Jak se slaví valentýn v zahraničí?
| | |

Jak se slaví Valentýn v zahraničí?

Valentýn se nyní slaví po celém světě, a to různými způsoby. Někde více, jinde méně. Někde zamilovaně, jinde přátelsky. No, a někde je zakázaný úplně. Mrkněte na to, jak se slaví Valentýn v zahraničí.

V minulém článku Příběh svatého Valentýna – aneb Valentýn není americký svátek! jsme si vysvětlili, že Valentýn rozhodně není americký svátek. Pokud jste ho nečetli a ani nechcete, tak jen stručně shrnu, že Den svatého Valentýna má svůj původ ve starověkém Římě, odkud se potom dostal dál do Evropy a až pak do Ameriky, takže rozhodně nejde o americký svátek. Slaví se téměř po celém světě napříč kulturami. Ale každý ho slaví trochu jinak.

A o tom se chci bavit právě dnes. Nejdřív jsem chtěla přidat tuhle část k původnímu valentýnskému článku, ale pátrání po tom, jak se slaví Valentýn v zahraničí mi přišlo tak fascinující, že jsem si to nechala na samostatnou kapitolu.

Jak se slaví Valentýn ve Francii?

Začnu asi nejvíc romantickou zemí a to je Francie. Ve Francii je tento den známý jako „La Saint-Valentin“ a lidé si posílají zamilované pohlednice a přáníčka, tzv. Valentýnky. A není divu – údajně díky Francouzům vzniklo první valentýnské přání. První Valentýnku poslal své manželce v roce 1415 Karel, vévoda orleánský, kterého věznili Angličané v londýnském Toweru. A tato tradice zamilovaných vzkazů se ve Francii zachovala dodnes.

Valentýn ve Francii

Francouzi také navštěvují romantickou vesnici St. Valentin, kde na ně čeká spousta nejrůznějších valentýnských aktivit a také nádherná květinová výzdoba. A dokonce se tu konají také svatby v místním zahradním altánu. Ale zarazila mě jiná tradice, která už je teda hodně dlouho zakázaná. Ale dříve se lidé na den zamilovaných dávali dohromady tak, že na sebe hulákali z protilehlých domů. A ženy, které zůstaly na ocet večer pálily obrázky a fotky mužů, kteří je odmítli. To do konceptu nejromantičtější země moc nezapadá.

A co dárky? Muži dávají ženám květiny, čokoládové pralinky, ale také šperky nebo parfémy. Ženy naopak obdarovávají své milé kravatou.

 

Jak se slaví Valentýn v Itálii?

V Itálii je tento den známý jako „San Valentino“ a lidé si posílají čokoládové pralinky zvané Baci Perugina (v češtině čokoládové polibky). Jde o čokoládové pralinky s oříšky, zabalené do obalů s milostnými citáty. Také si předávají dárky a zvou se do restaurace na romantické večeře – samozřejmě se skleničkou nějakého vynikajícího vína. Jak romantické!

den svatého valentýna

Jak slaví Valentýn Němci?

V Německu se nepředávají růže nebo čokoládičky, ale prasata. Ano, na Valentýnkách nesmí chybět prase a podkova. Tím pisatel nechce říct, že je obdarovaný prase. Ale v Německu je prase symbolem štěstí, lásky a touhy. Proto se dává také na zamilované vzkazy. A nejenom to – oblíbené jsou také plyšáci nebo postavičky prasat. Takže až dostanete od Němce Valentýnku s prasátkem nebo plyšové prase, nezlobte se.

Jak se slaví Valentýn v Rakousku?

V Rakousku dávají muži květinu nejen svým přítelkyním, snoubenkám či manželkám, ale také maminkám na důkaz náklonosti a respektu. A ve Vídni je samozřejmě Valentýn oslavován tancem.

 

Jak slaví Valentýn Poláci?

Polsko samozřejmě nemůže chybět! (Kdo ještě neví, mám tam rodinu).

„Dzień Świętego Walentego“ nebo také „Walentynki“ je dnem lásky a náklonnosti. A to nejenom mezi páry, ale také mezi rodinou a přáteli. Lidé si navzájem dávají drobné dárky jako jsou čokolády, květiny a většinou spolu tráví čas. To ale není jediný svátek lásky, který Poláci slaví. Během letního slunovratu oslavují takzvanou Kupala noc.  Jméno Kupala je odvozeno od jména staroslovanského boha mládí a lásky. A i když se tato tradice časem změnila, přetrvává z ní to, že se lidé setkávají u vody a povídají si, hrají společně hry a baví se. Dívky pletou věnce a posílají je po vodě a chlapci večer přeskakují oheň.

kupala night in poland

Jak slavíme Valentýn v Česku?

Svátek sv. Valentýna je v Česku relativně nový, protože ho lidé začali slavit až po roce 1989. A ne všichni. Z průzkumů dotazníku Heureka vyšlo najevo, že Valentýn slaví pouze 20 % populace. Většinou mladší generace, která nezažila komunismus. Někteří o něm nemají ani páru, jiní slaví lásky čas pouze na 1. máje a spousta české populace žije dál svým mylným dojmem, že Valentýn je americký svátek, a proto ho z principu neslaví. Pokud i vy patříte mezi tyto nevzdělance, odporučuji projít můj předešlý článek Příběh svatého Valentýna – aneb Valentýn není americký svátek!

Případně tyto odkazy: Radiožurnál, Wikipedia nebo iRozhlas.

Jaké dárky si dávají na Valentýna v Belgii?

Belgičané jsou velice praktický národ, takže kromě romantických dárků darují také drobnou elektroniku – třeba mobilní telefony, MP3 přehrávače, chytré hodinky a podobné.

Jak se slaví valentýn v Belgii?
zdroj foto: pixabay

Jaké dárky frčí ve Španělsku?

Španělky od svých mužů dostávají šátky nebo parfémy, i když ne tak luxusní jako Francouzky. A stejně jako ve Francii i tady předávají ženy mužům většinou novou kravatu.

 

Oslavy sv. Valentýna na Slovinsku

Slovinsko slaví Den sv. Valentýna prací. Tento den označují jako „Zdravko“ a věří, že patron jara – svatý Valentýn právě v tento den odemyká kořeny rostlinám. Podle nich se příroda regeneruje a proto je ideální čas začít s prací na poli nebo na vinici. Den zamilovaných ale slaví 12. března, na svátek svatého Gregoryho. Podle tradice lidé také procházejí bosí po poli, aby přivítali jaro.

Jak slaví Valentýn ve Finsku a Estonsku?

Seveřané slaví Valentýna trochu jinak. Většinou to berou více z přátelského hlediska. 14. února telefonují hlavně přátelům ze školy, rodině nebo kamarádům nebo si posílají pohlednice „Happy Friends Day“. Dokonce mají svůj valentýnský den pojmenovaný jako „Ystävän Päivä“ ve finštině a „Sõbrapäev“  v estonštině. V podstatě Den přátelství. Ale nezadaní v Estonsku mohou naskočit do takzvaného autobusu lásky, který používají nezadaní lidé pro seznámení.

Jak slaví Valentýn v Dánsku?

Dánové si navzájem posílají básničky a říkanky, které sami vymyslí. Můžou být vtipné i zamilované – jde hlavně o originalitu. A pokud si partneři předávají květiny, jsou to sněženky. Tohle je mi hodně sympatická tradice, protože sama dostávám sněženky na své narozeniny 7. března.

Jak se slaví Valentýn v Dánsku
zdroj foto: authentichotels.com | Dánové si předávají sněženky.

Jak slaví Valentýn Norové?

Norové mají zajímavou tradici „Gaekkebrev“, která pochází z 18. století. Muži posílají ženám anonymní přáníčka, ve kterých je ukrytá nápověda o autorovi. Většinou jde o básničky, které jsou doplněny bílou sněženkou (symbol jara). Podle tradice musí žena do Velikonoc zjistit, kdo jí přáníčko zaslal. Pokud dotyčná uhodne, vyhrává velikonoční vajíčko od pisatele vzkazu. V opačném případě musí darovat vajíčko tomu, kdo se v době Velikonoc přihlásí k autorství Valentýnky.

Jak se slaví Valentýn v Bulharsku?

V Bulharsku je den 14. února také svátek vína. Páry si svou zamilovanost připomenou romantickou večeří s lahví vína a nezadaní si dopřejí pár skleniček vína o samotě nebo s přáteli.

 

Jak se slaví Valentýn v Anglii, ve Skotsku a v Irsku?

Dříve si na Valentýna ženy v celé Anglii dávaly pod polštář 5 listů vavřínu – s nadějí, že ve snech spatří svého budoucího manžela. Ale moderní Valentýn je trochu jiný. V Anglii je tento svátek spojený také s Ptačím dnem. Labutě a holubi si hledají svého partnera a jak víme, je to láska na celý život. Takže i lidé si na důkaz lásky a vzájemného respektu předávají v tento den drobné dárky. A v posledních letech roste také obliba zážitků, takže nechybí ani luxusní restaurace, romantická večeře ve vyhlídkovém kole London Eye, projížďka po řece Temži a tak.

jak slaví valentýn v zahraničí?

Norfolk má svou valentýnskou postavu

V anglickém Norfolku rozdává dárky tajemný Jack Valentine, kterého nikdo nikdy neviděl. 14. února nechává na zápraží dárek a mizí pryč. Roli tajemného otce Valentýna obvykle hrají rodiče, kteří tento svátek chtějí zpestřit svým dětem.

Irové na dárcích nešetří!

V Irsku jedou valentýnské oslavy ve velkém stylu a na dárku rozhodně nešetří! Kupují především květiny a k nim přidají hodnotný šperk. Podle bankovních institucí patří Irové mezi ty, kteří za Valentýna utratí z celé Evropy nejvíce peněz. Údajně hned po Maďarech.

Skotská tradice

Zajímavou tradici mají také ve Skotsku. Na každoročním festivalu si lidé tahají z klobouku jméno člověka, s kým protančí celý valentýnský večer. To trošku připomíná původní zvyk na římské oslavy Luperkálie.

Jak se slaví Valentýn v USA (Americe)?

I když má tento svátek kořeny v Evropě, Američané si svátek zamilovaných velicí oblíbili. A neslaví ho pouze páry, ale také přátelé a rodiny. Navzájem si předávají drobnější dárky jako jsou květiny, bonboniéry, košíky dobrot až po nákladnější dary jako jsou hodinky, šperky, parfémy, luxusní oblečení apod. Děti tvoří Valentýnky a anonymně je předávají svým vyvoleným.

 

2 svátky zamilovaných v Japonsku

V Japonsku mají hned 2 dny, kdy se muži a ženy obdarovávají. Na Valentýna – tedy 14. února dávají ženy mužům čokoládu. Ale ne jen tak obyčejnou!

  • Honmei-choco: je velice kvalitní, drahá, esteticky přitažlivá a lahodná čokoláda, kterou může žena koupit nebo osobně vyrobit pro někoho, koho miluje (romanticky miluje). Takže třeba svému manželovi, přítelovi, snoubenci nebo potencionálnímu partnerovi.
  • Giri-choco: je levnější čokoláda, které říkají „čokoláda z povinnosti“. Tu darují ženy a dívky svým kamarádům, nadřízeným, kolegům z práce, spolužákům ze školy, učitelům atd. Prostě někomu blízkému ke komu nemají romantické city.
  • Cho-giri choco: je hodně levná čokoláda, která se opravdu dává z povinnosti. Většinou jí ženy dávají mužům, které nemají rády, ale ze slušnosti musí něco dostat.
  • Tomo choco: tuhle čokoládu si mohou dát i ženy navzájem. Jde totiž o ozdobnou kamarádskou čokoládu.
  •  Jibun choco: jde o čokoládu, kterou si kupují dámy sami sobě. Je to taková odměna za to, že to vše zvládly.
Jak se slaví Valentýn v Japonsku?
zdroj foto: bokksu.com | Valentýnské čokolády v Japonsku mají svůj význam.

Vzhledem k tomu, že v Japonsku není tradicí, aby muži dávali dámám na Valentýna čokoládu, obdarují je čokoládou Gyaku až na Bílý den Bílý den (14. března). V tento den muži, kteří dostali Honmei-choco vrací ženě laskavost tím, že jí koupí čokoládu Gyaku a nějaký dárek v hodnotě dvojnásobku až trojnásobku čokolády, kterou dostali. Takže většinou nějaký parfém, spodní prádlo nebo luxusní šperk.

Zákaz v Saúdské Arábii

A naopak jsou i země, kde se Valentýn neslaví. Například v Saúdské Arábii je tento svátek zakázaný.

Hromadné svatby na Filipínách

Pokud jste někdy snili o hromadné svatbě, tak se vydejte na Valentýna na Filipíny. Tam se totiž oslavuje den zamilovaných hromadnými veřejnými svatbami. Ano, je to tak. Každý rok se na Valentýna sejdou stovky (někdy i tisíce) párů, aby se hromadně vzaly na veřejných místech. Tyto oslavy často sponzoruje vláda jako veřejnou službu, která umožňuje znevýhodněným párům příležitost uzavřít sňatek.

Celosvětová popularita Valentýna ukazuje, že se jedná o svátek, který překračuje hranice národních kultur. I když si Ametika přisvojila komerční podobu tohoto svátku, jeho kořeny sahají až hluboko do evropské historie.

Francie, Anglie, Belgie, Polsko nebo Filipíny? Jaké oslavy dnu zamilovaných vás lákají nejvíce? A slavíte vůbec tento svátek nebo patříte mezi 80 % neslavičů? Řekněte svůj názor. A pokud se vám článek líbil, budu ráda za sdílení nebo komentář.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *