předsvatební fotografie
|

Předsvatební focení – co čekat a má vůbec smysl?

Předsvatební focení je jedním z témat, o kterém jsem se zmiňovala ve článku Jak vybrat svatebního fotografa. V posledních letech jsou předsvatební fotografie velice oblíbené, ale přes tento trend je mnoho lidí, kteří to považují za zbytečnost. V dnešním článku si povíme, co čekat od předsvatebního focení. Vyplatí se nebo jde jen o příležitost, jak vymámit z nevěsty více peněz? Mrkněte na článek.

Řekněme si na rovinu. Svatba není vůbec levná záležitost! A předsvatební focení většinou nebývá zahrnuto v ceně svatebního fotografa. I když, sem tam se najdou fotografové, kteří mají předsvatební fotografie v rámci svého svatebního balíčku nebo nabízí nějakou slevu oproti klasickým párovým fotkám.

Když jsem plánovala naši svatbu, předsvatební focení jsem chtěla. Bohužel jsem se také setkala s názory, že jde o zbytečnost, že to je pouze párové focení, ale mnohem dražší apod. Já osobně si to nemyslím. Zvláště, pokud si vybíráte svatebního fotografa, se kterým nemáte osobní zkušenosti.

Naše předsvatební focení

Jak už jsem psala, my jsme do předsvatebního focení šli.

Jako svou svatební fotografku jsme si zvolili skvělou fotografku Lenku. Domluvili jsme se na osobní schůzce a tam jsme se společně pobavili o předsvatebním focení. To vzhledem k termínu naší svatby vycházelo na březen, kdy počasí nebylo zrovna skvělé. Ale zvládli jsme to všichni ve zdraví. A fotky se nám také povedly. Jako místo focení jsme si vybrali okolí zámku v Litomyšli, kde bydlíme a samozřejmě místní klášterní zahrady, které jsou úžasné a romantické!

Za mě Je to ale určitě výborná zkušenost, nejenom pro vás, ale také pro fotografa! Proč předsvatební fotografování doporučuji?

10 důvodů, proč doporučuji předsvatební focení

1. Seznámíte se s fotografem

Ano, ano, to můžete udělat na osobní schůzce, ale opravdu poznáte jen z povídání, jak fotograf fotí? Jakým stylem přemýšlí nad fotkami nebo jak umí komunikovat s pózující osobou? Rozhodně ne! Během předsvatebního focení s vámi může fotograf komunikovat mnohem více než na svatbě. Má na to víc času i prostoru.

2. Odhodíte stud

Tohle většinou trápí hlavně budoucí ženichy. Ale setkat se s tím můžete také u nevěst. Stud z focení. Stud z cizích lidí. Strach z focení na veřejnosti. To je hodně nepříjemný pocit. A věřte nebo ne, ale jde to vidět i na fotografiích. Během předsvatebního focení zjistíte, že se nemusíte vy ani váš snoubenec vůbec ničeho bát.

3. Naučíte se pózovat

Pokud nejste zrovna fotomodelka, nejspíš budete řešit, jak pózovat, abyste vypadala skvěle. Dokonalé svatební šaty, účes i make-up nemusí na fotkách vyniknout, pokud se na nich budete zubit, šklebit nebo budete stát jako paragraf. I pánové mají většinou problém s pózováním, takže je mnohem lepší se to naučit nanečisto. Bez rodiny, bez přátel a bez stovky dalších lidí…

Fotograf vám během předsvatebního focení může poradit, jakou pózu zvolit. A jaké se naopak vyhnout.

4. Předsvatební focení pro lepší svatební fotky

Fotograf během předsvatebního focení pozná, jaké jste osobnosti. I to jaký styl póz či focení vám nejvíce vyhovuje. Navíc vám dokáže poradit, z jaké strany vypadáte lépe. A pokud si budete vybírat fotografie, které chcete upravit nebo vytisknout, uvidí, co vybíráte nejčastěji. Například jestli jste všechny fotky vybrali, jak na sebe zamilovaně koukáte, nebude vám dělat funny fotky atd.

5. Vzpomínka na oblíbené místo

Kdy jindy se vrátit na své oblíbené místo než před svatbou. Ať už je to místo, kde jste se setkali, poprvé se políbili nebo dokonce zasnoubili. Můžete si zavzpomínat nad svou minulostí a těšit se na společnou budoucnost. Navíc je to o důvod víc zapomenout na předsvatební stres a odpočinout si od všeho plánování. Můžete si zajít třeba na procházku do lesa, sednout si do kavárny a vyzkoušet, jak vám půjde focení mezi lidmi nebo vyrazit s fotografem někam do hor nebo k vodě.

6. Získáte fotografie v běžném oblečení

Co si budeme…portrétní nebo párové fotografie se hodí. Ale ty ze svatby většinou nepoužijete do svého životopisu nebo jako profilovku na Linkedin. Předsvatební fotografie můžete spojit také s focením každého zvlášť. 🙂

7. Předsvatební focení + zkouška účesu a make-up

Za dob, kdy jsem líčila i nevěsty jsem se setkala s šokovaným výrazem, že je svatební líčení velice nápadné oproti běžnému dennímu. Ano, je. Jednak kvůli tomu, aby vynikla nevěsta a za druhé, kvůli tomu, že se tady spojuje denní + večerní + foto líčení. Určitě jste si všimla, že když se namalujete a pak vyfotíte, fotoaparát nebo mobil vaše líčení moc dobře nezachytí. Proto je potřeba se zaměřit na foto make-up. Pokud se líčíte sama, můžete si vyzkoušet, jestli bude zvolené líčení (případně i účes) vypadat perfektně i na fotce.

8. Perfektní fotografie pro svatební tiskoviny

Mnoho párů vybírá pozvánky na svatbu s vlastní fotografií. Vypadá to pěkně a je to mnohem lepší vzpomínka než klasický text. Předsvatební fotografie jsou výborné právě k těmto účelům. A nemusí jít zrovna o pozvánky. Fotografie můžete použít i jako výzdobu na svatbě nebo pro zábavu hostů. My jsme naše předsvatební fotky použili pro Svatebník (svatební noviny).

svatebník

9. Doplnění webových stránek svatby

Žijeme ve 21. století, kdy není problém jednoduše vytvořit svatební webové stránky. Jde o oblíbenou variantu, kterou můžete doplnit o svatební tiskoviny. Většinou na pozvánky napíšete také internetovou stránku a všechny potřebné údaje jako je místo svatby, info ohledně parkování, ubytování, seznamu darů apod. napíšete právě na tyto stránky. A aby byly dokonalé, je potřeba je doplnit o nějakou grafiku nebo fotografie – například ty předsvatební. I my jsme použili předsvatební fotky pro naše stránky.

10. Můžete mít profi fotku svého zásnubního prstýnku na památku

Ano! Můžete si navždy zvěčnit vaši lásku k zásnubnímu prstenu, který jste dostala. Ono totiž některé kameny je docela problém vyfotit na mobil, aby vypadaly skvěle. A zrovna tento okamžik se vzpomínkou na „ano“ si chcete pamatovat“

předsvatební fotografie Bruneta v kuchyni

Jak se na předsvatební focení připravit?

Vezměte si na sebe pohodlné oblečení, ve kterém se cítíte dobře. Většina fotografů také doporučuje sladit barvy a nebrat na sebe moc křiklavé odstíny. Aby vám to slušelo, je potřeba vybrat čisté a vyžehlené oblečení.

Kde uspořádat předsvatební focení

Tohle je zcela ve vaší režii. Většina párů dělá před svatbou tematické předsvatební fotky. Může to být příběh, kde a jak jste se poznali. Ale oblíbené jsou také společné koníčky. Pokud oba milujete kávu, zajděte se fotit do kavárny. Jestli rádi relaxujete v přírodě, zajděte si do lesa.  A pokud máte rádi adrenalin, můžete se vydat do hor nebo na horolezeckou stěnu. V tom posledním případě ovšem pozor na výběr fotografa.

V dnešní době nejsou výjimkou ani předsvatební fotografie s domácími mazlíčky nebo s dětmi. Pokud zvolíte i toto hromadné focení, vezměte si někoho s sebou, kdo se vám o zvířátko nebo dítko postará, až se budete fotit pouze ve dvou.

Kdy uspořádat předsvatební focení?

Tohle vám nejlépe upřesní váš fotograf. Většinou se předsvatební fotografie pořizují 1 nebo 2 měsíce před svatbou, ale vytížení fotografové požadují například 4 měsíce, aby stihli upravit fotografie. Také záleží, co s fotkami chcete dělat. Pokud je chcete použít na pozvánky na svatbu, budete je pořizovat mnohem dříve. Nikdy nezapomeňte na to, že focení je pouze jedna část práce – další částí jsou úpravy fotografií, které mohou trvat delší dobu.

Čas focení si také určuje fotograf – někdo rád fotí při západu slunce, jiný využívá zlatou hodinku nebo ranní východ slunce. Pokud fotíte v ateliéru, můžete se fotit kdykoliv během dne. Samotný timing focení může být také odlišný. Některým fotografům stačí hodinka pro nejdůležitější momenty, jiné fotografové si dávají rezervu 3-4 hodin. Vše je o domluvě.

předsvatební fotografie

 

Podobné články

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *