| | |

Vánoční cukroví v zahraničí: pestrá paleta i tradice

Vánoce jsou obdobím radosti, lásky, světýlek, vůní a pečení. A jednou z nejoblíbenějších tradic je pečení vánočního cukroví. A to nejenom u nás, ale po celém světě. I když, ne zrovna tak, jak jsme zvyklí. Jaké jsou tradice vánočního cukroví v zahraničí?

V Česku se tradičně peče několik druhů drobného cukroví. Milujeme perníčky, linecké slepované cukroví, úlky, vanilkové rohlíčky a další. V některých českých domácnostech se objevuje také tradice nepečeného vánočního cukroví na poslední chvíli. Ale přemýšleli jste někdy nad tím, jak je to v jiných zemích? Já ano! Když jsem pro vás psala článek Historie vánočního cukroví – tradice vánočního cukroví v Čechách, napadlo mě, „jak jsou na tom jiné země?“. Takže jsem trochu zapátrala a sepsala pro vás článek na téma vánoční cukroví v zahraničí.

historie vánočního cukroví
zdroj fotky: Canva

Tradice pečení vánočního cukroví a sladkého sahá hluboko do historie, ale každá kultura má své vlastní unikátní recepty a zvyky spojené s vánočním pečením. Podívejme se na několik zajímavých příkladů, jak se traduje vánoční cukroví v různých částech světa.

Vánoční cukroví v zahraničí – Evropa

Polsko: Pierniki a Kutia

Moje babička je Polka, takže mě přirozeně zajímalo, jaké cukroví pečou v Polsku. Vždycky si ráda poslechnu vyprávění babičky o tom, jak se sem přestěhovala za prací a jak tu zůstala, když se tady zamilovala do dědy. A také mě baví srovnávání polské a české kultury. Člověk by ani neřekl, jak rozdílné kultury to jsou. A přitom jsme sousedé!

vánoční perníčky
Polské Pierniki zdobí poleva nebo kandované ovoce. | zdroj fotky: Canva.cz

Babička mi říkala, že v Polsku je jedním z nejoblíbenějších vánočních cukroví Pierniki, což jsou medové perníky s kandovaným ovocem a ořechy. Nejsou ale drobounké jako naše české cukroví. Jde o větší kus perníku, který často zdobí glazura nebo čokoláda. Dalším tradičním pokrmem je Kutia, což je sladká směs pšenice, medu, ořechů a sušeného ovoce. Kutia má hluboké kořeny v polské lidové kultuře a je nedílnou součástí vánočních oslav. Respektive, jí se jenom na Štědrý den a jde o jeden z 12 chodů toho večera.

Německo: štóla a tradiční pečivo

V Německu je tradice pečení cukroví v období vánočních svátků neodmyslitelně spojena s vánočními trhy. Proto mají v Německu asi největší vánoční trhy vůbec! Na těchto trzích můžete kromě svařáku, punče a dalších dobrot, objevit také bohatou nabídku vánočního cukroví. A to včetně známého Lebkuchen, což jsou medové perníčky. A určitě znáte také vánoční Štólu, což je něco jako naše vánočka, ale mnohem sladší, protože v ní najdete kandované ovoce. Navíc je obalena cukrem.

Dalším oblíbeným druhem je Spritzgebäck, což jsou křehké máslové sušenky ve tvaru hranolu nebo hvězdy obalené částečně v čokoládě. Tyto sušenky dělají i některé české domácnosti.

Itálie: Panettone a Pandoro

V Itálii není klasické cukroví, ale spíše vánoční pečivo. Z obchodů určitě znáte Panettone a možná jste někde potkali i Pandoro. Panettone je lehké a nadýchané kvasnicové pečivo s kandovaným ovocem a rozinkami. A je to fakt mňamka! Pandoro znamená „zlatá buchta“ a jde o bohatou máslovou bábovku ve tvaru osmihranné hvězdy. Typicky zlatou barvu dodává velké množství žloutků. Oba tyto dezerty jsou pečeny s láskou a péčí a jsou tradičně spojeny s italskými vánočními oslavami.

Panettone
Tradiční italská bábovka – Panettone. | zdroj fotky: Canva.cz

Belgie: Speculoos a Buche de Noël

Belgičané mají rádi Speculoos, což jsou kořeněné máslové sušenky s unikátní chutí skořice, zázvoru a hřebíčku. Tyto sušenky mají často různé obrazce nebo symboy ze života sv. Mikuláše. A jsou oblíbenou pochoutkou k nějakému horkému nápoji. Ale nejtradičnější vánoční cukroví v Belgii je Buche de Noël, což je takové malé vánočním poleno. Jde o chlazený sladký hřbet, který vypadá jako rozpůlený špalek. Ano, má suky i kúru. Většinou je plněný různými krémy s ovocem, čokoládovou pěnou a někdy i zmrzlinou.

vánoční cukroví v zahraničí - belgie
Belgická vánoční roláda, která připomíná poleno dřeva. | zdroj fotky: Canva AI

Nizozemsko: Kerstkransjes a Banketstaaf

Vánoční cukroví v zahraničí se liší země od země, ale některé sousední státy mají podobné dobroty. Například v Nizozemsku lidé pečou také kořeněné máslové sušenky se skořicí, zázvorem a hřebíčkem. Ale název je tu jiný. V Nizozemsku tyto sušenky najdete pod pojmem Speculaas. Dále jsou populární vánoční kulaté sušenky zvané Kerstkransjes. Tyto malé sušenky mají tvar kolečka a bývají obalené čokoládou nebo cukrem. A v žádné domácnosti nesmí během vánočních svátků chybět ani Banketstaaf, což je vánoční pečivo z listového těsta, které je naplněno mandlemi a marcipánem.

