klenoty vatikánu - co vidět ve vatikánu
| |

Vatikán: 6 tipů co navštívit

Vatikán je nejmenší stát ve státě. A rozhodně stojí za návštěvu! My jsme jeho návštěvu spojili s výletem do Říma. A tady je náš příběh. Co vidět ve Vatikánu? Kde se najíst? A na co si dát pozor? Čtěte dál!

Vatikán je nejenom město, ale je to nejmenší stát na světě. Další zajímavostí je to, že je to stát ve státě. Je totiž obklopený hlavním městem ItálieŘímem. Vatikán je také srdcem katolické církve a světového křesťanství, takže se tu schází hodně věřících. Ale rozhodně doporučuji jeho návštěvu i ateistům, protože je nádherný!

My ve Vatikánu…

Do Říma jsme se vydali s manželem (v té době ještě snoubencem) v březnu 2022. Tehdy ještě bez dítěte. Byla to pocovidová doba, kdy cestování už bylo povolené, ale se značným omezením – museli jsme mít roušky v budovách, někde se při vstupu kontrolovala tělesná teplota a většinou byl vstup omezený pro konkrétní počet návštěvníků.

Ale musím říct, že i tak jsme si celý náš čtyřdenní výlet užili! Řím a Vatikán prostě stojí za návštěvu. Článkům ohledně samotného Říma se budu věnovat později, protože tam toho mám hodně na srdci. Ale dnes jsem si pro vás připravila 6 tipů, co musíte vidět ve Vatikánu + tipy na co si dát pozor.

Co jsme ve Vatikánu viděli? 6 tipů na zajímavá místa!

Vatikánské muzeum: umělecká pokladnice celého světa

Náš den jsme začínali ještě před oficiální otevírací dobou. Bydleli jsme kousek od Vatikánu, a když manžel večer hledal vstupenky do muzea, našel speciální nabídku. Prohlídku muzea s průvodcem v angličtině ještě před oficiální otevírací dobou, se vstupy do obrazárny a dalších míst, kam se chodí už bez průvodce a dokonce i se snídaní ve vatikánské zahradě. Takže bylo jasno!

Tip Brunety: Kupte si vstupenky online, protože když jsme vycházeli, tak jsme viděli neskutečnou kilometrovou frontu na vstupenky. A před muzeem v tom horku opravdu stát nechcete. Online vstupenky jsou sice o něco dražší (v roce 2022 to vycházelo navíc o 2 eura), ale ušetříte spoustu času.

Ve vatikánském muzeu toho uvidíte opravdu hodně. Najdete tu sbírky starožitností a umění celého světa od starověku až po současnost. Ve sbírkách je asi 70 000 objektů, ale vystaveno je pouze 20 000. Takže pokud chcete vidět opravdu všechno, doporučuji si vyhradit celý den. Ale na to nejzajímavější a nejvzácnější vám bude stačit celé dopoledne.

model vatikánu ve vatikánském muzeu
Model Vatikánu na začátku prohlídkového okruhu. Tady nám průvodkyně ukazovala, jakou trasou půjdeme a kam se potom dostaneme i sami.

Celý komplex má rozlohu 55 000 m², ale pro veřejnost je zpřístupněno pouze 47 000 m². I tak jsou to trasy o délce asi 7 nebo 8 km. V celém areálu je 20 nádvoří, několik muzeí a asi 300 velkých a menších schodišť. Takže jak vidíte, procházka dá hodně zabrat. Vatikánské muzeum nabízí víc prohlídkových okruhů + něco si můžete projít sami bez průvodce (samozřejmě s platnou vstupenkou). A určitě vás potěší, že muzea mají bezbariérový přístup a je sem povolen vstup i rodičům s kočárkem.

Tip Brunety: Pokud se vydáte do vatikánského muzea v hlavní sezóně, běžte do muzea co nejdříve. Když jsme po obědě odcházeli z prohlídky, byla tam hlava na hlavě. Všude. A to jsme byli v dubnu mimo turistickou sezónu!

Co doporučuji vidět ve vatikánském muzeu

  • Sixtinská kaple (Cappella Sistina) – impozantní kaple s obrovskými stropy a výjevy ze Starého zákona od malíře Michelangelo Buonarroti. A nezapomeňte se podívat nahoru, protože tu můžete obdivovat asi nejslavnější strop od známého Michelangela.
  • Rafaelovy síně (Stanze di Raffaello) – 4 velké místnosti s impozantní výzdobou renesančního umělce Raffaela Santiniho.
  • Pokoje Borgiů (Appartamento Borgia) 
  • Egyptské muzeum (Museo Gregoriano Egizio) – 10 sálů s bohatou sbírkou egyptských artefaktů, soch, předmětů, sarkofágů, papyrů nebo dokonce mumií. Unikátem je věrná reprodukce Knihy mrtvých.
  • Museo Chiaramonti – stovky mramorových soch a bust včetně sochy Herakla.
  • Sál Múz (Sala delle Muse) – sál se sochami múz, kde je třeba i Apollón s lyrou, bohyně krásy Athéna nebo slavní řečtí mužové. Všechny sochy pocházejí z doby císaře Hadriána.
  • Sál řeckého kříže (Sala a Croce Greca)
  • Etruské muzeum (Museo Gregoriano Etrusco) – sbírky nálezů z jižní Etrurie (dnešní Toskánsko). Mezi nejzajímavější exponáty muzea patří sarkofágy, originály řeckých uměleckých děl, urny, reliéfy, kamenné nápisy, asyrské reliéfy, sochy z Chiusi, Vulci, Cerveteri, Orte, Palestriny atd. A také antický triumfální vůz (biga), který v minulosti sloužil jako papežský trůn v kostele Sv. Marka.
  • Galerie map (Galleria delle Carte Geografiche) – neuvěřitelná práce kartografů! Můžete vidět, jak se měnila Itálie.

vatikánské muzeum

Ale věřte, že ať už si při své prohlídce vyberete jakoukoli část Vatikánských muzeí, všude vás budou okouzlovat poklady nevyčíslitelné hodnoty!

Piniová šiška: monument opředený legendami

Za návštěvu rozhodně stojí i obrovská 4 metrová Piniová šiška (italsky Pigna) na nádvoří Vatikánského muzea. Má symbolizovat nesmrtelnost a znovuzrození, což sedí, protože opravdu vypadá, že je nesmrtelná. Proč? Protože pochází ze starého Říma. Autorem byl Publius Cincius Salvius, který Piniovou šišku vytvořil někdy na přelomu 1. a 2. století našeho letopočtu.

A zajímavý je i způsob výroby. Publius Cincius Salvius šišku odlil technikou ztraceného vosku. Ale kvůli její velikosti musel její autor odlít 5 částí a složit je dohromady. Pigna je původní, ale její špička se bohužel nezachovala, takže jí v 18. století nahradila špička z tepané mědi. A i nyní na jejím vzhledu pracují restaurátoři.

Podle legendy měla šiška uzavírat kupoli Pantheonu, ale ve skutečnosti byla součástí fontány v nejpopulárnějších římských lázní termálního komplexu. Nyní šišku najdete na Pigna Countryard, což je nádvoří Vatikánského muzea. Pigna je 4 metry vysoká a 2,5 metrů široká. A za podívanou stojí i schodiště, po kterém se k šišce jde, protože ho navrhoval slavný Michelangelo.

tipy na výlet ve vatikánu - pigna countryard
Čtyřmetrová Piniová šiška z 2. století na schodišti od Michelangela.

Sphere with sphere: umělecké dílo z „naší“ doby

Když už se půjdeme podívat na Piniovou šišku, nezapomeňte mrknout také na bronzovou zeměkouli s názvem Sphere with sphere. Ta se také nachází na Pigna Countryard a je kousek od Piniové šišky. Bronzová zeměkoule je mnohem novější, ale i tak se jedná o skvělé dílo. Vlivem větru se totiž pomalu otáčí. Jejím autorem je Arnaldo Pomodoro, který ji vystavěl v letech 1979 až 1980. Od roku 1990 zdobí právě Pigna Countryard.

vatikánské zahrady a Sphere with sphere

Vatikánské zahrady: oáza klidu a krásy

Pokud máte možnost a čas, prozkoumejte i Vatikánské zahrady. Tato zelená oáza nabízí nejenom úkryt před žhavým sluncem, ale také nádherné výhledy na město. A i tady najdete zajímavé umělecké instalace.

vatikánské zahrady

Bazilika svatého Petra: majestátní symbol katolické církve

Bazilika svatého Petra (italsky Basilica di San Pietro) je nejznámější budovou Vatikánu. Najdete ji na fotkách, pohlednicích, v knížkách, v turistických průvodcích….prostě všude. Dokonce také v turistických průvodcích Říma, i když se defacto nenachází v Římě, ale ve Vatikánu. Ale není divu! Tato majestátní budova je totiž i největším chrámem v Evropě.

Výška kupole je úctyhodných 136,5 metrů. Délka baziliky přesahuje 211 metrů a šířka 137 metrů. Na jejím vzhledu se významně podílelo několik světoznámých architektů – nejvíce Donato Bramante, Michelangelo Buonarroti, Rafael Santi, Giacomo della Porta a Gian Lorenzo Bernini.

A i vnitřek stojí za to! Najdete tam třeba Michelangelovu sochu Piety. Jde o mistrovský kousek, který zobrazuje Pannu Marii s mrtvým Kristem. A zajímavostí je to, že Michelangelo vytvářel tohle dílo ve svých 23 letech. Ale to není jediné, čím Michelangelo přispěl. Když mu bylo 71 let, navrhoval také architektonické přestavby tehdejšího chrámu včetně majestátní kupole. Bohužel se hotového díla nedožil, ale byl by nadšený. Z kupole je totiž nádherný výhled na Vatikán i Řím!

Vstup do chrámu je zdarma, ale musíte si vystát frontu, která i mimo sezónu stála za to. A nesmíte mít odhalená kolena a ramena. A jak je v takových památkách zvykem, při vstupu musíte projít detektorem kovů a nesmíte mít u sebe zbraně. Pochopitelně.

Ale pokud se budete chtít podívat na dechberoucí výhled z kopule, připravte si eura. Vstupné v té době bylo 10 EUR při kombinaci výtah + 320 schodů nebo 8 EUR, když půjdete pěšky po 551 schodech. Vstupenky se nedají koupit online, ale hradí se pouze na místě. A jak můžete vidět, výtah nejede až nahoru, takže nic pro vozíčkáře nebo kočárky.

Náměstí sv. Petra: symbol papežské moci

Pokud nemáte čas na návštěvu chrámu (nebo nechcete čekat ve frontě), projděte se alespoň po náměstí. Protože i samotné Náměstí sv. Petra stojí za to!

Náměstí sv. Petra s Chrámem sv. Petra
Náměstí sv. Petra s Chrámem sv. Petra

Náměstí má 340 x 240 metrů a vejde se sem až 400 000 lidí. Jde o jedinečné architektonické dílo Giana Lorenza Berniniho z let 1656–1667. Můžete tu obdivovat nejenom Chrám sv. Petra zvenčí, ale také monumentální obelisk, který zde stojí již od dob vlády císaře Kaliguly. Obelisk je 331 tun těžký a 25 metrů vysoký. Navíc je zdobený dvěma fontánami ze 17. století. Mnoho věřících se dodnes domnívá, že je tento obelisk pozůstatkem svatého Kříže.

Zajímavostí je také podloubí s mohutnými sloupy, kterým je náměstí obklopeno. Má to připomínat otevřenou náruč církve.

Vatikánský obelisk a fontány
Vatikánský obelisk váží 331 tun. A zdobí ho 2 fontány ze 17. století.

Kde jsme se skvěle najedli?

Doporučuji restauraci Spaghetti. Já vím, na Itálii to není zrovna originální název, ale vaří tam opravdu skvěle! Dali jsme si místní římskou specialitu Špagety alla Carbonara podle římských tradic a Cacio e pepe, což jsou hodně opepřené těstoviny se sýrem Pecorino romano. Navíc, pokud sedíte venku jako my, můžete se pobavit nad dopravní situací v Římě a ve Vatikánu. Uvnitř nebyl volný stůl, ale vypadalo to tam útulně.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *