jak vybrat snubní prsten
|

Jak vybrat snubní prsten

Vyberte si snubní prsten, váš symbol manželství. Mám pro vás rady a tipy, jak vybrat snubní prsten pro nevěstu i ženicha tak, abyste byli spokojeni oba. Vždyť je to na celý život! Podívejte se, jak jsme vybírali snubní prsten s manželem.


Svatební přípravy jsou zdlouhavé – někoho baví, jiného spíše otravují. Nezbytnou součástí svatebních příprav je i výběr symbolu vašeho manželství. A to snubního prstenu. Jak ho ale vybrat tak, aby vypadal skvěle i po letech, něco vydržel a hlavně se líbil oběma manželům? Podívejte se, jak vybrat snubní prsten, který budete milovat.

Symbolika snubního prstenu

Snubní prsten považovaly některé národy za symbol vlastnictví ženy. Jiné národy braly snubní prsten jako znak domova a toho, že žena bude nyní pouze pečovat o společný domov a tvořit rodinu. Ve starověkém Římě šlo o platbu za ženu. Snubním prstenem si muž ženu vlastně koupil. Později si Řekové a Římané předávali prsteny vzájemně jako znak důvěry a tolerance mezi oběma manželi.

V dnešní době bereme snubní prsteny spíš jako znak věrnosti, spojení, závazku a nerozlučitelnosti. Takže společné předávání snubních prstenů je tradice, která symbolizuje vlastnictví toho druhého, ale také domov, závazek, spojení, toleranci, věrnost, úctu a nerozlučnost páru.

Proč zrovna prsten? Prsten má tvar kruhu, což odjakživa symbolizuje nekonečno a věčnost.

symbolika snubního prstenu
I my jsme si na znamení naší lásky vyměnili snubní prsteny. Kupovali jsme je ve zlatnictví Rýdl.

Kdy shánět snubní prsten

Nikdy není brzy! V podstatě můžete začít hned po zásnubách. Výběr snubního prstenu ale nenechávejte na poslední chvíli. Nezapomeňte, že vybraný prsten vám nemusí perfektně sedět a můžete ho chtít upravit, popřípadě opatřit rytinou. To vše nějakou chvíli trvá, zvláště v hlavní svatební sezóně.

Proto doporučuji začít hledat prsten minimálně 3 měsíce před svatbou. Projděte si můj článek ohledně výběru snubního prstenu, ať víte, na co se zaměřit. Následně si projděte svatební veletrhy, e-shopy a osobně navštivte zlatnictví. Nezapomeňte, že obrázek na e-shopu nemusí vypadat stejně jako reálný prsten.

My jsme si vybrali prsten hned při první návštěvě zlatnictví Rýdl, ale chtěli jsme bílé zlato a já jsem navíc potřebovala i upravit velikost. Vzhledem k tomu, že jsme ještě neměli stanovené datum svatby, rytí jsme zatím neřešili.

jak vybrat snubní prsteny
zdroj fotky: Rýdl

Jak vybrat snubní prsten

Nespočet možností osobně i online

V dnešní době existuje milion možností snubních prstenů. Je tolik materiálů, designů, barev, kamenů, zdobení…až z toho jde hlava kolem. Nakoupit je můžete online, osobně ve zlatnictví, v bazarech, ale můžete si je také nechat zhotovit na zakázku u zlatníka. Existuje několik materiálů, přičemž každý z nich má své pro a proti. No, je toho spousty.

My jsme kupovali snubní prsteny ve zlatnictví Rýdl, ve kterém mi můj nastávající kupoval zásnubní prstýnek. Důvodů jsme k tomu měli hned několik:

  1. zásnubní jsem si zamilovala;
  2. věděla jsem, že budou mít velký výběr stylu, který se mi líbí;
  3. měla jsem dobré recenze;
  4. díky nákupu zásnubního prstenu jsme měli slevu a další výhody u snubních prstýnků.

Navštívili jsme tedy osobně pobočku zlatnictví Rýdl. Ale i tak jsme vybírali dlouho, protože měli opravdu velký výběr. Proto jsem dala dohromady tento článek, kde najdete tipy a rady pro výběr snubních prstenů

snubní prsteny rýdl recenze
Vybrali jsme si prsteny z bílého zlata. Já s kamínky a manžel hladký kroužek.

Cena je základ

Svatba je velice nákladná záležitost, takže není divu, že chcete, aby se váš snubní prsten vešel do rozpočtu. Určete si nějaké cenové rozmezí + případnou rezervu, kterou můžete obětovat právě snubním prstenům. V případě zásnub platí pravidlo, že by měl partner kupovat zásnubní prsten v hodnotě 3 platů, ale u zásnubních prstenů nic takového není. Takže cenová hladina je opravdu pouze a jenom na vás a vašich možnostech.

Když si stanovíte cenu, snáze si potom vyfiltrujete to, co hledáte. A pokud navštívíte zlatnictví, prodejce bude mít představu o tom, jaký prsten vám doporučit. Cenu ovlivňuje nejenom zdobení, značka a velikost prstenu, ale hlavně materiál. A těch je v dnešní době opravdu mnoho.

Levné snubní prsteny můžete sehnat z druhé ruky nebo nové od pár stokorun na internetu nebo ve zlatnictví. Většinou jsou levné snubní prsteny vyrobené z levnějších materiálů jako je například keramika, wolfram, ocel, chirurgická ocel, ale od 3 000 Kč můžete koupit také snubní prsteny ze žlutého zlata s menším množstvím karátů bez zdobení.

Ušetřit můžete také v případě, kdy máte nějaké své zlato, ze kterého by mohl zlatník prsteny udělat. Proto se i na tuto možnost nezapomeňte zeptat.

snubní prsteny z chirurgické oceli

Jak vybrat snubní prsten podle materiálu

Cenu, vzhled, ale i odolnost a životnost hodně ovlivňuje materiál snubního prstenu. Nedá se úplně říct, který materiál je nejlepší, protože každému může vyhovovat něco jiného, ať už z hlediska ceny, alergií, designu, preferencí atd. Takže se pojďme společně podívat, s jakými materiály se můžete setkat.

Materiál snubních prstenů:

  • Platina – vzácný a ušlechtilý materiál, ze kterého můžete mít opravdu luxusní a vysoce odolný snubní prsten. Platinové snubní prsteny jsou pevné, odolné, zářivě lesklé a přirozeně bílé. Cena je 2x vyšší než u zlata.
  • Palladium – velice odolný materiál podobný platině, který je ale mnohem levnější. Jde o velmi odolný, lesklý a stálobarevný materiál, který může být tmavě šedý nebo stříbřitě bílý.
  • Zlato – tradiční materiál pro výrobu snubních prstenů, který je odolný, lesklý a nepodléhá oxidaci. Nemusí jít nutně o hladký žlutý kroužek. V dnešní době si můžete zakoupit zlatý snubní prsten ve žluté, bílé, růžové nebo červené barvě. Navíc můžete zvolit i různá zdobení pomocí rytí, kombinací barev zlata nebo pomocí zirkonů, diamantů, briliantů a jiných drahých kamenů.
  • Stříbro – jde o levnější alternativu zlata. Stříbrný snubní prsten vzhledově vypadá jako bílé zlato, ale může časem zoxidovat. Při výběru si dejte pozor také na to, aby byl šperk skutečně stříbrný a nejenom postříbřený.
  • Chirurgická ocel – je vhodná pro alergiky, pokud neobsahuje nikl. Prsteny z chirurgické oceli jsou levné, pokud nemají rytí a zdobení. V opačném případě se mohou cenově vyšplhat na hodnotu levnějšího zlatého prstenu.
  • Wolfram – méně tradiční materiál snubních prstenů, který nabízí nespočet designových i barevných kombinací. Wolframové snubní prsteny jsou hypoalergenní, ale velice křehké.
  • Titan – titanové snubní prsteny jsou extrémně odolné a velice lehké. Bohužel je problém upravit velikost prstenu.
  • Tisten – kombinace titanu a wolframu zajišťuje tistenovým prstenům odolnost, nízkou pořizovací cenu, stálobarevnost i vysoký lesk.
  • Karbon – karbonové snubní prsteny jsou extrémně odolné, pevné a atraktivní. Bohužel je to kompenzováno vyšší cenou.
  • netradiční materiály – méně tradičními materiály jsou například dřevo, sláma, keramika, sklo a další. Můžete mít například i snubní prsten z meteoritu.

Pokud vás víc zajímají jednotlivé výhody a nevýhody materiálů snubních prstenů, podívejte se na můj článek Materiály snubních prstenů – tradiční i netradiční řešení.

zlaté snubní prsteny Bruneta v kuchyni

Profil snubního prstenu

Ano, i prsteny mají svůj profil. Ten hodně ovlivňuje vzhled snubního prstenu, ale hlavně to, jak se prsten nosí. Každý profil může být pro každý prst jinak pohodlný, ale obecně platí následující:

  • Komfortní profil je nejoblíbenější, protože vypadá elegantně a zároveň se pohodlně nosí na prstu. 
  • Prsteny s půlkulatým profilem mají mírně zaoblenou vnitřní část a vypouklou vnější část. Jsou o něco silnější, takže se perfektně hodí na osazování kameny.
  • Snoubenci si v poslední době oblíbili také snubní prsteny s plochým profilem, protože vypadají jednoduše a minimalisticky.
  • Pokud vám jde spíše o styl, tak na vás zapůsobí spíše trojvlnný, konkávní nebo lichoběžný profil.
Jak vybrat snubní prsteny podle profilu
zdroj fotky: Danfil

Šířka snubního prstenu

Šířka snubního prstenu ovlivňuje hned několik věcí – vzhled na ruce, cenu, pohodlí při nošení a samozřejmě velikost prstenu. Šířku snubního prstenu vybírejte podle své ruky, respektive podle prstu. Máte štíhlé prsty? Zvolte užší snubní prsten. Široké snubní prsteny sluší spíše širším prstům.

Jinou šířku snubáků volí ženy a jinou samozřejmě muži. Ženy většinou volí snubní prsteny se šířkou 1,5-5 mm. Chcete decentní a minimalistický prsten? Sáhněte po úzkém prstenu (1,5-3 mm). Pánové naopak volí silnější prsteny, protože více korespondují s jejich mužnými prsty. Obecně doporučená šířka snubního prstenu je 4-7 mm.

Rytina: pokud chcete mít na svém prstenu nějakou rytinu, vyberte si prsten s minimální šířkou 2 mm.

jak vybrat snubní prsten podle šířky
zdroj fotky: Eppi

Tloušťka snubního prstenu

Tloušťka ovlivňuje pevnost prstenu a pohodlí při nošení. Materiál prstenu se totiž časem opotřebovává vlivem každodenního nošení, leštění atd. Velice úzké prsteny se mohou časem deformovat, což u tlustého prstenu nehrozí. Čím tlustější prsten ale máte, tím méně komfortní bude jeho nošení. Může totiž tlačit na ostatní prsty.

Proto se doporučuje sehnat snubní prsten o tloušťce 1,6 mm – 2 mm.

materiály snubních prstenů

Správná velikost snubních prstenů

Snubní prsten budete po svatbě nosit každý den, takže je důležité vybrat správnou velikost. Většina lidí svou velikost nezná, takže doporučuji navštívit osobně zlatnictví a nechat si prst změřit. Pokud dáváte přednost internetu, objednejte si nejdříve měřící kroužky, abyste si mohli v pohodlí domova zjistit, jakou velikost prstu máte vy i váš partner.

Další možností je změřit prst pomocí provázku, ale pozor, musíte měřit opravdu přesně!

Jak poznat správnou velikost snubního prstenu?

Snubní prsten by vám měl sedět přesně akorát. Neměl by být moc volný, protože by vám z prstu padal. Ale ani ne moc těsný, abyste si neublížili. Pokud máte velké klouby, prsten by přes ně měl projít bez problému. Během zkoušení prstýnku nezapomeňte na to, že velikost prstu se mění nejenom při hubnutí nebo přibírání na váze, ale také vlivem chladu a tepla. Velikost prsteníčku levé ruky měřte při pokojově teplotě odpoledne nebo večer. Vynechte extrémně chladné nebo naopak teplé počasí.

materiály snubních prstenů

Prsty se vám mění také v těhotenství. Já v posledním trimestru těhotenství snubní prstýnek nosit nemohla, protože mi otékaly prsty. Ale pro těch pár měsíců nemělo smysl upravovat prstýnek. Dala jsem ho do krabičky s tím, že ho budu nosit po porodu, až nebudu oteklá.

Zjistěte si také, jestli se dá snubní prsten zmenšit nebo naopak zvětšit, protože to za pár let můžete potřebovat. Tvrdé materiály jako je titan, chirurgická ocel, damašková ocel, wolfram nebo tisten se nedají upravovat.

materiál snubních prstenů platina

Jak vybrat snubní prsten podle designu

Jak už jsem psala, materiál, tloušťka, šířka i profil ovlivňují vzhled prstenu. Ale to není všechno.

Lesk, mat nebo pískování?

Snoubenci nejčastěji volí lesklý povrch, protože vypadá atraktivně a je nejméně náchylný na mechanické poškození. Bohužel jsou na něm nejvíce vidět nečistoty a škrábance. Tento problém eliminujete u matného prstenu (může být broušený nebo pískovaný), ale u něj zase časem dochází k takzvanému oleštění. Vše se dá ale obnovit.

Mezi méně tradiční povrchové úpravy patří drásání, tepání nebo povrch zvaný „ice“. Tyto úpravy nahrazují zdobení snubních prstenů.

Fasování kamenů

Zdobení zirkony, diamanty, brilianty nebo jinými drahými kameny a minerály už není výsadou pouze snubních prstenů. Fasování kamenů je oblíbené také u snubních prstenů, zvláště u těch dámských. Vybrat si můžete jeden dominantní kámen nebo drobnější kamínky po celém obvodu prstenu.

Pokud chcete ušetřit, můžete zvolit kameny, které jsou lepené, ale to při každodenním nošení nedoporučuji!

jak vybrat snubní prsten fasování snubních prstenů
zdroj fotky: Rýdl

Rytina u snubních prstenů

Pokud se vám nelíbí kameny, ale nechcete ani hladké snubní prsteny, vsaďte na vnější rytinu. Zlatník může prsten ozdobit jednoduchými linkami, ale také různými vzory. Rytiny vypadají dobře nejenom u dámských, ale i pánských prstenů. Rytí se provádí většinou ručně nebo laserem, který umožňuje rytinu opatřit na více materiálů.

Zlatník vám vyryje i vnitřní rytinu s iniciály, symboly, jménem partnera či partnerky, datum svatby nebo další unikátní podpisy. Vybrat si můžete také z několika fontů a velikostí písma. Podmínkou však je, aby byla šířka prstenu dostatečná (minimálně 2 mm). Pozor ale také na samotný prsten, protože u některého materiálu nebo typu zdobení není možné použít rytí.

 

Na co si dát pozor při výběru snubního prstenu

Pozor na puncovní značky

Pokud kupujete zlaté, stříbrné nebo platinové snubní prsteny, zkontrolujte si, zda obsahují povinné puncovní značky. Šperky z těchto kovů musí mít ze zákona ryzostní, dílenský a státní punc. Jde o malé symboly, které označují výrobce a punc. Všechny puncovní značky a jejich význam najdete na stránkách Puncovního úřadu.

Aktuální trendy vs. osobitý styl

Trendy se mění nejenom u oblečení, bot a nábytku, ale také u snubních prstenů. Ale nezapomeňte, že snubní prsten máte v lepším případě na celý život. Proto by měl odpovídat vašemu vlastnímu stylu a vkusu.

Zkoušejte!

Navštivte svatební veletrhy nebo zlatnictví a prsteny si zkoušejte. Na stojanu vypadá prsten jinak než na prstu.

vyberte si snubní prsten
zdroj fotky: zlatnictví Rýdl

Fotka vs. realita

Pokud jste někdy objednávali na čínských e-shopech, tak víte, že někdy obrázky neodpovídají realitě. Pokud se nechcete zklamat, vyberte si klidně prsten na e-shopu, ale zajímejte se o to, jestli ho můžete reálně vidět i v kamenné prodejně. Například můj manžel vybral zásnubní prsten na e-shopu Rýdl, ale když si pro něj jel, v reálu se mu tolik nelíbil. Nakonec vybral jiný, který vypadal perfektně. Když jsem se na něj potom koukala na e-shopu, podle fotky nic moc.

Ptejte se!

Nebojte se ptát a zajímejte se. Tady je seznam nejčastějších otázek, které by vás měly zajímat:

  • Kolik zaplatíte za oba snubní prsteny?
  • Jak dlouho trvá úprava snubního prstenu?
  • Je vnitřní rytina v ceně nebo se platí zvlášť?
  • Je možná v budoucnu úprava velikosti prstenu? Za kolik?
  • Poskytuje zlatnictví další servis (leštění, změna velikosti, doživotní záruka…)? Bezplatně?
  • Pokud máte vlastní zlato, může vám zlatnictví vytvořit prsten levněji?
  • Upraví vám prsteny podle vlastního návrhu?
  • Může vám zlatník upravit materiál, fasování kamene nebo povrchovou úpravu? Za kolik? Jak dlouho to trvá?

Uff, pokud jste dočetli až sem, tak gratuluji! Nyní víte, jak vybrat snubní prsten a na co si dát pozor. Máte další tipy nebo zkušenosti s jednotlivými e-shopy? Nechte mi komentář.

A pokud se vám článek líbil, budu ráda za sdílení, komentář nebo předání dalším nevěstám.

Podobné články

2 Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *