halloween není americký svátek
|

Halloween není pouze americký svátek!

Když se řekne Halloween, většina lidí si automaticky představí americký svátek. Ale věděli jste, že Halloween ve skutečnosti pochází z Evropy a je mnohem starší než celá Amerika? Pojďte se podívat, na jeho historii i na to, jak ho oslavit.

Co se vám vybaví, když se řekne Halloween? Většina lidí si vzpomene na dýně, strašidelné kostýmy, děsivé filmy a koledování v maskách, tak zvané „trick-or-treating“, z amerických filmů. Ale věděli jste, že Halloween ve skutečnosti není původně americký svátek? A rozhodně se nevylučuje s dušičkami!

Halloween lidé slaví 31. října, zatímco Dušičky slavíme 2. listopadu.

Historie Halloweenu

Keltové a Samhain

Kořeny Halloweenu sahají až k starým Keltům, kteří slavili pohanský svátek Samhain. Během Samhain se Keltové loučili s létem a oslavovali začátek temnější poloviny roku – zimy.

Keltové věřili, že právě na Samhain je hranice mezi světem živých a mrtvých nejtenčí, a že se v noci mohou duše mrtvých vracet na zem. Při těchto oslavách zapalovali ohně, nosili strašidelné masky, aby zmátli mrtvé, a pořádali hostiny pro své zesnulé předky.

Samhain vs Halloween
Halloween vychází z pohanského svátku Samhain. | zdroj fotky: Canva

All Hallows‘ Eve

Když se později křesťanství rozšířilo do Evropy, církev tento pohanský svátek přetvořila na „All Hallows‘ Eve“ – předvečer Všech svatých, což se později zkrátilo na Halloween.

Halloween v Americe

A jak se tento svátek dostal do Ameriky? S evropskými přistěhovalci. Halloween s sebou do Ameriky přivezli v 19. století hlavně Irčané, kteří tento svátek milovali (a ve velkém ho slaví i nyní).

Američané ho později upravili a dodali mu svůj typický ráz, který lidé buď milují nebo nenávidí.

Halloween vs. Dušičky

Dušičky a Halloween jsou dva odlišné svátky s různými významy, původem i způsoby oslavy, přestože oba mají vztah k tématu smrti a vzpomínání na zemřelé.

Halloween slavíme 31. října a jak už jsme si řekli, jeho kořeny sahají až k pohanskému svátku Samhain. V jeho moderní podobě je tento svátek spíše zábavnou oslavou. I když má prvky mystiky a tajemna, cílem je hlavně pobavit se a užít si strašidelnou atmosféru. Je spojený se strašidelnými kostýmy, vyřezáváním dýní a halloweenskými večírky. Symboly Halloweenu zahrnují dýně, kostlivce, duchy a netopýry.

Dušičky neboli Památku zesnulých slavíme 2. listopadu a jde o křesťanský svátek, který vznikl kolem 10. století ve Francii. Takže vidíte, ani Dušičky nejsou typicky českým svátkem! Církev tento svátek zavedla jako příležitost k modlitbám za duše zesnulých, aby došly odpuštění hříchů a dosáhly spásy. V tento den lidé tradičně navštěvují hřbitovy, ukládají na hroby květiny, věnce a svíčky, aby uctili památku zemřelých blízkých.

Ačkoli se oba svátky slaví v podobném období a mají společný vztah ke smrti a posmrtnému životu, každý k tomu přistupuje zcela odlišným způsobem. Halloween je radostný a hravý, zatímco Dušičky jsou klidným časem vzpomínek a duchovního spočinutí.

Slavíte dušičky?

Jak se slaví Halloween v Evropě?

V posledních letech Halloween získává oblibu i v Evropě – hlavně v Anglii a v Irsku, ale postupně se rozšiřuje také v Čechách. I když ne tak masivně jako v jiných evropských zemích.

Evropská oslava Halloweena znamená spíše tematické večírky pro děti i dospělé a propracovaná podzimní strašidelná výzdoba. Děti sice nechodí na koledu od domu k domu v kostýmech jako v Americe, ale převlékají se ve školkách nebo ve školách.

strašidelná dýňový výzdoba
K Halloweenu patří také vyřezávání dýní a výzdoba | zdroj fotky: Canva

Hledáte kostým pro sebe nebo své dítě? Můžete si ho vyrobit nebo koupit už hotový.

Proč slavit Halloween v Česku?

Halloween může být skvělou příležitostí pro celou rodinu, aby se společně zapojila do tvoření a zábavy. Můžete vyřezávat dýně, vytvářet strašidelné masky, péct sladkosti ve tvaru duchů či pavouků nebo pořádat tematické večírky…Halloweenská výzdoba může vytvořit jedinečnou atmosféru, která dodá listopadu trochu kouzla.

Halloweenské dobroty

Právě v kuchyni Halloween přináší skvělou inspiraci! Můžete vyzkoušet například dýňovou polévku, sladké dýňové muffiny, nebo upéct sušenky ve tvaru netopýrů a kostí.

strašidelné muffiny

Halloweenský dýňový koláč s pavučinou
Halloweenský dýňový koláč má jemné máslové těsto, voňavou krémovou dýňovou náplň a sladkou čokoládu. Možná si říkáte, že kombinace dýně a čokolády není zrovna běžná, ale ručím vám za to, že si ji zamilujete.
Chci recept
halloweenský dýňový koláč s pavučinou
Domácího dýňový sirup
Vychutnejte si vůni podzimu také v tekuté formě.
Chci recept
halloweenský sirup
Dýňové sušenky z dýňového pyré
Lahodné a zdravé dýňové sušenky pro příznivce zdravého životního stylu, ale i milovníka sladkého.
Chci recept
halloweenské sušenky
Dýňový mug cake
Voňavý dýňový mug cake, který můžete zařadit i do svého fitness jídelníčku. Navíc - hotový do 10 minut.
Chci recept
halloweenský mug cake
Dýňová polévka z pečené Hokaido
Dýňová polévka z pečené dýně Hokadio vás zahřeje i v těchto chladných dnech. Zatočte s nachlazením skvělým jídlem. Dnes vám ukážu recept na krémovou dýňovou polévku z pečené dýně Hokaido.
Chci recept
dýňová polévka z hokaido dýně

Halloweenské filmy

Pořádáte filmový večer nebo nějakou tematickou párty? Podívejte se také na tipy, co si pustit.

18 tipů na nejlepší halloweenské filmy pro celou rodinu (aktualizováno 2023)

10 tipů na nejlepší Halloweenské filmy Tima Burtona

Doufám, že po přečtení tohoto článku jsem vás přesvědčila, že Halloween není pouze americký svátek. Je to svátek s bohatou historií, který má kořeny v evropských tradicích a zvycích. V Česku možná nikdy nebude tak rozšířený jako Dušičky, ale může nám přinést něco nového – příležitost být kreativní, bavit se a přiblížit se své rodině. Ať už Halloween slavíte nebo ne, možná je na čase vyzkoušet něco nového a objevit kouzlo podzimního strašidelného veselí!

Podobné příspěvky

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *