jak se zbavit pavouků v domě
| | | |

13 rad, jak se zbavit pavouků v domě

Je tu podzim a kromě barev a babího léta nás čeká také stěhování pavouků do tepla domovů. Podívejte se na 13 rad, jak se zbavit pavouků ve svém domově.

Podzim je období, kdy se do bytu stěhují pavouci. Snaží se totiž najít teplé a suché místo k přezimování. I když jsou pavouci přirozenou součástí ekosystému a loví nechtěný hmyz, většina lidí pavouky nemá zrovna v lásce. Teda, pokud nepřipravujeme halloweenskou výzdobu.

Patříte mezi arachnofobiky? Než se rozběhnete do obchodu hledat chemické postřiky na pavouky, podívejte se na 13 rad, jak se zbavit pavouků v domě. Jde to totiž i bez chemie!

Jak se zbavit pavouků v domově?

1. Udržujte byt čistý a uklizený

Jasně, může se to zdát jako klišé, ALE…

Pavouci mají rádi tmavá a nevětraná místa, kde se mohou bezpečně skrývat. Takže je lákají toalety, koupelny bez oken, spíže a spižírny, sklepy, půdy, kóje, garáže, technické místnosti a celkově interiéry, kde je temno a teplo. Takže jedním z prvních kroků k tomu, jak se vyhnout pavoukům v bytě je pravidelný úklid a větrání. Často vysávejte, utírejte podlahy, stírejte prach, vymetejte kouty a zbavte se nepotřebných krabic a hromadícího se nepořádku. Pavouci nebudou mít útočiště pro své úkryty.

jak se zbavit pavouků v domě bez chemie

2. Opravte praskliny, trhliny a netěsnící okna a dveře

Jak se pavouk dostane do bytu? Většinou využívají otevřená okna, ale také praskliny a trhliny ve zdech nebo netěsnící okna a dveře. Projděte svůj byt a pečlivě zkontrolujte všechny okenní rámy, dveře a stěny. Pokud najdete nějaké trhliny, opravte je těsnicím materiálem nebo silikonem, aby pavouci neměli přístup.

3. Použijte esenciální oleje u vchodů do bytu/domu

Pavouci nesnáší některé aromatické vůně. Takže při svém dalším úklidu využijte esenciální olej s vůni levandule, citrónu, máty nebo citronely. Kápněte několik kapek aromatického vonného oleje do lahvičky s rozprašovačem a touto směsí nastříkejte okolí oken a dveří. Pravidelně opakujte a máte vystaráno.

sprej proti pavoukům

Tip Brunety: Aromatické oleje můžete použít také do aromalampy. „Zabijete“ tím dvě mouchy jednou ranou. Provoníte svůj domov a zároveň odpudíte pavouky. Navíc, když vyberete vhodnou aromalampu, můžete podpořit vzhled vašeho domova.

4. Větrejte a osvětlujte

Jak už jsem říkala na začátku, pavouci mají rádi temná nevětraná místa. Proto je dalším řešením pravidelné větrání a samozřejmě denní světlo. Ráno až vstanete, otevřete všechna okna a dopřejte svému bytu čerstvý podzimní vzduch. A samozřejmě nezapomeňte rozhrnout závěsy a osvětlit celou místnost sluníčkem.

jak se zbavit pavouků v domě bez chemie

5. Eliminujte hmyz

Další tip pro to, jak se zbavit pavouků v domě je eliminace jejich potravy. Pravidelně kontrolujte mísu s ovocem, jestli vám tam už nějaký kousek nehnije. To totiž láká mušky a mouchy. A hmyz láká pavouky.

Jak na to?

  • Potraviny skladujte v uzavíratelných nádobách.
  • Pořiďte si masožravou rostlinu, která vás hmyzu zbaví.
  • Dejte si do oken síťky proti hmyzu.
  • Pořiďte si na balkonové i vchodové dveře síť proti hmyzu.
  • Kontrolujte ovoce z obchodu i ze zahrady, jestli jste si společně s ním nepřinesli domů také mušky nebo pavoučky.

6. Pořiďte si masožravou rostlinku

Nemusí to být zrovna Adéla. Budete se divit, ale i malá masožravka vás zbaví pavouků a dalšího hmyzu. Stačí se o ni správně starat a hlavně nekrmit ji! Musí si svou oběť nalákat sama, jinak nepřežije.

7. Máte doma kočku?

Pak vám gratuluji, protože kočky jsou skvělý lovec pavouků. Ehmm, pokud právě zvažujete pořízení kočky, nezapomeňte na to, že jde o živého tvora, o kterého se musíte starat.

8. Aromatickými rostlinami proti pavoukům

Dějte si na okenní parapet květináč s levandulí, mátou peprnou nebo eukalyptem a máte po starostech. Květináč s těmito rostlinkami můžete použít také na jídelním nebo konferenčním stole. A pokud můžete, umístěte květináč s voňavou levandulí také před vchodové dveře.

Tip Brunety: Jestli máte doma rýmovník, dejte ho na okno. Pavoukům jeho vůně vadí, protože se vždycky vyhnout parapetu, na kterém mám květináč s rýmovníkem.

9. Kaštanová výzdoba

Kaštan odpuzuje pavouky, takže si můžete při své podzimní procházce pár kaštanů nasbírat a vystavit si je okolo vchodových dveří nebo na okenní parapety. Další výhodou kaštanů je to, že vydrží dlouho. A vy si třeba můžete udělat se svými dětmi kaštanová zvířátka.

jak se zbavit pavouků v domě bez chemie

10. Vystavte si plody citrusů

Citrusy pavoukům nevoní, takže si stačí dát do mísy s ovocem nějaký pomeranč, citron nebo limetku. Jestli vám doma moc dlouho citrusy nevydrží, zkuste třeba sušenou citrusovou kůru. Tu můžete použít i na výzdobu domova.

jak se zbavit pavouků v domě bez chemie

11. Ocet

Ocet je opravdu velký zázrak, který můžete v domácnosti použít téměř na všechno. Jasně, hlavně ho používáme na vaření, ale i při úklidu hraje svou roli. Díky kyselině octové má ocet svou typickou vůni i chuť, což ale nevoní pavoukům. Jak si vytvořit přírodní repelent proti pavoukům?

Vytvořte si roztok z vinného nebo bílého octa a vody v poměru 1:1. Směs nalijte do rozprašovače a použijte v kuchyni, v koupelně a na vstupy do domova (okna a dveře).

Tip Brunety: Pokud vám ocet smrdí, nakapejte do něj pár kapek esenciálního vonného oleje – ideálně levandulový, mátový nebo citronový, protože to pavouci také nemusí. Esenciální olej můžete nahradit také kůrou z citronu nebo pomeranče.

12. Cedr

Cedrové dřevo nádherně voní, ale ne pavoukům a dalším škůdcům. Proto cedrové vločky a bločky umístěte na své zahradě, na balkoně, ale klidně i v domácnosti. A menší tip – pokud je dáte do skříně, zbavíte se šatních molů.

13. Zkontrolujte okolí domu (a vchod do bytu)

Pokud bydlíte v bytě, zkontrolujte také chodbu. Pokud budou pavučiny tam, je jasné, že brzy najdete pavouky také u sebe doma. Nezapomeňte i na balkon! A jestli bydlíte v rodinném domě se zahradou, zkontrolujte nejenom vchod do domu, ale také okolí garáže, terasy a přístupové cesty.

BONUS – past na pavouky

Pavouky nemusíte zrovna zabíjet. Můžete je jen odchytit a pustit do volné přírody. K tomu slouží jednoduchá past – jestli najdete doma pavoučí síť, dejte k ní oboustarannou lepící pásku. Pavouk se na ni chytí a vy ho můžete vnést ven bez zabíjení. Pak stačí jen síť zlikvidovat.

Podzimní invaze pavouků může být v bytě nepříjemná, ale s několika preventivními opatřeními a správnými postupy můžete problém vyřešit i bez chemie a úmrtí pavouků. Přece jen, pavouk je součást ekosystému a predátor pro hmyz. Znáte další tipy, jak se zbavit pavouků doma? Podělte se o ně v komentáři.

Podobné články

2 Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *