hygge princzipy
| | | |

Inspirujte se dánským receptem na štěstí – objevte kouzlo Hygge

Ranní mlhy a mrazíky, deštivé odpoledne a tma už v 5 hodin. Takový je podzim, a ne každý toto období snáší s úsměvem. Milovníkům podzimu nabízím několik tipů, jak si toto období, co nejvíce vychutnat. No, a pokud nepatříte mezi milovníky podzimu, mrkněte se, jak toto pochmurné období přežít a kdo ví, možná si ho i zamilujete. Vyzkoušejte hygge!

Já osobně podzim miluji – líbí se mi barvy všude okolo, tajemná mlhavá rána, ale také večerní lenošení s nějakým horkým nápojem a s vůní svíček. Mnoho lidí však podzim nesnáší, a dokonce má z tohoto období deprese. A letošní koronavirový problém na náladě nepřidá. Ale tyto rady snad ano.

Objevte kouzlo Hygge

Dánové patří mezi nejšťastnější národ na světě. A přitom nepatří ani mezi nejhezčí země ani mezi ty nejbohatší. Dokonce nemají ani největší počet alkoholiků. Tak jak můžou být nejšťastnější, že?

Odpověď je jednoduchá – umí se radovat z maličkostí a nestresují se tolik jako například Češi.

Principy hygge

Slovo Hygge najdete pouze v dánském slovníku, protože do jiného jazyka se slovo jako takové přeložit ani nedá.

Co to ale vlastně znamená? Hygge označuje veškeré radostné pocity ze zdánlivě obyčejných věcí jako je četba knihy v posteli, večerní kakao před spaním, kreativní tvoření, uvaření něčeho dobrého apod. Princip hygge spočívá v tom, že dokážeme přeměnit obyčejné věci a činnosti v něco užitečného, krásného a výjimečného. Že si vychutnáme kouzlo okamžiku i u zdánlivě obyčejných věcí.

hygge princzipy

Někteří hygge popisují jako životní styl, díky kterému si dokážeme vytvořit intimitu ve vztahu k sobě samému, k rodině nebo ke svým přátelům. Slovo hygge v sobě ukrývá pocity přátelství, bezpečí, radosti, potěšení, ale vystihují ho i slova jako je pohodlí, štěstí, útulnost, bezpečí, blízkost a radost.

Jak žít hygge

Nepůjde to sice hned, ale už teď můžete změnit nějakou drobnost a začít žít principy hygge. Postupně můžete přidávat další a další dovednosti a úpravy a uvidíte, že si nakonec podzimní období velice zamilujete. Jak tedy začít?

Zapalte si svíčku

Nevím, jak vy, ale já mám doma snad milion svíček a zapaluji je během spousty domácích aktivit. A tím teď nemyslím pouze romantické chvilky se svým přítelem. Svíčky navodí skvělou atmosféru také při čtení, hraní deskových nebo PC her, při relaxační koupeli, ale také při obyčejné činnosti jako je sledování televize.

Vůně svíček vám pomůže zpříjemnit i úklid nebo vaření.

 

Relaxujte ve vaně

Svíčky, horká koupel, pěna a víno v ruce – tak si představuji dokonalý relax po náročném dni v práci. Budete se divit, ale vůně pěny do koupele nebo hřejivý plamen svíčky zlepší jakoukoliv atmosféru. A nemusíte mít zrovna fungl novou koupelnu nebo mega prostornou vanu jako ve filmech.

hygge ve vaně

Kniha, hudba, film

I když je kultura v podstatě zakázaná, nepropadejte panice! Kupte si novou knížku a zachumlejte se pod teploučkou deku. Svíčka samozřejmě nesmí chybět a pokud nemáte rádi ticho, tak jako já, zapněte si oblíbenou hudbu. Pokud neradi čtete, pusťte si nějaký pěkný film. Nevíte jaký?

Doporučuji Lásku nebeskou, Než jsem Tě poznala, S láskou, Rosie, Stánek s polibky, Všem klukům, které jsem milovala nebo After: Polibek. Všechno jsou romantické komedie s nějakým zajímavým vyzněním.

Něco si vytvořte!

Nebaví vás knihy ani film? Něco si vytvořte! Nápady na tvoření najdete na mém blogu, ale zajímavé projekty má i Iva Baltaretu na svém blogu DIYprojekty.cz.

Dejte si horký nápoj

Ať už patříte mezi milovníky kávy nebo dáváte raději přednost sladkému kakau, dopřejte si horký šálek pod dekou během čtení knihy. Budete se divit, ale horký nápoj zahřeje nejenom vaše tělo, ale také mysl. I teď při psaní článku do blogu si dopřávám lahodnou kávu pro lepší pocit a pro dodání energie.

kafemysl

A pokud máte raději něco ostřejšího, vyzkoušejte nějaký horký drink jako Bombardino, svařák, hruškový svařený džus s kořením nebo punč. Kupte si speciální hrneček se zábavným nebo roztomilým motivem a vyhraňte si ho pouze a jenom pro relaxační okamžiky. Uvidíte, že i taková drobnost zlepší vaši náladu.

Dobré jídlo

Nejenom láska, ale také dobrá nálada prochází žaludkem. Proto když budete smutní, vyzkoušejte některý z mých receptů a uvařte si lahodnou večeři nebo rychlý oběd. Když navíc pozvete své přátelé nebo rodinu, můžete se náramně pobavit.

Procházky přírodou

Ne nadarmo se říká, že příroda je mocná čarodějka. A v podzimním období to platí dvojnásob. Běžte se projít barevným lesem, nasbírejte si pár větviček, šišek, kaštanů, žaludů nebo listí a vytvořte si doma příjemnou podzimní dekoraci. A pokud rádi houbaříte, vydejte se s košíkem pro voňavé houby a uvařte si z nich výbornou smaženici k večeři nebo zahřívací houbovou polévku.

podzimní les

Vyrazit můžete také za krásami vodopádů, hor a lesů. Vždyť Čechy a Morava mají tolik co nabídnout! Vypněte telefon a užívejte si klidu v přírodě!

mumlavský vodopád tipy na výlet

Úklid podpoří hygge více než si myslíte!

Uklízení nemá nikdo rád, ale všimli jste si někdy, že se vám změní nálada, když přijdete do neuklizeného bytu? Většinou je to vždy k horšímu, protože vám v hlavě začne šrotovat myšlenka, že to musíte uklidit.

Zpříjemněte si úklid pomocí hudby, zapojte do úklidu i děti formou zábavy nebo si zapalte svíčku. Uvidíte, že i z takto obyčejného a často nepříjemného zážitku může být naopak něco krásného.

Tak co – zkusíte principy hygge u vás doma?

Podobné články

2 Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *