les království nad labem
| |

Kam vyrazit: Pohádková přehrada Les Království na Labi

Znáte Les Království? Ne? Tak to musíte napravit! Je to úžasné pohádkové místo na řece Labi kousek od Těšnova v okrese Trutnov. My jsme se tu zastavili s přítelem po cestě na dovolenou v Krkonoších. Jak se nám líbila přehrada Les Království?

Teď prosím omluvte mé průvodcovské střevo a dovolte mi něco o téhle krásce říct. A pak se samozřejmě dostanu i k tipům. 😊

Vodní nádrž Les Království na Labi

Les Království je údolní oblouková přehradní nádrž na řece Labi. O její výstavbě rozhodli místní obyvatelé po ničivé povodni roku 1897. Se stavbou přehrady začali roku 1910, ale kvůli první světové válce se stavba pozdržela o 10 let. Přehradu z královédvorského pískovce dokončili až roku 1920.

Přehrada Les Království je unikátní svým provedením. Na rozdíl od ostatních hrází v Čechách vypadá jako brána na zámek. Ne, kvůli tomu opravdu nedostala své jméno, i když by to tak mohlo vypadat. Nádrž je pojmenovaná podle rozsáhlého lesního komplexu Les Království, který lemuje její levý břeh.

Přehrada je vybudována v novogotickém stylu. V Čechách se s tímto stylem můžete setkat například u Baziliky svatého Petra a Pavla na Vyšehradě nebo u Katedrály svatého Václava v Olomouci. Do novogotického stylu je přestavěn také hrad Bouzov, ale i Karlštejn.

Zajímavosti o Les Království

  • Přehradu začali budovat před 1. světovou válkou, ale dokončili ji až o 10 let později.
  • Délka hráze je 218 metrů (to jsou 2 fotbalová hřiště a zahrada k tomu). Její šířka je 7,2 metrů. 
  • Od 18. dubna 1964 je přehrada zapsaná jako nemovitá kulturní památka.
  • Od 1. července 2010 je přehrada národní kulturní památkou.
  • Náklady na stavbu činily 4,7 milionu rakouských korun, což je 9,4 milionů českých korun.
  • Les Království byla největší přehrada v Československé republice.

Kam zaparkovat auto

Pokud pojedete autem, bude se vám hodit parkoviště. Přímo u přehrady je pár parkovacích míst, ale když jsme přijeli, bylo volné pouze jedno místo. Auto proto doporučuji nechat kousek před přehradou (pokud jedete ze směru Dvůr Králové). Je tam vyhraněné parkoviště pro přibližně 9 aut. GPS souřadnice parkoviště najdete po kliknutí na tento odkaz:

 

U parkoviště je i občerstvení a když kouknete dolů, uvidíte elektrárnu. Přehradu najdete jen pár kroků od parkoviště.

Bruneta v kuchyni v Les Království

Na prohlídku přehrady vám postačí přibližně 15-20 minut. Pokud máte čas a počasí dovolí, doporučuji obhlídnout i okolí přehrady. Na jednom břehu najdete dům hrázného s věžičkou a na druhém břehu je k vidění obtoková šachta, která vypadá jako díra do pekla, a nad ní je další, tentokrát samostatně stojící věžička. Můžete se projít i dál do lesa a nadýchat se čerstvého vzduchu. Nemáte se kde ztratit.

Mně se na přehradě moc líbilo a věřím, že podzim nebo taková ladovská zima mohou být romantické a kouzelné. Můžete sem vyrazit třeba na kole nebo s dětmi jen tak na procházku. Vstupné se tu neplatí, ale pozor na projíždějící auta, protože přes přehradu se line silnice.

Pokud budete mít cestu okolo, tak půlhodinka času za to opravdu stojí! A pokud nevíte, co s volným časem, můžete se zastavit do ZOO Safari park ve Dvoře Králové. Není to daleko a zajistí vám to zábavu minimálně na 4 hodiny.  

Podobné články

2 Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *