kde nejlépe prodávat oblečení
| | |

Úklid šatníku – aneb kde nejlépe prodávat oblečení (a nejenom to)

Vytřídili jste šatník a teď nevíte, co s tím? Sepsala jsem pro vás pár osvědčených rad a tipů, jak recyklovat své staré oblečení, boty, bižuterii, knihy a další. Takže, kde nejlépe prodávat oblečení? Osobně vyzkoušeno!

Každý z nás to zná – šatník plný kousků, které už nenosíme. Buď nám nesedí velikost, barva nebo celkově styl. Určitě nebudu sama, když řeknu, že jsem se nechala kolikrát zlákat nádherným kouskem oblečení, který jsem si vzala na sebe pouze ve zkušení kabince a potom už vůbec. Co ale s tím? Udělat úklid šatníku, vytřídit a podle stavu prodat, darovat nebo vyhodit! Ale kde nejlépe prodávat oblečení nebo kam ho darovat?

Proč prodávat místo vyhazování?

Prodej oblečení není jen o tom vydělat pár korun. Je to také udržitelnější přístup k módě. Dáváte svým věcem druhý život, čímž pomáháte snížit plýtvání. A jako bonus – můžete najít nové majitele, kteří vaše oblečení ocení víc, než když by skončilo na dně skříně nebo v popelnici. Nezapomeňte, že to, co se nehodí vám, může být pro jiného poklad!

kde nejlépe prodávat oblečení

Jak připravit oblečení k prodeji

Než se pustíte do samotného prodeje, je důležité věci dobře připravit:

  1. Vyprat a vyžehlit – nikdo nechce koupit pomačkané, smradlavé nebo špinavé oblečení.
  2. Zkontrolovat stav – pokud má oblečení dírky, skvrny nebo chybějící knoflíky, opravte je nebo to uveďte v inzerátu!
  3. Kvalitní fotky – fotky prodávají, takže nezapomeňte na kvalitní foto! Nemusí to být od profi fotografa, ale věci naaranžujte na světle, ideálně na ramínku nebo na sobě, aby kupující měli jasnou představu.
  4. Upřímný popis – napište velikost, materiál, značku a přidejte informaci o případných nedostatcích. Není nic horšího než se doptávat, jaká je to velikost.

Kde nejlépe prodávat oblečení? Online!

Možností, kde své věci nabídnout, je spousta. Vyberte si podle toho, co vám vyhovuje nejvíc. Každý způsob má své výhody a nevýhody a občas i rizika. Já mám vyzkoušené některé online platformy, o kterých vám teď napíšu.

Vinted – prodávej a nakupuj nejenom oblečení

Vinted je asi nejznámější platforma na prodej oblečení. Můžete zde prodávat nejen oblečení, ale i doplňky, boty nebo třeba kosmetiku. Je tu velký výběr podle kategorií a podkategorií. Vše je přehledné a můžete tu i filtrovat podle barvy, velikosti, materiálu atd. Komunikace s kupujícími a prodej či nákup probíhá přímo přes Vinted, takže nehrozí únik osobních údajů. Pokud prodávate, peníze dostáváte do takzvané vinted peněženky, ze které můžete dále nakupovat nebo si nechat peníze poslat na bankovní účet.

Hledáš dětské oblečení a boty? Nebo něco na sebe ve velikosti L-2XL, boty 37 nebo doplňky? Mrkni na můj Vinted profil a něco si vyber. Mám přes 700 kladných recenzí a posílám obratem! ❤ 

kde nejlépe prodávat oblečení vinted

Já na Vinted nakupuji a prodávám již několik let (ještě za dob, kdy to byla česká platforma VotočVohoz) a musím říct, že se hodně věcí změnilo, hlavně v posledních dvou letech. Vadí mi, že si nemůžete filtrovat mezi českými a polskými nabídkami, takže musíte projít XY inzerátů, než najdete něco kloudného na sebe. Také mi vadí, že se tu shlukuje spousta vychcánků, kteří prodávají fake parfémy, kabelky a doplňky s infem, že je to zaručeně pravé. A vzhledem k tomu, že Vinted naběhl na režim „Ochrana kupujících“, občas se můžete setkat s tím, že neuvidíte ani peníze ani své zboží. Takže pozor na to!

Ale na druhou stranu tu asi větší fungující platforma s možností filtrací není. I když byly nějaké pokusy, většinou jde o mrtvé stránky, kde se snaží prodat pár lidí.

Co na Vinted nakupuji a prodávám? Oblečení na sebe a boty – většinou prodám to, co se mi už nelíbí nebo mi nesedí a najdu si tu náhradu za něco aktuálnějšího. A v poslední době také dětské oblečení, boty a různé nezbytnosti, protože děti rychle rostou a kupovat nové a nové oblečení, když to má prcek třeba 2 měsíce na sobě by bylo dlouhodobě neudržitelné.

kde nejlépe prodávat oblečení
Kde nejlépe prodávat oblečení? Přes Vinted! | zdroj fotky: Canva

Marketplace na Facebooku – od diáře po nábytek

Pokud chcete oslovit lokální zájemce, zkuste Facebook Marketplace. Je to ideální pro rychlý prodej, navíc často bez nutnosti posílat balíky – věci si mohou lidé vyzvednout osobně. Navíc můžete zároveň předmět přidat do několika skupinek, takže se můžete zaměřit třeba na maminkovské skupiny v okolí pro dětské věci nebo třeba na konkrétní značky.

Ale pozor na podvodníky! Na Marketplace se setkávám snad s nejvíce podvodníky vůbec. Většinou jejich zpráva začíná, jestli je předmět volný a následuje, jestli můžete poslat Balíkovnou nebo Zásilkovnou. Pokud vám někdo bude tvrdit, že zajistí dopravu a vy jen kliknete a vyplníte formulář, kašlete na to!

podvody na marketplace
Typický podvod – divné jméno (můžete zkontrolovat celý profil) a divné praktiky ohledně odeslání zboží. Zásilkovna ani Balíkovna nic takového nemají – buď se zboží hradí na dobírku nebo vám předem na účet. Na nic jiného nepřistupujte!

Co na Marketplace nakupuji a prodávám? Většinou věci, které jsou levné a nevyplatilo by se to někomu posílat. Nebo větší kousky, které by ani poslat nešly – třeba nábytek, větší balíky oblečení, větší hračky, které se mi nechtějí montovat do krabice atd.

Bazarové weby (Bazoš, Sbazar) – vše na jednom místě!

Tyto platformy fungují na podobném principu jako Facebook Marketplace, ale oslovíte širší publikum. Hodí se spíš na větší kusy, dražší věci, které chcete předat raději osobně, nebo třeba na balíky oblečení. Vzhledem k tomu, že většinou jde o osobní předání, moc se tu s podvodníky nesetkáte. Ale také na ně sem tam můžete narazit, tak buďte obezřetní!

Sociální sítě (Facebook, Instagram nebo TikTok)

Nechce se vám vyplňovat nějaký dotazník k prodeji a máte větší základnu sledujících? Můžete zkusit prodej přes vlastní sociální sítě. Já občas postnu nafocené věci k prodeji a než je dám na Vinted, přidám je do Stories na Instagram. Pár kousků už jsem takto prodala velice rychle a efektivně.

úklid oblečení a prodej
zdroj fotky: Canva

 

Kde nejlépe prodávat oblečení v kamenných secondhandech?

Nechcete nic fotit, měřit a kontrolovat? Vyzkoušejte prodej přes kamenné secondhandy! Některé secondhandy vykupují oblečení přímo. Stačí donést věci, oni je ohodnotí a vyplatí vám peníze. Výhodou je, že nemusíte nic řešit online, nevýhodou je zase nižší výkupní cena, protože obchod samozřejmě bude chtít kousky prodat se ziskem pro něj.

Jiné zase fungují formou komisního prodeje – přinesete oblečení, řeknete si cenu, kterou si za něj představujete a secondhand si na něj přirazí nějakou provizi za prodej (většinou 10 % – 20 %). Výhodou je, že nemusíte nic fotit, měřit, ani řešit blbé dotazy kupujících. Nevýhodou je, že čekáte, až se oblečení prodá (a jestli se vůbec prodá).

secondhandy
zdroj fotky: Canva

Pokud chcete oblečení prodat přes secondhand, mrkněte se ve svém městě či blízkém okolí, jestli daný sekáč oblečení vykupuje a zeptejte se na podmínky. Nebo můžete zkusit výkup přes EKO-výzvu obchodu Genesis, se kterou mám také zkušenosti.

Genesis – Výkup=EKO výzva

Pokud máte oblečení, které je v super kondici a nevyšlo už z módy, můžete ho zkusit poslat přes Eko výzvu secondhandu Genesis. Stačí se ZDARMA zaregistrovat, objednat Eko výzvu, naplnit balík oblečením, botami, knihami, hračkami a vším, čeho se chcete zbavit a odevzdat do Penguin boxu nebo na prodejnu Genesis. Výhoda je, že je to vše zdarma – nic neplatíte. Nevýhoda, že je to taková hra vabank. Proč?

eko výzva genesis recenze

Za balík dostanete kredity, které pak můžete utratit na e-shopu Genesis. Platí, že 10 kreditů = 1 Kč. Ale vy předem nevíte, kolik za odeslaný balík dostanete. Samozřejmě, že čím lepší značka nebo oblečení s visačkou, tím více kreditů získáte. Ale občas mi to přijde jako ruleta – jednou jsem poslala balíček, kde byly jen značky jako Lindex, Zara, F&F, H&M a další – většinou nové včetně visačky, a dostala jsem jen 3 000 kreditů (300 Kč). Zatímco jiný měsíc jsem poslala nošené věci různých značek a u některých kousků jsem si říkala, jestli je vůbec posílat, a získala jsem 6 200 kreditů (620 Kč). A ne, nebyla akce 2x více bodů.

Ale vyplatí se sledovat akce jako 2x nebo 3x více bodů, protože to potom získáte mnohem víc bodů na utrácení!

Bleší trhy a swap akce

Pro ty, kdo mají čas a chtějí z prodeje udělat společenskou událost, jsou bleší trhy skvělou příležitostí. Navíc si můžete prodat i další věci, nejen oblečení. Swap akce jsou zase ideální pro výměnu kousků – něco přinesete, něco si odnesete.

swap oblečení
zdroj fotky: Canva

Charitativní organizace

Pokud se vám nechce věci prodávat, můžete je darovat. Organizace jako Charita nebo Armáda spásy rády přijmou oblečení pro lidi v nouzi.

Na co si dát pozor?

  • Cena – nepřehánějte to s cenou, i když je oblečení značkové. Kupující hledají hlavně výhodné nabídky. Někteří prodejci prodávají bazarové věci za skoro původní cenu nového předmětu.
  • Komunikace – buďte vstřícní, ale dejte si pozor na podvodníky, kteří vás mohou kontaktovat hlavně na bazarových webech.
  • Doprava – jasně stanovte, jestli je možnost osobního předání, případně, kdo hradí poštovné, a jak věci zabalíte.

Závěrem

Úklid šatníku nemusí být jen povinnost. Může to být příležitost vydělat si, zbavit se nepotřebného a udělat něco dobrého pro planetu. Já si takhle oživuji svůj šatník – jeden nový kus do šatníku = jeden starší kousek, který nenosím musí pryč.

Ať už se rozhodnete pro online prodej, secondhand nebo darování, každá cesta má své výhody. Tak na co čekáte? Projděte svůj šatník, připravte věci a pošlete je dál – třeba najdete i pár skvělých pokladů, které jste zapomněli!

Jaké máte zkušenosti s prodejem oblečení vy? Podělte se v komentářích!

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *