Historie vánočního cukroví – tradice vánočního cukroví v Čechách
Vánoce jsou za dveřmi a my od adventu každý rok pečeme několik druhů vánočního cukroví. Ale věděli jste, kam až sahá tradice vánočního cukroví? Podívejte se na nový článek a zjistěte, jaká je historie vánočního cukroví.
Historie vánočního cukroví
Cukroví prostě k vánoční náladě patří. Pamatuji si své dětství, kdy babičky pekly všemožné druhy až zrak přecházel a pusa nestíhala ochutnávat. I když každý rok reptáme, že vánoční cukroví letos dělat nebudeme, vždy alespoň něco málo připravíme. Proč? Protože vůně vánočního cukroví k Vánocům prostě patří.
Víte, kde se tradice pečení cukroví vzala? Přibližně v 16. století na našem území žili naši předci, kteří uctívali přírodní síly a předkřesťanské bohy. Říkalo se jim pohané. A právě pohané věšeli cukroví na dveře, okna, stromy i do chlévů, protože věřili, že je to ochrání před temnými silami a zlými duchy.
Jak pekli cukroví pohané?
Dříve samozřejmě cukroví nechutnalo a nevypadalo jako to naše. Naši předci používali při výrobě tradičního cukroví hlavně sušené ovoce, med a ořechy, protože mouka, cukr, kakao, čokoláda a další suroviny byly nedostatkovým zbožím. Podle tradice se pro pečení cukroví použila vždy pouze vlastní úroda. Byl to symbol toho, že bude hojný i příští rok.
Pohané pekli také jiné tvary – neměli vykrajovátka a neřešili pěkný vzhled. A stejně jako v případě ingrediencí, i tady byla jasná symbolika. Nejčastěji připravovali cukroví v přírodních tvarech – kolečka jako symbol slunce nebo různé tvary zvířat. Cukroví v podobě koleček se rozmisťovalo do domu nebo okolo něj. A zvířecí motivy jste mohli najít u hospodářských zvířat. Cukroví je mělo chránit před nemocemi a zlými silami.
Hospodyně si nikdy neomývala ruce od těsta, ale otírala zbytky těsta o stromy okolo domu, aby byly i nadále úrodné. A zbylou vodu z těsta lila hovězímu dobytku, aby i nadále bylo dostatek mléka.
Jediná věc, která zůstává stejná je to, že hospodyně začaly péct cukroví na 1. advent.
Cukroví jako hračka
Dříve děti nedostávaly k Vánocům tolik dárků. Byly rády za figurky z ovoce, se kterými si hrály a pak je mohly sníst.
Cukroví v 19. století
Historie vánočního cukroví v podobě, tak jak ho známe dnes, sahá přibližně do začátku 19. století. Na vesnicích připravovali cukroví z dostupných domácích surovin jako byla mouka, med, mléko, jablka, švestky a ořechy. Někde dokonce do cukroví přidávali česnek nebo pepř pro lepší chuť. Pepř se dokonce používal jako základ pro perník a vánoční perníčky. Na vesnicích bylo oblíbené také škvarkové cukroví.
V bohatých měšťanských rodinách si hospodyňky mohly dovolit více rozmanitých surovin, cizokrajné koření i nejrůznější zdobení. Nejoblíbenější cukroví 19. století byly karamelky, ale naši předkové pekli i cukroví z vánočkového těsta nebo medáky. Medáky byly placky z z medu, cukru, vajec, másla, mléka a hladké mouky, které se po upečení namáčely do čokolády. V druhé polovině 19. století se z vesnic do měst dostal recept na škvarkové cukroví. A oblíbené bylo také cukroví s názvem Zázvorky, což byly placky z polohrubé mouky, strouhaného zázvoru, cukru a vajec.
Cukroví po 2. světové válce a za 1. republiky
Po 2. světové válce naši předkové připravovali cukroví i z dalších, většinou z dražších surovin. A poprvé se dalo cukroví koupit také v cukrárnách. Hospodyňky pro pečení vánočních perníčků používaly takzvané perníkovky, ze kterých vykrajovaly nožem větší kusy perníků. A to nejenom na Vánoce, ale také na Velikonoce.
Tip Brunety: Podívejte se na recept na prvorepublikové vánoční perníčky.
Vánočky a adventní štoly
Vedle tradičního cukroví patří k Vánocům také adventní štoly a vánočky. Jejich tvar má symbolizovat Ježíškův povijan. Adventní štoly pochází ze středověkých klášterů, ze kterých vzešel také zvyk podávat cukroví a vánoční pečivo k uctění památky narození Ježíše Krista.
Nejoblíbenější druhy vánočního cukroví
V současnosti připravují hospodyňky i profesionální pekaři cukroví především z mouky, vajec, cukru a másla. Další přídavné ingredience jsou oříšky, čokoláda, kakao, kandované ovoce, strouhaný kokos, rum a koření, které dodává cukroví typickou vánoční vůni. Nejčastěji se setkáte s vanilkou, skořicí, anýzem, perníkovým kořením, badyánem a dalšími. Používá se také rumová, mandlová nebo vanilková tresť, která dodá vůni a chuť.
Zajímalo vás někdy, jaké pečou cukroví v Polsku, Německu, Norsku, Švédsku, Mexiku, Japonsku nebo v Indii? To se dozvíte v mém článku Vánoční cukroví v zahraničí: pestrá paleta i tradice.
Tradice říkají, že by na štědrovečerním stole mělo být 12 druhů cukroví – za každý měsíc v roce jeden. Ale většina domácností si počet cukroví přizpůsobí podle své potřeby a chuti péct.
K nejoblíbenějším druhům českých domácností patří linecké cukroví, vanilkové rohlíčky, pracny, ořechové cukroví, ischelské dortíčky, čokoládové klášterní rohlíčky, plněné košíčky, vosí hnízda (vosí úlky), medvědí tlapky, marokánky, rumové kuličky, kokosky a vánoční perníčky. Ale druhů cukroví je samozřejmě mnohem a mnohem více!
Oblíbené jsou také nepečené druhy vánočního cukroví, které můžete připravit těsně před Vánoci.
Zdroj fotografií: Shutterstock
3 Komentáře