litomyšlská veselice
| |

První Litomyšlská veselice pod drobnohledem coronaviru

Každý rokem se těším na kulturní akce v Litomyšli. Miluji první paprsky slunce v průběhu Zahájení lázeňské sezóny a užívám si vůně a chutě dobrot na litomyšlském náměstí během Gastronomických slavností M. D. Rettigové. Letos obě akce zrušilo šílenství ohledně coronaviru. Nekompromisní nepřítel zničil mé plány (a nejenom ty moje) na veselý kulturní život. V době, kdy byla situace lepší se konala první Litomyšlská veselice, která byla kombinací obou zrušených akcí.

Nabitý program od rána do večera

Datum akce město stanovilo na 4.-6. září 2020. A program měli návštěvníci opravdu nabitý. Páteční den a večer mohli návštěvníci akce navštívit výstavy a noční komentované prohlídky chrámu Nalezení sv. Kříže. Večerní Litomyšlí se nesly tóny místních hudebních legend v music klubu Kotelna.

V sobotu probíhal hlavní program a na každém místě v Litomyšli nás čekalo něco jiného. Ráno jsme si s Danem prošli Smetanovo náměstí. Veterán klub Litomyšl zajistil výstavu historických vozidel. A vypadaly opravdu skvěle! Pak jsme si s přáteli dali snídaňový brunch v trávě v zámeckých zahradách. U toho jsme sledovali „cirkus v ulicích“ a také hudební umělce. Naštěstí vyšlo počasí a my seděli v trávě pod stromy a užívali si zářijovou atmosféru.

litomyšlská veselice hodnocení

Nechyběla ani tradiční Becher zóna, lázeňské občerstvení a různé soutěže a akce pro děti. Toulovcovo náměstí zaplavila design zóna MINT Marketu a hlavní Smetanovo náměstí bylo plné stánků s jídlem. Bohužel hlavní část náměstí byla vyhrazena pouze pro 500 lidí, takže jsme se tam za celý den nedostali, ale prošli jsme si stánky a workshopy mimo uzavřenou oblast.

Uzavřená zóna pro 500 lidí

Na tuto uzavřenou zónu a styl kartiček jsem slyšela z více stran nesouhlas. Kdyby bylo uzavřené celé náměstí, vypadalo by to jinak, ale takhle se shromažďovali lidi právě přes touto zónou a čekali, jestli na ně přijde řada. Navíc i před touto zónou byly stánky a lavičky, takže se spousta lidí mačkala právě tady. Myslím, že stánky v této zóně museli trpět, protože většina lidí tam pouze seděla a poslouchala program. Zatímco před uzavřenou zónou se pilo a jedlo ve velkém.

Litomyšl jídlo

A co jsme si dali? Krevety na thajský způsob, výbornou medovinu, hamburger, osvěžující letní drinky a palačinku se zmrzlinou jako sladkou tečku na konec.

Litomyšlská veselice se mi líbila, i když mě mrzelo, že jsem se nedostala do uzavřené zóny. I tak jsem se najedla, ale jinde. Akce mi sice nenahradila obě oblíbené slavnosti, ale myslím, že to bylo fajn odreagování. Zvláště v této době.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *