Jak vybrat svatebního fotografa
Plánujete dokonalou svatbu? V tom případě potřebujete i dokonalé fotografie! Podívejte se na tipy, jak vybrat svatebního fotografa, abyste později nelitovali. Výběru svatebního fotografa jsem věnovala opravdu mnoho času. A tady je pár tipů z vlastní zkušenosti.
Svatbu zažijete, v lepším případě, 1 za život. Dobře, tak někdo možná 2x, 3x…Ale jde o velice významný den ve vašem životě, který potřebuje pořádnou dokumentaci. Jako nádherná princezna, kterou budou všichni obletovat, přeci nebudete každý den. A většinou ani vaše drahé polovičky nevypadají lépe než právě v tento den. Takže si dnes povíme, jak vybrat svatebního fotografa.
Svatební fotografie jako vzpomínka
Já jsem typ člověka, který miluje fotky. Ideálně staré vytištěné fotky, na které si mohu sáhnout. Ráda procházím staré fotografie ze svatby svých babiček, prababiček a dalších předků. Pro mě jsou fotky něco víc než barva na papíře – pro mě to jsou vzpomínky. A mohou být vzpomínky i pro vaše děti a jejich děti. Proto je opravdu důležité vybrat svatebního fotografa správně!
Kdy začít hledat svatebního fotografa
Ideálně hned, jak budete mít zajištěné místo na svatbu a termín. Kor, pokud budete mít svatbu ve svatební sezóně. Kvalitní fotografové jsou velice žádaní a někdy mají své diáře zaplněny dlouho dopředu. Já jsem sice takový luxus neměla, protože původně jsme chtěli svatbu v Řecku, ale nakonec jsme se v lednu rozhodli, že uděláme svatbu tradičně v Čechách. Jedním důvodem byla rodina a druhým COVID opatření. Naštěstí budeme mít svatbu začátkem května a jedna úžasná fotografka měla volno. 😊
Kde najít svatebního fotografa?
- přátelé a známí;
- facebookové skupiny;
- katalogy svatebních dodavatelů;
- svatební veletrhy;
- doporučení od dalších svatebních dodavatelů;
- Google, Seznam…
Nejdříve doporučuji rozhodit sítě mezi své kamarády, známé, kolegy v práci apod. Zeptejte se jich, jak vybrali svatebního fotografa nebo jestli vám mohou nějakého doporučit. Pokud přímo neřešili svatbu, alespoň se nějaké účastnili a mohou vám říct, jakého fotografa ano. A někdy se setkáte i s radou, jakého fotografa rozhodně nebrat. Kromě ceny se zaměřte i na spokojenost s přístupem, rychlostí dodání hotových fotek a dalších zkušeností. Cena totiž opravdu není vše.
Pokud ve svém okolí nikoho takového nemáte, podívejte se na Facebook – existuje tu spousta svatebních skupin, kde si navzájem nevěsty radí. Případně tu najdete nabídky přímo od fotografů s volnou kapacitou. Přinejhorším můžete založit vlákno a fotografa poptat.
Jestliže nepatříte mezi milovníky sociálních sítí, navštivte svatební veletrhy ve svém okolí nebo se podívejte na svatební katalogy. Většinou tu jsou fotografové, kteří mají s fotografováním svateb bohaté zkušenosti. Při osobním setkání navíc zjistíte, jestli vám sedne fotograf i povahově, protože i to je důležité. Můžete mít sebelepšího fotografa, ale pokud vám bude nepříjemný, nebudete sami sebou.
Další variantou je Google vyhledávač (případně Seznam nebo Centrum). Stačí zadat například „svatební fotograf Praha“ nebo „svatební fotograf Vysočina“ a vyjede vám nespočet webových stránek svatebních fotografů.
Jak vybrat svatebního fotografa
Pokud svého vysněného svatebního fotografa ještě nemáte, najděte si několik fotografů a podívejte se na jejich tvorbu. Svatební fotografové se budou lišit cenou, kvalitou, rychlostí zpracování fotek, ale i stylem focení, služeb i povahou.
Styl a úprava fotografií
Každý fotograf má svůj osobitý styl focení. I když vedle sebe postavíte dva fotografy s naprosto stejnými fotoaparáty, každý bude mít jiný výstup. Zamyslete se, jaké fotografie očekáváte. Někteří svatební fotografové se hodně zaměřují na detaily, jiní dávají přednost emocím. Někdo požaduje hlavně portrétní fotografie, někdo jiný dává přednost reportážním fotografiím a momentkám. Nezapomeňte se podívat také na úpravu fotografií. Někteří svatební fotografové mají hodně živé barvy, jiní mohou upřednostnit reálnější podání, jiní naopak barvy schválně nechají vyblednout. Někdo se může zaměřovat hlavně na černobílé fotografie. Nic z toho není špatně, ale musí to odpovídat vašemu vkusu a stylu.
Reference
Ať už najdete svatebního fotografa na internetu nebo si necháte někoho doporučit od svých známých, nikdy nezapomeňte na reference. Krásné portfolio je jedna věc, ale je mnoho dalších aspektů, které musíte požadovat. Proto zhodnoťte recenze nevěst, které si nechaly fotit svatbu.
Cena svatebního fotografa
Cena svatebních fotografů může být opravdu hodně odlišná. Můžete se setkat s nabídkou za 2 000 Kč, ale také s nabídkou za 50 000 Kč. Kvalitního fotografa můžete sehnat v cenové relaci 6 000 – 18 000 Kč. Rozdílný ceník může mít daný fotograf ve svatební sezóně i mimo ni. Cenu může ovlivnit také focení v týdnu, cestovné a další služby. Nezapomeňte, že do ceny se nepromítá pouze čas fotografa na svatbě, ale také fototechnika, licence na programy na úpravu fotek, následný čas strávený úpravou fotek a většinou i nějaká záloha fotografií na webu.
Někteří svatební fotografové fotí pouze přípravy, obřad a následné společné fotografie. Jiní za stejnou cenu fotí celý den včetně momentek, které jsou plné emocí vašich svatebčanů. Mezi další služby patří většinou zhotovení tištěných fotografií, záloha fotografií na 1-2 roky, zhotovení fotoknihy a další.
Podle profesionálů by cena neměla být rozhodujícím kritériem, protože se jedná o vzpomínku na celý život. Ale neplatí obecná úměra, že čím dražší fotograf, tím lepší. Proto se při výběru zaměřte hlavně na styl fotografií a reference. Také by vás mělo zajímat, co vše je v ceně. Pokud máte stanovený nějaký rozpočet, může být těžké se do něj vejít. Pokud najdete ideálního fotografa, který přesahuje váš rozpočet jen o pár tisíc, přehodnoťte, jestli se nedá ušetřit na něčem jiném – méně důležitém. Případně se domluvte s fotografem, že oželíte večerní veselí, tištěné fotografie, fotoknihu nebo ranní přípravy.
Osobní sympatie
První dojem z fotografa je důležitý. Kvalitní fotografové vyžadují osobní schůzku před svatbou. Domluvíte se na podrobnostech, zodpovíte si dotazy k focení i ke svatbě a dozvíte se, jak fotograf pracuje. Navíc ho potkáte osobně a zjistíte, jestli vám sedne i povahově. Někteří svatební fotografové nabízí ještě předsvatební focení. Pokud tuto možnost máte, doporučuji ji využít, protože budete mít fotografie pro svou webovou stránku, ale co víc, uvidíte, jak fotograf pracuje a také z vás při svatebním focení opadne stres (hlavně u pánů).
Jak vybrat svatebního fotografa – fáze kontaktování
Pokud jste si vybrali pár svých favoritů, je čas je kontaktovat a domluvit se s nimi na dalším postupu. Nebojte se, že máte vybráno více fotografů. Já měla vybraných 6 favoritů, a z toho mi 4 napsali, že mají v našem termínu plno. A to máme svatbu mimo svatební sezónu!
Zaslání poptávky
Ať už svého favorita kontaktujte telefonicky, e-mailem, přes sociální sítě nebo přes formulář na webových stránkách, je potřeba zodpovědět rovnou na pár otázek.
Co by měla vaše prvotní poptávka obsahovat?
- váš termín svatby;
- místo svatby – ranní přípravy, obřad i místo svatební hostiny;
- přibližný počet hostů;
- vaši představu o rozsahu focení (ranní přípravy, obřad, skupiny, párové portréty, svatební zvyky, večerní veselí apod.).
Tyto indicie mu odhalí, jestli je vše na jednom místě nebo je potřeba se přesouvat. Také zjistí, jestli má volný termín nebo jestli se mu případně vyplatí přijet.
Osobní schůzka s fotografem
Pokud má váš vysněný svatební fotograf volno, gratuluji! 🥳
Co teď? Domluvte se na osobní schůzce, kde si navzájem zodpovíte veškeré dotazy spojené s vaším dnem „D“. Navíc poznáte povahu fotografa či fotografky.
Na co se během osobní schůzky ptát?
- Cena – jaká je finální cena? Co vše zahrnuje? Počítá se do ní i přeprava nebo se musí hradit zvlášť?
- Záloha – jaká je výše zálohy? Kdy je splatná? Kdy doplatím zbytek z ceny? Jakým způsobem ji mohu uhradit?
- Smlouva – sepíšeme spolu smlouvu? Doporučuji to udělat – chráníte tím sebe, ale také si vytyčíte, co vše po fotografovi požadujete.
- Fotografie – kdy dostaneme hotové fotografie? V jakém formátu? Budou i vytištěné nebo pouze elektronicky? Můžeme si vybrat, jaké fotky se nám líbí? Kolik fotek je v ceně focení?
- Fotografování na svatbě – jak probíhá focení na svatbě? Jak dlouho fotíte skupinky? Kdy a jak dlouho budete fotit párové portréty?
- Problémy – máte náhradníka v případě nemoci? Je nějaký storno poplatek v případě zrušení svatby kvůli nemoci, COVID opatřením apod.? Jakou formou zálohujete fotografie, a na jak dlouho?
- Další služby – zajišťujete i další služby? Př. instantní fotoaparát, fotokoutek, fotobudku, video atd.
- Speciální požadavky – nabízíte předsvatební focení? Je možnost focení novomanželů před obřadem nebo jiný den? Pracujete sám/sama nebo máte asistenta?
Nezapomeňte na písemnou smlouvu
I když najdete dokonalého svatební fotografa, trvejte na sepsání smlouvy. Je to ochrana pro vás, ale i pro něj. V písemné smlouvě si přesně stanovíte, co po fotografovi požadujete, ale také, co musí splnit on – například, do kdy vám musí dodat fotografie po svatbě. Většina profesionálních fotografů vám nabídne sepsání smlouvy automaticky. Ale pokud se tak nestane, nestyďte se smlouvu nabídnout vy. Ušetříte si tím různá nedorozumění.
Co by měla smlouva obsahovat?
- Kdo s kým smlouvu uzavírá;
- datum a místo svatby (případně místa příprav, obřadu, hostiny, apod., pokud jsou odlišná);
- kompletní cenu za čas focení, dopravu, služby, případně za práci přes čas;
- informace o záloze – výše zálohy, splatnost, odečet od konečné ceny a je-li vratná nebo ne v případě odstoupení od smlouvy;
- způsob úhrady zálohy i doplatku;
- rozsah služeb – jak dlouho bude fotograf na svatbě, a co bude fotit, fotokoutek, video, fotobudka, instantní fotoaparát, apod.;
- fotografie – kolik dostanete fotografií, do kdy vám musí fotograf fotky předat a v jaké podobě (elektronické nebo tištěné), jak dlouho fotograf fotky zálohuje, kdo vybírá finální fotky k úpravě a k tisku;
- práva k fotografiím – použití fotek pro prezentaci fotografa, ale i to, v jakém rozsahu můžete nakládat s fotkami vy sami;
- storno podmínky a sankce – co se stane, když fotograf nesplní dodání fotek v určitém termínu, co vyplývá pro vás, pokud neuhradíte doplatek včas,
- Další ujednání o kvalitě fotek, podmínky odstoupení od smlouvy, storno poplatky a sankce, reklamace, práva a povinnosti obou stran.
Dražší profík nebo levný začátečník?
Na sociálních sítích můžete najít časté nabídky svateb u lidí, kteří mají zkušenosti s focením přírody, portrétů a chtějí třeba zkusit svatební fotografii. Nebo se vám může stát, že se setkáte s nabídkou známého, který nemá tak velké zkušenosti s focením, a nafotí vám svatbu za symbolickou cenu, aby měl fotky do svého portfolia. Na tyto nabídky opravdu pozor, protože svatební fotografie je mnohem náročnější disciplína! Fotograf-začátečník může mít nádherné portrétní fotografie, ale nezvládne například momentky. Také si musíte uvědomit, že na focení modelek i nemodelek má takový fotograf mnohem více času – 10x „ano“ neřeknete.
Pokud chcete svému známému vyjít vstříc, udělejte z něj 2. fotografa. V takovém případě je potřeba svého hlavního fotografa kontaktovat a domluvit se s ním. Také doporučuji předat oběma fotografům kontakt, aby se mohli pobavit, jak si rozdělí role. Důležité je, aby si navzájem nelezli do záběru. Určitě nechcete mít zkaženou fotografii jenom proto, že se dva lidé nedokázali domluvit, kdo odkud fotí.
Svatební fotograf jako organizátor
Určitě chcete mít dokonalou svatbu, ale rozhodně není ve vašich silách ji organizovat i během dne. Od toho tu jsou naštěstí svědci. Nejčastěji svědek ženicha, ale můžete se setkat také s rozdělením „prací“. Profesionální svatební fotografové bývají také organizátory – mohou například kontrolovat harmonogram, udělat skupinky svatebčanů na focení, přizpůsobit si scénu podle potřeby, ale také vám mohou pomoct například s vázáním kravaty, úpravou vlasů atd. To ale záleží na povaze fotografa.
Já mám naštěstí skvělou svatební fotografku Lenku, která nám na osobní schůzce rovnou řekla, že pomůže s čímkoliv bude potřeba a dokáže odvrátit i situace, kdy například odpadne kosmetička nebo kadeřnice.
Fotograf je také svatebním hostem
Jsem součástí mnoha facebookových skupin a viděla jsem několik diskuzí na téma svatba. Několikrát jsem narazila na dotaz, jestli pro fotografa zajišťovat občerstvení. Moje odpověď: určitě ano!
Svatební fotograf je sice na svatbě pracovně, ale je tam většinou celý den. Navíc je to také člověk, kterého jste pozvali, aby se stal součástí vašeho velkého dne, takže je slušností mu nabídnout i občerstvení. Můžete ho posadit na konec svatebního stolu, případně mu vyhraďte své místo, kde bude mít své zázemí.
Vaše svatba – vaše pravidla
A jako u každého příspěvku, píšu i sem: nikdy nezapomeňte, že je to vaše svatba. Nenechte si od někoho vnutit, jak vybrat svatebního fotografa. Chcete mít nafocené svatební přípravy? Nenechte si vnutit, že to není potřeba, že je to „jen“ oblékání. Není! Chcete svatebního fotografa, který fotí pouze černobílé fotografie? Proč ne. Je to vaše svatba a bude taková, jakou si ji uděláte.
Doufám, že se vám článek líbil. Pokud ano, nezapomeňte o něm říct i dalším nevěstám.
Zdroj fotek: Canva
Ahoj, zajímavý článek.
Ahoj, děkuji za návštěvu blogu i za komentář. Jsem ráda, že se článek líbí. 🙂