Španělsko: Polvorones a Turrones

Ve Španělsku jsou vánoční svátky spojeny s tradičními sušenkami zvanými Polvorones. Tyto malé sušenky z mouky, sádla a cukru jsou oblíbené nejenom ve Španělsku, ale také ve španělsky mluvicích zemích. A svůj název získaly tím, že se rozpadají. Dalším klenotem vánočních oslav je pochoutka zvaná Turrones. Jde o vánoční cukrovinku na bázi mandlí nebo ořechů. Vzhledem je velice podobná tureckému medu a je populární po celém Španělsku.

vánoční cukroví v zahraničí - španělsko
Španělské sádlové sušenky Polvorones. | zdroj fotky: Canva

Tradiční španělské Polvorones

Vyzkoušejte křehké, voňavé a lahodné sušenky Polvorones podle tradičního španělského receptu.
Chci recept
vánoční cukroví v zahraničí - španělsko

Francie: Bûche de Noël a Galette des Rois

Ve Francii patří mezi klasické vánoční pochoutky Bûche de Noël, což je vánoční buchta ve tvaru polena zdobená máslem nebo čokoládou (ano, stejnou mají v Nizozemsku). Další oblíbenou dobrotou je Galette des Rois, neboli královský koláč. Když si ho ve Francii koupíte, většinou k němu dostanete papírovou královskou korunu. A specialita toho koláče je to, že se v něm ukrývá drobný předmět – oříšek, fazolka nebo figurka Ježíška. A ten, kdo předmět najde, stane se králem nebo královnou večera. Pokud sledujete seriály, tak jste mohli tuhle tradici vidět v seriálu Království (The Reign).

vánoční cukroví v zahraničí - francie
Královský koláč představuje krásnou francouzskou tradici. | zdroj fotky: Canva

Skandinávie: Pepparkakor a Vaniljekranser

Ve skandinávských zemích, jako jsou Švédsko, Dánsko a Norsko, je oblíbeným druhem vánočního cukroví Pepparkakor, což jsou křehké perníčky ochucené skořicí a zázvorem. Tyto perníky mají většinou tvar různých postaviček a ozdob. Dalším tradičním vánočním cukrovím jsou máslové sušenky Vaniljekranser, které mají tvar malých kroužků. Skandinávci si takto vytvářejí nejen lahodné pochoutky, ale také krásné vánoční ozdoby – třeba na stromeček.

Jak můžete vidět, vánoční cukroví v zahraničí se liší. Nejčastěji se setkáváme s různými verzemi perníčků nebo máslových či zázvorových sušenek. Některé země mají podobné tradice. Ale všechny spojuje láska k pečení vánočního cukroví a čas strávený s rodinou.

A jak je to v dalších zemích mimo Evropu?

Vánoční cukroví v zahraničí – další země

Vánoční cukroví není jen evropskou specialitou – v mnoha zemích mají své vlastní sladké tradice spojené s vánočními svátky.

USA: Gingerbread a Snickerdoodles

V Americe má vánoční cukroví také své zastoupení. Nejčastěji se tu potkáte s Gingerbread cookies, což jsou populární perníky s medem, skořicí a zázvorem. Mají tvar postaviček (jasně, třeba ta ze Shreka) nebo domečků. Další oblíbené vánoční cukroví jsou Snickerdoodles. Pod tímto podivným názvem se ukrývají jednoduché cukrové sušenky obalené směsí skořice a cukru.

vánoční perníčky
Perníčky najdete také v Americe!| zdroj fotky: Canva

Mexiko: Bunuelos a Tamales

V Mexiku se na vánočním stole často objevují Bunuelos, což jsou křehké placky smažené v oleji a posypané skořicovým cukrem.

Japonsko: Hōtai Kurabu a Kuri Kinton

V Japonsku jsou vánoční oslavy stále více populární, a s tím roste i oblíbenost vánočního cukroví. Hōtai Kurabu jsou koule z těsta plněné sladkou fazolovou pastou anko a obalené kokosem. Další oblíbené vánoční cukroví je Kuri Kinton. Jde o dezert vyrobený z převařených a rozmixovaných kaštanů, často tvarovaný do podoby zlatých tradičních peněz, což symbolizuje bohatství a štěstí.

Libanon: Ma’amoul a Zalabia

V Libanonu jsou Ma’amoul vyhlášenými vánočními sušenkami. Tyto drobné kousky těsta jsou plněné datlemi, fíky nebo ořechy a často tvarované do dekorativních forem. Můžete se setkat také se smaženými kousky těsta, které jsou polité medovou polevou nebo cukrem. Jmenují se Zalabia.

zahraniční vánoční cukroví zalabia

Brazílie: Rabanadas a Bolo de Natal

V Brazílii patří mezi vánoční sladkosti Rabanadas, což je pečivo podobné francouzským toastům. Jde o smažené kousky pečiva posypané skořicovým cukrem. Dalším tradičním sladkým pokrmem je vánoční dort Bolo de Natal, který chutná a voní po ovoci a koření.

Indie: Kulkuls a Gujiya

V Indii jsou Kulkuls oblíbeným vánočním pokrmem. Jsou to malé smažené kuličky z těsta, které Indové po usmažení posypají cukrem nebo glazurou. Další oblíbený pokrm během vánočních svátků je Gujiya. Jde o trojúhelníky plněné ořechy, sušeným ovocem a kardamomem.

Vidíte, i vánoční cukroví v zahraničí má něco do sebe. A samozřejmě částečně odráží i danou kulturu. A jaké tradiční cukroví děláte doma vy? Podělte se do komentářů!

Podobné články

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *