svatební místo
|

Jak vybrat perfektní svatební místo?

Každá nevěsta chce mít dokonalou svatbu. Každá chce být nádherná princezna, která bude zářit ve svůj svatební den nejenom na fotkách, ale během celého dne (i noci). A pro dokonalou svatbu potřebujete perfektní místo pro obřad i hostinu. Nevíte, jak takové místo vybrat? Poradím vám!

V dnešní době se můžete vzít v podstatě kdekoliv. A o to víc je těžší vybrat to správné místo pro vás „den D“. Na výběr je tolik možností, ať už hledáte rustikální stodolu, ohromující zámek, romantický levandulový háj, elegantní taneční sál, útulnou restauraci, zahradní party nebo klidný úsek na exotické pláži.

Vaše svatba – váš vkus

Nikdy, ale opravdu nikdy při plánování své svatby nezapomeňte na to, že tento den má být hlavně o vás a vašem budoucím manželi. Nenechte si od nikoho vnutit perfektní místo jenom kvůli tomu, že se to líbí někomu jinému. Místo pro obřad i hostinu by mělo odpovídat vašemu vkusu a životnímu stylu. Chcete se vzít na matrice? Není problém. Toužíte po romantické svatbě na zámku? Směle do toho! Tady je seznam nejoblíbenějších míst na svatbu v posledních letech.

V diskuzích jsem zažila tolik zklamání z toho, že se novomanželé snažili vyhovět všem a zapomněli na sebe. Tyhle nevěsty na svou svatbu nevzpomínají moc v dobrém.

svatba na nebesích

Místa na svatbu: kde udělat svatbu

Vzít se můžete téměř kdekoliv, pokud seženete někoho, kdo vás oddá. Jaká jsou oblíbená svatební místa posledních svatebních sezón?

 • samota u lesa
 • prázdninová chata v přírodě
 • farma
 • rustikální stodola
 • mlýn
 • levandulový háj
 • pláž u moře
 • terasa hotelu u moře
 • statek
 • pivovar
 • vinařství
 • zámek
 • tvrz
 • chrám
 • kostel

místo na svatbu

Jak vybrat místo na svatbu se svatební koordinátorkou?

Pokud máte k ruce svatební koordinátorku, výběr svatebního místa bude jednodušší. Znají mnoho míst, mají kontakty, ví, jak dlouho dopředu je potřeba místo rezervovat a dokážou vám doporučit i ostatní svatební služby v okolí jako catering, fotografa, hudebníky a další. Řeknete svému svatebnímu plánovači, jakou máte představu o vašem dni, co se vám líbí, jaký styl máte rádi apod. Koordinátor zná mnoho míst a jen při rozhovoru s vámi by měl vědět, co hledáte.

Jak vybrat místo na svatbu bez pomoci

Většina lidí (včetně mě) si chce naplánovat svatbu svépomocí. A právě pro ty mám návod, jak vybrat místo na svatbu.

Svatební místo: Váš lifestyle

V prvé řadě si určete, jakou svatbu chcete a naopak, jakou ne. Pokud od malička sníte, že se jako princezna budete vdávat na zámku, je blbost hledat farmu. Naopak, když milujete přírodu a chcete se vzít v jejím souladu, hledejte přírodní místa pro vaši svatbu. Oblíbené jsou například lesní chaty, kde máte soukromí a příroda na vás dýchá ze všech stran.

Církevní nebo civilní obřad?

Budete chtít civilní nebo církevní obřad? Odpověď na tuto otázku vám může seškrtat mnoho míst, protože pro církevní obřad jsou jiná specifika výběru vhodného místa na svatbu. Většinou se církevní obřad koná v kostele, v chrámu nebo v modlitebně, ale pokud seženete sdílného církevního oddávajícího, můžete se vzít na jakémkoliv vhodném místě. Třeba na Hoře matky boží v Králíkách nebo na Svatém kopečku v Olomouci.

církevní obřad

Najděte inspiraci na svatební místo

Díky Bohu za Google a sociální sítě! Není nic jednoduššího než si najít zajímavá místa v okolí, kde chcete svatbu pořádat a procházet fotografie a reference. Chcete svatbu na zámku? Najděte seznam zámků v místě, kde chcete svatbu přibližně mít a procházejte. Většina z nich má možnost svatebního obřadu, ale musíte počítat s tím, že hostina bude jinde.

Svatební místa jako mlýny, pivovary, stodoly, restaurace, chaty na samotách apod mají většinou možnost obřadu i následné hostiny. Takhle to budeme mít i my. 😊

Nezapomeňte na seznam hostů

Už máte vytvořený seznam hostů? Nemusí být finální, ale potřebujete přibližně vědět, kolik lidí budete na svatbě mít. Místo pro 30 lidí budete hledat jinak než prostory pro 80 hostů. Většinou se i podle počtu hostů odvíjí cena. Když jsme hledali svatbu my, dostali jsme od pár míst rovnou vyjádření, že pronajímají prostory pouze pro střední a větší svatby. Jinde nám řekli, že pro střední a větší svatby je cena taková a pro menší svatební hostiny je cena vyšší.

Pozor na rozpočet

Strašák všech svateb – rozpočet. Podle mě není problém najít vysněné místo. Ale je problém najít vhodné místo, které nezruinuje váš rozpočet, zvláště, pokud si svatbu platíte sami. Budete se divit, ale ceny se diametrálně liší, stejně jako to, co je v budgetu obsaženo.

Co je zahrnuto v ceně?

Jak píšu ve svém článku 37 otázek, na které se při výběru svatebního místa ptát, zajímejte se o to, co všechno je v ceně. Můžete se setkat s vyšší cenovkou, kde je ale zařízeno i ubytování, obsluha, nádobí, bílé ubrusy, příbory, úklid, catering a alkohol. A naopak s nízkou cenou, ve které máte jen pronájem prostor bez ničeho. Nezapomeňte také na to, že cena se vám může navýšit přidáním dalších věcí – rozhodně budete potřebovat nádobí, příbory, obsluhu, stoly, židle, židle na obřad, ubrusy. Rozhodnout se můžete i pro různé dekorace, slavobránu a další vybavení.

svatební prostory

Reference jsou důležité

Bez skvělých recenzí svatbu v místě nekonej. Častokrát jsem na Facebooku viděla příspěvky zdrcených nevěst, které si stěžovaly na katastrofální svatbu kvůli interiérům, majitelům, obsluze atd. Ale následně se také podívám na recenze svatebního místa, kde jsou negativní recenze za poslední 2 roky. Kdyby se na ně podívala zdrcená nevěsta dříve, mohla si ušetřit mnoho slz.

Obřad i hostina na jednom místě?

V poslední době je oblíbená varianta kombinace obřadu i hostiny na jednom místě. Nemusíte nikam přejíždět, shánět řidiče a svatbu si více užijete. Bohužel ne všude je kombinace obřadu i hostiny na jednom místě vhodná. Například na zámku vás nenechají udělat hostinu, protože většinou vám na obřad zarezervují půl hodinu času, kdy nechodí do komnaty veřejnost. Jinde naopak není vhodný prostor pro obřad.

Svatební místo: pár užitečných stránek na závěr

Máte představu, ale s Google vyhledávačem si moc nerozumíte? Vyzkoušejte následující stránky, kde můžete vyhledat své místo snů.

 • Svatebníatlas – přes tuto webovou aplikaci si můžete najít své dokonalé místo pro obřad i pro samotnou hostinu. Vyhledávat můžete pomocí vyhledávače nebo přes mapu České republiky.
 • Svatbavestodole – další svatební aplikace, ve které najdete svatební prostory zaměřené na stodoly, rustikální interiéry a mlýny. Vybírat můžete místa podle krajů nebo rovnou z mapy. Kromě svatebních míst tu najdete i seznam svatebních profesionálů.
 • Svatebnímístoroku – dokonalé místo pro dokonalý pár. To najdete na této stránce, ale pozor na rezervaci. O tyto svatební prostory bývá velký zájem.

Zajímá vás svatební tématika? Sledujte mou stránku a nenechte si ujít další články.

Podobné články

5 Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *