8 rad pro dokonalý hovězí hamburger na grilu
K létu neodmyslitelně patří burgery. Ať už jsou s masem nebo bez něj, je to číslo 1 na českých grilech. Myslíte si, že se na hovězím burgeru nedá nic pokazit? Omyl! Poradím vám, jak připravit šťavnatý hovězí hamburger na grilu, po kterém se budete olizovat ještě několik dní!
Musím se přiznat, že jsem milovnice burgerů. Ať už jsou to klasické burgery z hovězího masa, burgery s uzeným lososem, vege burger z exotického ovoce jackfruit nebo bezmasé cheesburgery.
Ráda si dávám hamburgery v BBQ v Hrušové u Vysokého Mýta, v Putyce v Osíku nebo v Litomyšli v hladovém okně Beef burger. Ale v letních měsících děláme burgery i na zahradě u mých rodičů. Můj taťka je velký fanoušek Pip mastera a rád zkouší jeho recepty.
Ale i když se zdá hamburger z hovězího masa jako velice lehké jídlo, je tam hodně věcí, které můžete pokazit. Maso se může na grilu rozpadat, může být nedopečené nebo naopak přesušené. A burger tvrdý jako podrážku opravdu nechcete.
Hamburger na grilu – na co si dát pozor, aby byl dokonalý?
1. Výběr masa je základ
Ano, bez kvalitního masa to nebude lahodný burger. A navíc se vám může hůře připravovat. Takže, jaké maso na hamburger vybrat? Pokud dáváte přednost klasickému burgeru z hovězího masa, vyberte spíše tučnější maso. Ideální je přední hovězí s 20 % tuku.
2. Máma mele maso
Slavné slovní spojení „Máma mele maso“ z učebnice češtiny ze základní školy vám může být dobrým příkladem. Nejideálnější řešení je koupit přední hovězí a namlít si ho těsně před grilováním doma. Když ho namelete těsně po vyndání z lednice, neztratíte tak tuk při mletí masa.
Bohužel ne každý tuhle možnost má, takže další varianta je nákup hovězího masa u řezníka, který nebude mít problém vám ho namlít v den grilování. A nouzové řešení je nákup mletého masa v supermarketu. Tam ale pozor na to, co je v masu obsažené. Nikdy na hamburger nekupujte maso, aniž byste věděli, co v něm je! V dnešní době naštěstí není problém přímo v obchodě na etiketě zjistit, jaké maso balíček obsahuje a kolik je v něm tuku.
3. Tvarování masa
Maso na hamburger neochucujte předem. Nejdříve z něj vytvarujte kouli a lehce ji zmáčkněte, aby se burger vytvaroval do požadovaného tvaru. Placka z masa by měla být o něco větší, než je hamburgerová houska, protože se na grilu maso trochu zmenší. A co dělat, aby se masová placka nedeformovala? Stačí do ní udělat palcem prohlubeň. Díky tomu se masová placka nevyboulí při grilování.
4. Hamburger na grilu a ochucení masa
Když máte vytvarované maso, můžete ho z obou stran osolit a opepřit. Takto připravené maso můžete šoupnout rovnou na rozpálený gril!
5. Grilujeme maso jako profík
Masovou placku v polovině grilování otočte. Nikdy neotáčejte maso více než jednou, protože byste ho mohli poškodit. A navíc dáte šok šťávám uvnitř masa, což rozhodně nechcete.
A jak dlouho maso grilovat? To záleží na vaší chuti a také na typu a vyzrálosti masa. Pokud chcete opravdu krvavé maso, budou vám stačit 2-3 minuty z každé strany. Já mám raději „medium rare“, což je lehce propečené maso, ze kterého neteče krev, ale po rozkrojení můžete vidět růžovou stranu.
Většina mých přátel upřednostňuje „medium“ verzi, která se griluje přibližně 5 minut z každé strany. A pokud dáváte přednost spíše opravdu propečené variantě s tmavším povrchem, nechte maso grilovat klidně 7 minut z každé strany. Tady ale pozor na to, aby nebylo maso vysušené. Pokud budete mít úzké plátky masa, tak musíte snížit dobu pečení!
6. Z grilu na talíř
Po grilování nechte maso chvíli odpočinout na talíři nebo na dřevěném prkénku, aby do sebe vtáhlo šťávy, které se grilováním uvolnily. Mnoho lidí dělá tu chybu, že hned maso rozřízne a většina šťávy hned vyteče na talíř.
7. I na housce záleží!
Myslíte si, že je burger pouze o masu? Omyl! Ty nejlepší burgrárny si dělají vlastní housky nebo odebírají housky přímo z pekárny. A jaké housky jsou pro burger ideální? Hutnější brioškové bulky z máslového těsta. Lépe do sebe vsáknou šťávy a dip, jsou chutnější a méně se rozpadají.
A aby byly housky ještě křupavější a nerozpadaly se vám v rukách, těsně před podáváním je rozkrojte, položte je plochou stranou na gril a chvíli toustujte. Pokud máte housku, která není vyrobená z máslového těsta, tak ji před toustováním potřete z obou stran máslem. Na grilu ji nechte pouze chviličku, aby byla růžová. Topinku si nechte na jindy.
8. Čím hamburger na grilu naplnit?
To záleží jen na vaší chuti, náladě, sezónnosti a také na dostupných ingrediencích. Nejčastěji se setkáte s kombinací sýru čedaru a čerstvé zeleniny v podobě ledového salátu, okurky, papriky a rajčat. Ale nebojte se experimentovat! Svůj burger můžete naplnit grilovanou zeleninou, ovocem, houbami, avokádem, mozzarellou a dalšími ingrediencemi. Jako dip můžete použít BBQ omáčku, kečup, majonézu, hořčici, domácí dip nebo třeba burákové máslo.
Chutě se ale nesmí přebíjet!
A jaký je váš nejoblíbenější hamburger na grilu?
2 Komentáře