martin sloužil ve francouzském městě Tours, které je známé svou vinařskou tradicí. Od 13. století se vždy na svátek sv. Martina ochutnávalo nové víno. Tím mniši oslavovali a uctívali svatého Martina po svém. Ale v 18. století se tato tradice ujala také v dalších zemích. A prvním vínem se na Svatého Martina připíjelo také na dvoře císaře Josefa II.

Svatomartinské tradice - svatomartinské víno
Podle svatomartinské tradice se mladé víno otevírá právě 11.11. v 11 hodin. | zdroj fotky: Canva

Mladé svatomartinské víno má lehkou, svěží chuť a bývá svědkem radostných setkání a oslav. Tradičně se svatomartinské víno poprvé otevírá přesně v 11 hodin dopoledne na různých veřejných místech, náměstích a vinařstvích.

 

Svatomartinské pečivo

Jak už jsme si řekli, typickým martinským pečivem byly rohlíky ve tvaru podkovy nebo rohů. Název se kraj od kraje měnil – někde pečivu říkali martiny, jinde roháče a jinde zase vandrovnice. Ale na svatého Martina hospodyňky připravují také další sladké pečivo – třeba buchty plněné mákem nebo povidly. Mňam.

Svatomartinské ořechové rohlíčky "martiny"

Hledáte martinky na Svatomartinské hody? Vyzkoušejte tyto jednoduché ořechové rohlíčky.
Chci recept
martiny svatomartinské rohlíčky

Pranostiky o počasí

Svatý Martin je spojený s řadou pranostik, které předpovídají, jaká bude zima. Nejznámější je například ta, že Svatý Martin přijede na bílém koni a veze s sebou sníh. Další pranostiky jsou:

  • Na svatého Martina, zima se začíná.
  • Přijede-li Martin na bílém koni, metelice za metelicí se honí.
  • Jaký den svatého Martina, taková též bude zima.
  • Jde-li husa o Martině po ledu, bude se po něm jistě dlouho koupat.
  • Je-li kobylka martinské husy hnědá, bude málo sněhu a na holo mrznout; je-li však bílá, bude hodně sněhu.
  • Je-li na svatého Martina pod mrakem, bude nestálá zima, je-li jasno, bude tuhá zima.
  • Je-li zamračeno na svatého Martina, bude zima levná; je-li jasno, bude zima tuhá.
  • Na stromech a révě do Martina listí – tuhá zima přijde, buďme si jistí!

Pranostik je samozřejmě více. Pokud vás zajímá více pranostik ohledně Svatého Martina, podívejte se na pěkný seznam od Muzea Karlova mostu.

Lampionové průvody

V některých evropských zemích lidé pořádají na svatého Martina lampionové průvody. Děti a dospělí procházejí ulicemi s rozsvícenými lampiony a oslavují Svatého Martina. Tato svatomartinská tradice připomíná světlo, které Martin svým dobrým skutkem přinesl světu.

lampiony
zdroj fotky: Canva

Dobročinnost

Martin byl dobrák od kosti, takže mnoho lidí využívá právě jeho svátek jako příležitost k pomoci druhým. Organizují se charitativní akce, sbírky oblečení či potravin pro lidi v nouzi, což navazuje na odkaz Martina, který svůj plášť věnoval chudému.

Svátek svatého Martina nabízí pestrou směsici tradic, které spojují rodiny, přátele i celé komunity. Je to den, který nás vybízí k zamyšlení nad hodnotami, jako je štědrost a laskavost, a zároveň nám připomíná, že příchod zimy nemusí být jen o chladu, ale i o radosti a sdílení s blízkými. A jak slavíte Svatého Martina vy?

Podobné články

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *